Styczeń 2020

Koncert Anny Wyszkoni

We wtorek – 7 stycznia 2020 roku przy współpracy z Urzędem Miejskim w Zabrzu, odbył się w naszym kościele niezwykły koncert kolęd w wykonaniu Anny Wyszkoni.

Ta pochodząca z Tworkowa na Śląsku artystka przed wiele lat współtworzyła zespół „Łzy”. Obecnie, od dziesięciu lat rozwija karierę solową.

Znana, chociażby z takich przebojów jak „Wiem, że jesteś tam” piosenkarka, tym razem zaprezentowała koncert zatytułowany „Kolędy wielkie”.

Wypełniony po brzegi kościół, niezwykła atmosfera oraz niepowtarzalne wykonanie najpiękniejszych kolęd na długo pozostaną w pamięci uczestników koncertu. /galeria zdjęć/

 

Wypoczynek w Zakopanem

W dniach od 18 do 24 stycznia 2020 roku grupa dzieci i młodzieży z naszej parafii wraz z opiekunami: z ks. Tomaszem Brolem oraz ks. Piotrem Dyduchem wypoczywała w Tatrach. Podobnie jak w poprzednich latach grupa zamieszkała w ślicznym pensjonacie na Pardałówce.

Każdy dzień rozpoczynał się i kończył wspólną modlitwą, także codziennie była sprawowana Eucharystia.

W części rekreacyjnej dzieci korzystały przede wszystkim z uroków „białego szaleństwa” korzystając z okolicznych stoków narciarskich i saneczkowych. Były organizowane także liczne zabawy i gry terenowe. W ramach wycieczek zwiedzano okoliczne świątynie. Wyjazd bardzo udany, do tego stopnia, że chcemy wrócić do Zakopanego już w lecie. /galeria zdjęć/

 

Kurs Alpha

W poniedziałek 27 stycznia 2020 roku odbyło się pierwsze spotkanie w ramach kursu Alpha. Kurs zorganizowany przez katolicką wspólnotę „Szekinah” oraz grupy działające przy parafii św. Andrzeja.

Składa się z dziesięciu spotkań, podczas których próbujemy odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące sensu wiary w naszym życiu.

Ze względu na ogromne zainteresowanie oraz bardzo dużą liczbę uczestników (ponad 140 osób) spotykaliśmy się w pobliskiej restauracji „Pod Kasztanami”.

Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa odbyło się tylko siedem spotkań. Kurs nie został zakończony i właściwie trwa nadal, choć jesteśmy przekonani, że już przynosi obfite owoce.

Dziękujemy ks. Piotrowi Dyduchowi oraz w wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie spotkań.

 

Marzec 2020

Pandemia koronawirusa

Można wiele w życiu planować, ale nikt nie spodziewał się, że wiosną 2020 roku cały świat zostanie sparaliżowany przez pandemię koronawirusa.

Śmiertelny wirus dotarł do Europy z Chin i sprawił, że wiele osób zachorowało, a w konsekwencji powikłań związanych z chorobą także zmarło.

Również w naszej parafii, ze względu na ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przez blisko dwa miesiące Msze święte były sprawowane bez udziału wiernych. /galeria zdjęć/ /galeria zdjęć/

Codziennie odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie kapłani łączyli się z wiernymi na modlitwie, wieczorem natomiast gromadziliśmy się w kaplicy sióstr boromeuszek na modlitwie różańcowej w intencji ustania pandemii. Zarówno Msze święte jak wieczorne nabożeństwa były transmitowane przez internet.

Również tegoroczny obchód Triduum Paschalnego przeżywaliśmy bez udziału wiernych, jedynie poprzez transmisje internetowe. /galeria zdjęć/ /galeria zdjęć/ /galeria zdjęć/

Dopiero od początku maja wierni mogli uczestniczyć w nabożeństwach sprawowanych w naszych kościele, najpierw w ograniczonej licznie 80 i 120 osób, a od początku czerwca już bez ograniczeń.

W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym okresie łączyli się z nami we wspólnej modlitwie oraz wspierali parafię finansowo.

Cały czas zachęcamy do modlitwy w intencji ustania pandemii.

