Styczeń 2016

Koncerty kolędowe

Tradycyjnie już w okresie bożonarodzeniowym gościliśmy w naszym kościele znanych artystów z koncertami kolędowymi.

W niedzielę – 10 stycznia  2016 roku, dzięki zaangażowaniu ks. Pawła Sobierajskiego, wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach  odbył się w naszym kościele koncert laureatów I Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej. Młodzi polscy artyści wykonali najpiękniejsze polskie kolędy oraz znane arie operowe.

Z kolei we wtorek – 19 stycznia 2016 roku z koncertem kolęd wystąpił zespół „Brathanki”. Ten istniejący od 1998 roku zespół już od blisko 20 lat zachwyca nie tylko polską publiczność wspaniałym śpiewem i muzyką. Niezwykły głos solistki Agnieszki Dyk, wspaniała oprawa muzyczna, aranżacja oraz efekty świetlne sprawiły, że koncert na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

Odbył się też już po raz kolejny – jak zwykle przy ogromnym zaangażowaniu siostry Otylii – Bożonarodzeniowy Koncert Rodzinny.

 

Luty 2016

Tradycyjny bal karnawałowy

W niedzielę – 7 lutego 2017 roku odbył się coroczny bal karnawałowy. Tradycyjnie o godz. 15.00 uczestnicy balu rozpoczęli spotkanie wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu, w związku z trwającym w parafii Nabożeństwem 40-godzinnym. Po godzinnej adoracji parafianie i goście bawili się w pobliskiej Restauracji pod Kasztanami do północy, a do tańca przygrywała im orkiestra. Celem balu parafialnego jest integracja parafian oraz wspólne wychowywanie do zabawy w duchu chrześcijańskich postaw, gdzie jest również czas na modlitwę.

 

Marzec 2016

Sakrament Bierzmowania

W poniedziałek – 14 marca 2016 roku ks. prałat Henryk Oleś, proboszcz parafii Bożego Ciała w Bytomiu Miechowicach udzielił młodzieży naszej parafii oraz parafii św. Macieja sakramentu bierzmowania.

Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, bo tak często jest nazywany sakrament bierzmowania, przyjęły łącznie 82 osoby, w tym 61 z naszej parafii. Życzymy wszystkim bierzmowanym doświadczenia mocy Ducha Świętego w codziennym życiu.

 

Parafialne Rekolekcje Wielkopostne

W dniach od 13 do 16 marca 2016 roku odbyły się w naszym kościele parafialne rekolekcje wielkopostne. W tym roku gościliśmy ks. Jacka Błaszczoka, wizytatora katechetycznego z Katowic, a jednocześnie rektora kościoła Sióstr Służebniczek w Katowicach Panewnikach.

Ksiądz rekolekcjonista w bardzo ciekawych konferencjach starał się przybliżyć treść oraz teologiczny sens słów modlitwy z koronki do Bożego Miłosierdzia: „Ojcze Przedwieczny ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Najmilszego Syna Twego…”

Podczas konferencji dla małżeństw odbyła się uroczystość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

 

Kwiecień 2016

Koncert „Muzyka zburzonych synagog”

W niedzielę – 10 kwietnia 2016 roku odbył się w naszym kościele niezwykły koncert. Wystąpił wrocławski Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

To jedyny działający w Polsce profesjonalny chór synagogalny. Zespół od wielu lat występuje w kraju i za granicą, koncertował między innymi z najsławniejszymi kantorami świata. W jego wykonaniu można było usłyszeć utwory kompozytorów żydowskich oraz muzykę synagogalną.

Koncert został zorganizowany przy współpracy z Konsulatem RFN w Opolu oraz Domem Współpracy Polsko – Niemieckiej. Zaszczyciła go także swoją obecnością Sabine Haake, konsul niemiecki w Opolu.

 

Pielgrzymka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Papież Franciszek zainaugurował Jubileuszowy Rok Miłosierdzia dnia 8 grudnia 2015 roku. Hasło roku brzmi „Miłosierni jak Ojciec”.

W sobotę – 16 kwietnia 2016 roku w ramach tegoż Roku Jubileuszowego nasza wspólnota parafialna pielgrzymowała do Łagiewnik pod Krakowem. Blisko 150 osób wraz z ks. Piotrem Góreckim oraz diakonem Tomaszem Brolem uczestniczyło w Eucharystii oraz nabożeństwie koronki do Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymi zwiedzili również Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II.

