Styczeń 2020

Koncert Anny Wyszkoni

We wtorek – 7 stycznia 2020 roku przy współpracy z Urzędem Miejskim w Zabrzu, odbył się w naszym kościele niezwykły koncert kolęd w wykonaniu Anny Wyszkoni.

Ta pochodząca z Tworkowa na Śląsku artystka przed wiele lat współtworzyła zespół „Łzy”. Obecnie, od dziesięciu lat rozwija karierę solową.

Znana, chociażby z takich przebojów jak „Wiem, że jesteś tam” piosenkarka, tym razem zaprezentowała koncert zatytułowany „Kolędy wielkie”.

Wypełniony po brzegi kościół, niezwykła atmosfera oraz niepowtarzalne wykonanie najpiękniejszych kolęd na długo pozostaną w pamięci uczestników koncertu. /galeria zdjęć/

 

Wypoczynek w Zakopanem

W dniach od 18 do 24 stycznia 2020 roku grupa dzieci i młodzieży z naszej parafii wraz z opiekunami: z ks. Tomaszem Brolem oraz ks. Piotrem Dyduchem wypoczywała w Tatrach. Podobnie jak w poprzednich latach grupa zamieszkała w ślicznym pensjonacie na Pardałówce.

Każdy dzień rozpoczynał się i kończył wspólną modlitwą, także codziennie była sprawowana Eucharystia.

W części rekreacyjnej dzieci korzystały przede wszystkim z uroków „białego szaleństwa” korzystając z okolicznych stoków narciarskich i saneczkowych. Były organizowane także liczne zabawy i gry terenowe. W ramach wycieczek zwiedzano okoliczne świątynie. Wyjazd bardzo udany, do tego stopnia, że chcemy wrócić do Zakopanego już w lecie. /galeria zdjęć/

 

Kurs Alpha

W poniedziałek 27 stycznia 2020 roku odbyło się pierwsze spotkanie w ramach kursu Alpha. Kurs zorganizowany przez katolicką wspólnotę „Szekinah” oraz grupy działające przy parafii św. Andrzeja.

Składa się z dziesięciu spotkań, podczas których próbujemy odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące sensu wiary w naszym życiu.

Ze względu na ogromne zainteresowanie oraz bardzo dużą liczbę uczestników (ponad 140 osób) spotykaliśmy się w pobliskiej restauracji „Pod Kasztanami”.

Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa odbyło się tylko siedem spotkań. Kurs nie został zakończony i właściwie trwa nadal, choć jesteśmy przekonani, że już przynosi obfite owoce.

Dziękujemy ks. Piotrowi Dyduchowi oraz w wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie spotkań.

 

Marzec 2020

Pandemia koronawirusa

Można wiele w życiu planować, ale nikt nie spodziewał się, że wiosną 2020 roku cały świat zostanie sparaliżowany przez pandemię koronawirusa.

Śmiertelny wirus dotarł do Europy z Chin i sprawił, że wiele osób zachorowało, a w konsekwencji powikłań związanych z chorobą także zmarło.

Również w naszej parafii, ze względu na ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przez blisko dwa miesiące Msze święte były sprawowane bez udziału wiernych. /galeria zdjęć/ /galeria zdjęć/

Codziennie odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie kapłani łączyli się z wiernymi na modlitwie, wieczorem natomiast gromadziliśmy się w kaplicy sióstr boromeuszek na modlitwie różańcowej w intencji ustania pandemii. Zarówno Msze święte jak wieczorne nabożeństwa były transmitowane przez internet.

Również tegoroczny obchód Triduum Paschalnego przeżywaliśmy bez udziału wiernych, jedynie poprzez transmisje internetowe. /galeria zdjęć/ /galeria zdjęć/ /galeria zdjęć/

Dopiero od początku maja wierni mogli uczestniczyć w nabożeństwach sprawowanych w naszych kościele, najpierw w ograniczonej licznie 80 i 120 osób, a od początku czerwca już bez ograniczeń.

W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym okresie łączyli się z nami we wspólnej modlitwie oraz wspierali parafię finansowo.

Cały czas zachęcamy do modlitwy w intencji ustania pandemii.

 

Maj 2020

Święcenia kapłańskie

30 maja 2020 roku w katedrze gliwickiej z rąk biskupa gliwickiego Jana Kopca święcenia kapłańskie przyjął nasz parafian ks. Marcin Maciejczyk. To wielki dzień dla naszej wspólnoty parafialnej, gdyż ostatnie prymicje miały miejsce przed 16 laty. W niedzielę 31 maja 2020 roku ks. Marcin odprawił w kościele parafialnym swoją Mszę prymicyjną. /galeria zdjęć/

Ks. Marcin ukończył Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu. Podczas stażu diakonackiego posługiwał w parafii w Rudach. Po święceniach zostanie posłany do parafii św. Anny w Gliwicach – Łabędach. Jako motto życia kapłańskiego wybrał słowa z Księgi Mądrości „Myślcie o Panu właściwie i szukajcie Go w prostocie serca”.

Księdzu neoprezbiterowi na drodze realizacji powołania kapłańskiego życzymy wszelkich potrzebnych Łask Bożych.

 

Czerwiec 2020

Zakończenie kadencji rady parafialnej

We wtorek 19 czerwca 2020 roku odbyło się ostatnie w tej kadencji spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. W spotkaniu uczestniczyli kapłani oraz członkowie rady parafialnej.

Podczas spotkania podsumowano ostatnie pięć lat funkcjonowania parafii, a następnie omówiono bieżące problemy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji parafii w dobie koronawirusa.

Na zakończenie ks. proboszcz podziękował wszystkich uczestnikom spotkania za okazaną pomoc oraz zaangażowanie na rzecz wspólnoty parafialnej.

Spotkanie zakończono wspólną modlitwą oraz wykonaniem pamiątkowego zdjęcia.

 

Wykonanie ostatnich drzwi w kościele

Decyzja o wymianie wszystkich drzwi w naszym kościele została podjęta jeszcze w 2016 roku, po zakończeniu remontu generalnego wnętrza kościoła. Drzwi zostały wykonane przez zakład stolarski p. Marka Mazura z Kobióra. Łącznie wykonano do kościoła czternaście nowych, bardzo solidnych drzwi, w tym te największe w wejściu głównym.

Na przełomie czerwca i lipca 2020 roku zostały wykonane i zamontowane ostatnie drzwi, te w kaplicy bocznej oraz zakrystii.

Wszystkie drzwi prezentują się niezwykle okazale. Niech wszystkim wstępującym do naszego kościoła przypominają, że „Oto jest dom Boży i brama do nieba” (por. Rdz 28).

Serdecznie dziękujemy wykonawcom oraz wszystkim dobrodziejom!