 

Maj 2020

Święcenia kapłańskie

30 maja 2020 roku w katedrze gliwickiej z rąk biskupa gliwickiego Jana Kopca święcenia kapłańskie przyjął nasz parafian ks. Marcin Maciejczyk. To wielki dzień dla naszej wspólnoty parafialnej, gdyż ostatnie prymicje miały miejsce przed 16 laty. W niedzielę 31 maja 2020 roku ks. Marcin odprawił w kościele parafialnym swoją Mszę prymicyjną. /galeria zdjęć/

Ks. Marcin ukończył Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu. Podczas stażu diakonackiego posługiwał w parafii w Rudach. Po święceniach zostanie posłany do parafii św. Anny w Gliwicach – Łabędach. Jako motto życia kapłańskiego wybrał słowa z Księgi Mądrości „Myślcie o Panu właściwie i szukajcie Go w prostocie serca”.

Księdzu neoprezbiterowi na drodze realizacji powołania kapłańskiego życzymy wszelkich potrzebnych Łask Bożych.

 

Czerwiec 2020

Zakończenie kadencji rady parafialnej

We wtorek 19 czerwca 2020 roku odbyło się ostatnie w tej kadencji spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. W spotkaniu uczestniczyli kapłani oraz członkowie rady parafialnej.

Podczas spotkania podsumowano ostatnie pięć lat funkcjonowania parafii, a następnie omówiono bieżące problemy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji parafii w dobie koronawirusa.

Na zakończenie ks. proboszcz podziękował wszystkich uczestnikom spotkania za okazaną pomoc oraz zaangażowanie na rzecz wspólnoty parafialnej.

Spotkanie zakończono wspólną modlitwą oraz wykonaniem pamiątkowego zdjęcia.

 

Wykonanie ostatnich drzwi w kościele

Decyzja o wymianie wszystkich drzwi w naszym kościele została podjęta jeszcze w 2016 roku, po zakończeniu remontu generalnego wnętrza kościoła. Drzwi zostały wykonane przez zakład stolarski p. Marka Mazura z Kobióra. Łącznie wykonano do kościoła czternaście nowych, bardzo solidnych drzwi, w tym te największe w wejściu głównym.

Na przełomie czerwca i lipca 2020 roku zostały wykonane i zamontowane ostatnie drzwi, te w kaplicy bocznej oraz zakrystii.

Wszystkie drzwi prezentują się niezwykle okazale. Niech wszystkim wstępującym do naszego kościoła przypominają, że „Oto jest dom Boży i brama do nieba” (por. Rdz 28).

Serdecznie dziękujemy wykonawcom oraz wszystkim dobrodziejom!

 

Wrzesień 2020

Uroczystość Pierwszej Komunii świętej

Tegoroczna uroczystość Pierwszej Komunii świętej miała odbyć się, jak w poprzednich latach, na początku maja. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa została przeniesiona na początek września.

Od razu po przerwie wakacyjnej dzieci rozpoczęły przygotowania do tej podniosłej uroczystości. Próby odbywały się w kościele z zachowaniem reżimu sanitarnego. Z tego samego powodu uroczystość odbyła się dwóch różnych terminach: 5 i 6 września 2020 roku. Dzieci przystąpiły do Pierwszej Komunii św. w trzech mniejszych grupach.

Podczas kazania ks. proboszcz nawiązując do osoby kard. Stefana Wyszyńskiego, który właśnie w tym roku miał zostać beatyfikowany, zwrócił uwagę jak ważny jest dobry przykład oraz wychowanie religijne w rodzinie.

Zdecydowana większość dzieci spotykała się następnie na codziennej Eucharystii sprawowanej podczas Białego Tygodnia.

 

Wyjazd seniorów do Głuchołaz

Tradycyjnie już w dniach od 30 sierpnia do 12 września 2020 roku 70-cio osobowa grupa seniorów wypoczywała na turnusie wypoczynkowo – rehabilitacyjnym w Głuchołazach. W tym roku nasz pobyt odbywał się w warunkach podwyższonego reżimu sanitarnego w związku z przeżywaną przez cały świat pandemią koronawirusa (COVID-19). Szczęśliwie udało nam się zrealizować cały program, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa w czasie, kiedy Głuchołazy znajdowały się szczęśliwie w zielonej strefie.

Oprócz codziennej Eucharystii, modlitwy różańcowej i okolicznościowych nabożeństw nie zabrakło również spotkań z ciekawymi ludźmi, a nawet wycieczek po okolicy w tzw. mniejszych grupach. W pierwszą sobotę miesiąca (5 września) pielgrzymowaliśmy do sanktuarium św. Rity w Głębinowie, patronki spraw trudnych, które to w przyszłym roku ma zostać ogłoszone sanktuarium diecezjalnym.