W modlitwie na Rok Miłosierdzia możemy przeczytać takie słowa: „Panie Jezu Chryste, Ty nauczyłeś nas, abyśmy byli miłosierni. Ukaż nam Twoje oblicze, a będziemy zbawieni”. Jesteśmy przekonani, że ta niezwykła pielgrzymka, którą było nam dane przeżyć, pozwoliła w całej pełni nie tylko ujrzeć oblicze Jezusa Miłosiernego, ale także doświadczyć samego miłosierdzia.

 

Maj 2016

Pierwsza Komunia święta

Już po raz drugi, nie w drugą niedzielę maja, ale 3 maja 2016 roku – w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski dzieci z naszej parafii przystąpiły do Pierwszej Komunii świętej. W tym roku 89 dzieci przystąpiło do Stołu Pańskiego.

W kazaniu ks. proboszcz zwrócił uwagę na wartość Eucharystii, prosił też by dzieci wiernie trwały przy Chrystusie. Po południu dzieci wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi uczestniczyły w nabożeństwie majowym.

 

Pielgrzymka do Poznania i Gniezna

W dniach od 27 do 29 maja 2016 roku 56-osobowa grupa naszych parafian udała się na pielgrzymi szlak śladami początków państwowości polskiej. Wyjazd zorganizowany został z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, jaki przeżywamy w Kościele.

W piątek pielgrzymi nawiedzili gnieźnieńską katedrę oraz muzeum archidiecezjalne, gdzie przechowywane są skarby początków chrześcijaństwa w Polsce, m.in. agatowy kielich św. Wojciecha. W Biskupinie podziwialiśmy odkrytą w latach międzywojennych osadę z czasów kultury łużyckiej. W sobotę udaliśmy się na Lednicę, aby nawiedzić miejsce wspólnych spotkań młodzieży. Byliśmy także na Wyspie Lednickiej, gdzie podziwialiśmy starośredniowieczne palatium z czasów pierwszych władców Polski. Mieliśmy okazję wziąć udział w festynie cywilizacji przedsłowiańskich na ziemiach polskich, a popołudnie spędziliśmy w Poznaniu, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. połączonej z ceremonią sakramentu chrztu i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, która miała miejsce w poznańskiej katedrze.

W niedzielę zwiedziliśmy opactwo benedyktynów w Lubiniu, gdzie żył i pisał słynną „Kronikę Polską” Gall Anonim oraz skansen filmowy Soplicowo, znany z filmu „Pan Tadeusz”. Gościny udzielili nam Misjonarze Świętej Rodziny z Bąblina k. Poznania.

 

Dni skupienia w Brennej

W dniach 27 do 29 maja 2016 roku już po raz kolejny uczestniczyliśmy w parafialnych dniach skupienia, zorganizowanych jak co roku w przepięknie położonym ośrodku rekolekcyjnym w Brennej. Uczestniczyła w nich także grupa z parafii św. Michała Archanioła w Bytomiu – Suchej Górze.

W naukach rekolekcyjnych został poruszony temat Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Ks. proboszcz mówił o znaczeniu Bożego miłosierdzia w naszym życiu oraz rozwijaniu w sobie „wyobraźni miłosierdzia”. W ramach dni skupienia odbył się przepiękny koncert kapeli regionalnej z Brennej.

 

Czerwiec 2016

Wyprawa do Mikulczyc

16 czerwca 2016 roku nasi seniorzy udali się na pielgrzymkę do obrazu Matki Boskiej Mikulczyckiej, do którego od wieków pielgrzymowali wierni z Zabrza i okolicy. Obecnie obraz znajduje się w ołtarzu głównym w kościele św. Wawrzyńca w Zabrzu-Mikulczycach.

Pielgrzymi nawiedzili także kościół św. Teresy oraz Zespół Szkół Katolickich, gdzie ugościła nas pani dyrektor, a nasza parafianka, Zofia Kozielska oraz uczniowie i grono nauczycielskie. Pielgrzymowanie zakończyła gościna w „Restauracji pod Wawrzynem”.

 

Lipiec 2016

Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016

W dniach od 23 do 26 lipca 2016 roku gościliśmy 40-osobową grupę młodzieży z diecezji Munster w Niemczech z ich opiekunem, pochodzącym z naszej parafii, ks. proboszczem Markusem Thomallą. Ks. Markus jest od 2015 roku proboszczem w Velen. Grupa młodzieży jadąc na ŚDM do Krakowa, odwiedziła rodzinne strony swojego proboszcza. Nasi goście przyjechali do nas w sobotę popołudniu. W niedzielę sprawowaliśmy wspólną Mszę św., po której grupa została przedstawiona przez księdza opiekuna. W tym dniu goście zwiedzili kopalnię Guido, byli na odpuście w parafii św. Anny, na festynie średniowiecznym w Gliwicach, zwiedzili także gliwicką Palmiarnię. Po kolacji, o godz. 21.00 w kościele sprawowali wspólne nabożeństwo uwielbienia. W poniedziałek młodzież spotkała się z władzami naszego miasta, zwiedziła kościół św. Józefa i stadion Górnika Zabrze. Po Mszy św. o godz. 18.00 młodzież z naszej parafii razem z młodzieżą niemiecką oraz osoby goszczące naszych młodych spotkała się na wspólnej biesiadzie i zabawie w ogrodzie parafialnym. Wspólne rozmowy, śpiew, zabawa i modlitwa pozwoliły nam się bliżej poznać.

We wtorek młodzież niemiecka wyjechała już do Krakowa. Nasza grupa parafialna, składająca się z 21 osób dołączyła do nich w piątek, gdzie razem z ks. Piotrem Góreckim i naszym klerykiem Marcinem Maciejczykiem wzięła udział w spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem, czynnie uczestnicząc w zorganizowanych w Krakowie Światowych Dniach Młodzieży.

Serdecznie dziękujemy tym parafianom, którzy otwarli drzwi swoich domów, aby udzielić naszym młodym gościom noclegu. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni i dumni z Waszej chrześcijańskiej postawy. Gorąco też dziękujemy Państwu Krzysztofowi i Teresie Spętanym oraz Pani Urszuli Pasionek wraz z pracownikami „Restauracji pod Kasztanami” za gościnę i smaczne posiłki. Stokrotne Bóg zapłać! Gorące podziękowania dla naszych sióstr boromeuszek, które udzieliły gościny 80-osobowej grupie neokatechumenalnej, która przybyła na krakowskie spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Z serca gorące Bóg zapłać! Wierzymy, że dla nas wszystkich było to Boże wydarzenie, spotkanie ludzi wiary, których nie poróżnił ani język, ani kolor skóry, bowiem przez sakrament chrztu św. wszyscy jesteśmy braćmi. Naszym wspólnym mianownikiem jest Jezus, który zgromadził nas w te dni w jednym Kościele. Dziękujemy za każdą ofiarę, życzliwe słowo i pomoc.

 

Sierpień 2016

Wyjazd nad Adriatyk

W dniach od 1 do 14 sierpnia 2016 roku 51-osobowa grupa parafian, razem z ks. Piotrem Góreckim i ks. Bolesławem Waśkiewiczem, udała się na wspólny wypoczynek do miejscowości Bar, położonej nad Adriatykiem w Czarnogórze.

W pierwszym tygodniu pobytu korzystaliśmy z wypoczynku oraz poznaliśmy historię tego malowniczego zakątka. Zwiedziliśmy dawną stolicę kraju Cetinję oraz dawne miasta Republiki Weneckiej: Kotor i Budwę.

Ostatnie dni grupa spędziła w Medjugorie w Hercegowinie, gdzie uczestniczyliśmy wspólnie w rekolekcjach. Pielgrzymi nawiedzili miejsca objawień Gospy, Oazę Pokoju, osadę Cenacolo, miasto trzech kultur – Mostar i uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na górze Krizevac. Pielgrzymi uczestniczyli także w nabożeństwach wieczornych i wspólnej modlitwie, zabierając ze sobą wspaniałe wspomnienia i dar głębokich przeżyć duchowych.

 

Zmiany personalne

Po czterech latach zakończył posługę duszpasterską w naszej parafii ks. Mateusz Kotowicz. Dziękujemy ks. Mateuszowi za jego zaangażowanie duszpasterskie oraz wszelką dobroć. Ks. Mateusz będzie pracował jako wikary w parafii św. Jana Chrzciciela w Zabrzu Biskupicach.

Także przez ostatnie dwa lata pomagał duszpastersko w naszej parafii ks. Marcin Królik – wikariusz generalny diecezji gliwickiej. Ks. Marcin od sierpnia został proboszczem w Miasteczku Śląskim

Z dniem 23 sierpnia rozpoczęli posługę naszej parafii dwaj nowi kapłani: ks. Tomasz Brol – kapłan pochodzący z Zabrza Helenki, który już wcześniej odbywał w naszej parafii swój staż diakonacki oraz ks. Piotr Dyduch – kapłan pochodzący z Gliwic Sośnicy, który święcenia kapłańskie przyjął przed 10 laty, a ostatnio pracował jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia NMP w Bytomiu. Nowym wikarym życzymy obfitości Bożych łask.

 

Wrzesień 2016

Wypoczynek w Głuchołazach

Tradycyjnie już w dniach od 11 do 24 września 2016 roku grupa seniorów wypoczywała na turnusie wypoczynkowo-rehabilitacyjnym w Głuchołazach.