Kończąc nasz pobyt wielu seniorów ze wzruszeniem dziękowało za możliwość wyjazdu i przeżycia wczasorekolekcji. Dla wielu z nich był to jedyny wyjazd po kilkumiesięcznej izolacji, jaka trwała od marca tego roku. Tym bardziej więc ceniliśmy sobie czas wspólnych śpiewów, spacerów po parku zdrojowym i obejściu sanatorium, a także wspólne projekcje interesujących filmów, także o tematyce religijnej.

 

Nagroda dla Parafialnego Klubu Seniora

Jeszcze w marcu 2020 roku Instytut Gość Media przy współpracy Caritas Archidiecezji Katowickiej zainicjował konkurs promujący osobę Sługi Bożego ks. Jana Machy. Konkurs był adresowany do parafialnych Zespołów Caritas i grup charytatywnych działających przy parafiach w całej Polsce.

Organizatorzy odwoływali się do jednego z charyzmatów Sługi Bożego, potrafiącego dostrzec w swoim środowisku osoby samotne i opuszczone, które na skutek represji politycznych podczas okupacji znalazły się bez środków do życia. Ogłaszając konkurs organizatorzy pragnęli pokazać przykłady działań, które mogą być inspirujące dla innych, a jednocześnie wpisują się w idee naśladownictwa Sługi Bożego.

Na początku września 2020 roku ogłoszono wyniki. Spośród nadesłanych prac II nagrodę, także pieniężną w wysokości 4 tys. zł otrzymała nasza parafia za prezentację działalności Parafialnego Klubu Seniora „Ku radości”.

To ogromne wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

 

Październik 2020

Wielkie wyróżnienie dla pani Krystyny Malickiej

Ogromne wyróżnienie spotkało naszą parafiankę panią Krystynę Malicką. Otóż została ona uhonorowana medalem „Benemerenti in Opere Evangelizationis” za zasługi w dziele misyjnym Kościoła.

Kapituła medalu pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego wzięła pod uwagę fakt, że pani Krystyna od 38 lat jest zaangażowana w animację misyjną w diecezji opolskiej, a od 1992 roku w diecezji gliwickiej. Przez lata zbiera pieniądze na pomoc misjonarzom diecezjalnym, utrzymuje z nimi kontakty listowne, a wcześniej wysyłała także paczki. Za swoją działalność w czasie PRL-u była represjonowana przez SB. Pani Krysia organizuje także spotkania misyjne, zajmowała się kształceniem animatorów misyjnych w diecezji, prowadzi koło misyjne w swojej parafii oraz jest autorką artykułów do czasopism katolickich.

Medal ten od 2017 roku przyznaje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Gala z wręczeniem medali miała odbyć się 19 października 2020 roku w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, ale z powodu pandemii została przesunięta na 14 kwietnia 2021 roku i odbyła się w sanktuarium św. Ojca Pio na Gocławiu w Warszawie. /galeria zdjęć/

 

Listopad 2020

Świadectwo Andrzeja Sowy

W niedzielę 8 listopada 2020 roku gościliśmy w naszej parafii Andrzeja Sowę. To były narkoman, wokalista występującej z sukcesami na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku punkowej grupy Maria Nefeli. Dzisiaj głosi świadectwo swojego nawrócenia oraz prowadzi programy profilaktyki uzależnień wśród młodzieży. Szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci na ziemi i trójki w niebie.

Po każdej Mszy świętej Andrzej dzielił się świadectwem swojego nawrócenia. Jak opowiadał: Nieustanna zabawa, alkohol i przypadkowe kontakty seksualne, coraz mocniejsze narkotyki, kolejne przekręty i kradzieże – tak wyglądało jego życie. Gdy myślał, że nie ma już ratunku, że nikt już o nim nie pamięta, Bóg nieoczekiwanie wyciągnął do niego rękę.

Swoją historię opisał w książce „Ocalony. Ćpunk w Kościele”, którą można było nabyć po Mszy świętej. To niezwykle świadectwo daje nadzieję, że nigdy nie jest za późno, by zawrócić, a Bóg zawsze czeka, by dać człowiekowi drugą szansę.