Oprócz zabiegów rehabilitacyjnych seniorom zapewniono także możliwość udziału w wycieczkach i pielgrzymkach po ziemi nyskiej i głuchołaskiej, a także do Otmuchowa, Prudnika, Jesenskich Lazni, Karlovej Studanki oraz do sanktuarium Matki Boskiej w Zlatych Horach.

Każdego dnia wierni gromadzili się w kaplicy na Mszy świętej i okolicznościowych nabożeństwach wieczornych. Nie zabrakło także wspólnej zabawy, pokazów filmowych i spacerów.

 

Odnowienie wnętrza kościoła oraz montaż drzwi

W drugiej połowie 2016 roku zostało gruntownie odnowie wnętrze naszego kościoła. Najpierw wyczyszczono, a następnie zagruntowano i pomalowano ściany. Dziękujemy panom Krystianowi Słupiankowi oraz Arkadiuszowi Nowakowi jak również pomagającym w pracach: panu Stanisławowi Malkuszowi oraz Markowi Konarskiego. Pan Stanisław oraz pan Marek następnie pomalowali wszystkie zakrystie.

Rozpoczął się również montaż nowych drzwi w kościele. Jeszcze w lecie zamontowano drzwi boczne, a przed świętami Bożego Narodzenia drzwi główne. Wszystkie drzwi do kościoła wykonuje zakład stolarski p. Marka Mazura z Kobióra.

 

Październik 2016

Zwiedzanie kościoła św. Andrzeja Apostoła

W sobotę 22 października 2016 roku, w ramach cyklu „Zwiedzamy kościoły z Muzeum Miejskim w Zabrzu” w godzinach od 12.00 do 17.00 można było zwiedzać kościół św. Andrzeja Apostoła, poznać jego historię oraz obejrzeć najcenniejsze zabytki. Zwiedzający mieli także możliwość wysłuchania niezwykle ciekawych wykładów na temat historii naszego kościoła oraz parafii przygotowanych przez ks. Piotra Góreckiego oraz pracowników zabrzańskiego muzeum.

 

Poświęcenie kościoła na Zandce

Dnia 23 października 2016 roku ksiądz biskup Jan Kopiec poświęcił kościół Ducha Świętego na Zandce w Zabrzu. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, kapłani oraz licznie zebrani wierni.

Początki kościoła są związane z parafią św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu. To jej ówczesny wikariusz ks. Antoni Tomeczek po utworzeniu w 1926 roku za Zandce tzw. lokalii został jej pierwszym duszpasterzem.

Obecnie poświęcona świątynia to przede wszystkim zasługa ks. Klaudiusza Szymroszczyka, który wraz z wiernymi po ponad pięciu latach budowy doprowadził do jej szczęśliwego zakończenia.

 

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło – Życie

W niedzielę – 23 października 2016 roku miał miejsce w naszej parafii Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło – Życie. Tematem wiodącym były słowa  „Miłosierni niosący Ewangelię” W spotkaniu uczestniczyło czterech kapłanów, w tym ks. Piotr Dyduch, nowy moderator diecezjalny Ruchu Światło – Życie oraz około 120 osób ze wspólnot Dzieci Bożych, oazy młodzieżowej oraz Domowego Kościoła.

Po wspólnie przeżywanej Eucharystii w domu katechetycznym odbyły się spotkania formacyjne w grupach oraz wspólna agapa. Całość zakończyła modlitwa różańcowa.

 

Czuwanie przed uroczystością Wszystkich Świętych

31 października 2016 roku – w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych przeżywaliśmy w naszym kościele uroczyste czuwanie modlitewne. Po nieszporach  modliliśmy się podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, a następnie uczestniczyliśmy w procesji wokół kościoła z relikwiami świętych, których czcimy w naszym kościele. Podczas procesji była śpiewana Litania do Wszystkich Świętych. Czuwanie stanowiło szczególną okazję przygotowania do uroczystości Wszystkich Świętych.

 

Listopad 2016

Wyjazd do Drezna

Na zaproszenie Dyrektora Domu Młodzieżowego diecezji Drezno-Miśnia w Niemczech, ks. Ralpha Kochinki, 50-cioosobowa grupa z parafii św. Andrzeja wraz z ks. Piotrem Góreckim udała się w dniach od 11 do 13 listopada 2016 roku na pielgrzymkę do Saksonii.

Ks. Ralpha gościliśmy razem z 500-osobową grupą młodzieży z tamtejszej diecezji w naszej diecezji gliwickiej w lipcu b.r.. W planach i przygotowaniach do przeżycia przez nich dni ŚDM u nas w Zabrzu i Gliwicach, a potem w Krakowie pomagał im nasz ks. rezydent Piotr Górecki, który razem ze swoim przyjacielem – ks. Mariuszem Noparlikiem, prefektem szkolnym w Dreźnie, zorganizował swoistą rewizytę.

Na trasie naszego wyjazdu nie zabrakło miejsc związanych z historią Kościoła w Saksonii: katedry w Dreźnie, St. Marienkirche – miejsca symbolicznego, gdzie sprawowaliśmy nabożeństwo z modlitwą o pokój, czy też katedry ewangelickiej w Miśni. Zwiedziliśmy także Galerię Malarstwa i operę Sempera w Dreźnie, a w sobotę oglądaliśmy piękne krajobrazy Saksońskiej Szwajcarii.

Naszym pielgrzymom z pewnością zapadną w pamięci: wielka gościnność gospodarzy, którzy gościli nas w domu rekolekcyjnym w St. Wienfriedshaus w Dippoldiswalde oraz kazania dialogowane, które poruszały m.in. różne tradycje liturgiczne naszych obu Kościołów lokalnych, w tym chociażby rodzajów nabożeństw, roli Słowa Bożego oraz bogactwa gestów i postaw w czasie Mszy i Komunii świętej.

 

Przyjęcie nowych ministrantów

W niedzielę – 20 listopada 2016 roku w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata podczas uroczystej Mszy świętej sprawowanej przez ks. proboszcza oraz ks. Tomasza Brola – nowego opiekuna ministrantów modliliśmy się w intencji naszych ministrantów i lektorów.

Podczas tejże Mszy świętej odbył się obrzęd ustanowienia trzech nowych ministrantów, wieczorem zaś odbyło się wspólne spotkanie w domu katechetycznym z udziałem rodziców naszych ministrantów.

 

Wizyta Prezydenta RP

Dzień 23 listopada 2016 roku przejdzie do historii naszej parafii. Otóż wtedy gościliśmy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Pan prezydent złożył wieniec przy pomniku Poległych Powstańców Śląskich.

Pomnik znajduje się na cmentarzu przy kościele św. Andrzeja  Apostoła. Prezydent przybył przed godziną 18.00, złożył wieniec przy mogile, gdzie spoczywają prochy powstańców, którzy zginęli w III Powstaniu Śląskim. Później wpisał się do księgi pamiątkowej miasta i kroniki parafialnej oraz przeprowadził krótkie rozmowy.

W kronice pozostawił wpis: „Dziękuję za możliwość odwiedzenia Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu, jednej z najstarszych w tym mieście. Dziękuję za modlitwę oraz okazaną mi życzliwość. Księdzu Proboszczowi, Wikariuszom i całej wspólnocie parafialnej życzę owocnej pracy, wszelkiego dobra  oraz obfitego błogosławieństwa Jezusa Chrystusa Króla i Pana.

 

Uroczystość odpustowa

W niedzielę – 27 listopada 2016 roku obchodziliśmy doroczną uroczystość odpustową ku czci naszego patrona – św. Andrzeja Apostoła. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył oraz kazania wygłosił ks. Józef Kara – Oficjał Sądu Biskupiego Diecezji Gliwickiej.

W kazaniu ks. Józef mówił o powszechnym powołaniu do świętości oraz zachęcał, by naśladując przykład świętych do niej dążyć. Uroczystą sumę odpustową sprawowało jedenastu kapłanów.

 

Grudzień 2016

Tradycyjne spotkania roratnie

W grudniu sprawowaliśmy tradycyjne Msze święte roratnie. Tegoroczna tematyka dziecięcych kazań dotyczyła sanktuarium na Jasnej Górze i obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W 2017 r. obchodzić będziemy 300. rocznicę koronacji papieskimi koronami Cudownego Obrazu.

W każdy piątek miały również miejsce roraty dla dorosłych. Tegoroczna tematyka spotkań dotyczyła modlitwy: jej źródeł, różnych form, roli Ducha Świętego oraz jej skuteczności. Kontynuacją spotkań były wspólne seanse filmowe, których tematyka dotyczyła poruszanej w kazaniach problematyki.

W czasie ostatniego spotkania (w przeddzień Wigilii Świąt Bożego Narodzenia) miało miejsce w kościele wspólne nabożeństwo pokutne ze spowiedzią indywidualną i Adoracją Najświętszego Sakramentu. W ten sposób chcieliśmy zaznaczyć również wielką rolę sakramentu pokuty i pojednania nie tylko w życiu każdego z nas, ale także jego ogromną rolę wspólnototwórczą.