 

Wizyta siostry Letycji pracującej na Syberii

W niedzielę 22 listopada 2020 roku odwiedziła naszą parafię s. Letycja Górniewicz, boromeuszka od 7 lat pracująca na Syberii. Na zakończenie każdej Mszy świętej siostra dzieliła się świadectwem na temat swojej pracy na misjach.

Misja sióstr boromeuszek w Krasnojarsku na Syberii rozpoczęła swoją działalność ponad 25 lat temu, kiedy to po długim okresie prześladowań zaczął się powoli odradzać Kościół katolicki na tych terenach. Siostry od początku zajmują się pracą katechetyczną, posługują chorym i ubogim, a także służą jako zakrystianki. Ponadto prowadzą regularne zajęcia dla osób niepełnosprawnych oraz organizują ciepłe posiłki dla bezdomnych.

Parafia Przemienienia Pańskiego w Krasnojarsku do dziś walczy o budynek kościoła, który został zabrany przez ówczesne władze komunistyczne jeszcze w latach 30-tych ubiegłego wieku. W syberyjskiej tajdze do dzisiaj mieszkają potomkowie Polaków pielęgnujący stare katolickie tradycje.

Siostra Letycja co roku uczestniczy w przygotowaniu dorosłych do przyjęcia sakramentu chrztu, organizuje również rekolekcje tematyczne na przykład dla osób z syndromem post aborcyjnym.

Dziękujemy wszystkim naszym parafianom za okazane wsparcie!

 

Uroczystość odpustowa

W niedzielę 29 listopada 2020 roku odbyła się doroczna uroczystość odpustowa ku czci patrona naszej parafii św. Andrzeja Apostoła. Sumie odpustowej przewodniczył oraz kazania wygłosił ks. Tomasz Jaklewicz, były redaktor „Gościa Niedzielnego”, obecnie proboszcz parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach Brynowie.

Ks. Jaklewicz od grudnia 2006 do kwietnia 2018 roku głosił w naszej parafii kazania w okresie świąt Narodzenia Pańskiego i Wielkanocy. Dlatego chcieliśmy podziękować za wszystkie lata posługi słowa w naszym kościele.

W kazaniu, w kontekście wydarzeń ostatnich tygodni, szczególnie odbywających się protestów, ks. Tomasz przedstawił postawę św. Andrzeja po spotkaniu z Chrystusem i zachwytu nad Jego osobą, wyrażającego się w słowie Heureka. Takiego zachwytu wynikającego z głęboko przeżywanej wiary życzył każdemu ze słuchaczy.

 

Grudzień 2020

Transmisja Mszy świętej w TVP

W niedzielę 13 grudnia 2020 roku nasza parafia dostąpiła szczególnego zaszczytu. Otóż, w tym dniu nasz wikariusz ks. Tomasz Brol przewodniczył Mszy świętej transmitowanej przez Telewizję Polską z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w podkrakowskich Łagiewnikach.

W kazaniu ks. Tomasz nawiązując do III Niedzieli Adwentu Gaudete oraz osoby Jana Chrzciciela podkreślił jak ważna jest konieczność radosnego dawania świadectwa o Światłości. Przypomniał też świadectwo wiary, jakie zostawiła nam patronka dnia św. Łucja, dziewica i męczennica. /galeria zdjęć/

Warto wspomnieć, że przed dwunastu laty, 2 marca 2008 roku Telewizja Polonia przeprowadziła transmisję Mszy świętej z naszego kościoła. /galeria zdjęć/

 

Paczuszka dla Maluszka

W kilku parafiach naszej diecezji można było spotkać choinki z bombkami bożonarodzeniowej akcji, której celem jest zbiórka artykułów higienicznych dla dzieci w domach samotnej matki, domach dziecka oraz hospicjach dla dzieci w całej Polsce.

Akcję od 2013 roku organizuje Fundacja Małych Stópek. Każdy, kto chce pomóc może zabrać taką bombkę. Jest ona jednocześnie zobowiązaniem do przygotowania paczki dla jednego dziecka lub przekazania dobrowolnej darowizny na ten cel.

W dniach od 6 do 20 grudnia 2020 roku wierni z parafii św. Andrzeja Apostoła mogli otrzymać takie bombki zobowiązując się tym samym do okazania pomocy potrzebującym, konkretnie podopiecznym Domu Samotnej Matki w Zabrzu Rokitnicy.

Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W imieniu obdarowanych dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli.