Styczeń 2014

Koncert rodzinno – parafialny

         W niedzielne popołudnie – 5 stycznia 2014 roku odbył się w naszym kościele wyjątkowy koncert kolęd i pastorałek. Do śpiewania zostali bowiem zaproszeni wszyscy wierni: „Niech każdy śpiewa kolędę. Nieważne, czysto lub fałszując, byle głośno i z miłości do Boga”.

Dziękujemy ks. Tomaszowi i siostrze Otylii, pomysłodawcom koncertu. To oni od początku adwentu przygotowywali się do niego  wraz z 30-osobową grupą dzieci i młodzieży.

Znane polskie kolędy śpiewane przez wszystkich obecnych w kościele, w radosnej i porywającej aranżacji pana organisty Józefa Rutkowskiego, bardziej i mniej znane pastorałki wykonywane przez „chórek”, do tego wypełniony po brzegi kościół sprawiły, że to spotkanie na długo pozostanie pamięci słuchaczy. Do zobaczenia za rok!

Koncert orkiestry wojskowej

         We wtorek – 14 stycznia 2014 roku gościliśmy z koncertem kolęd solistów oraz orkiestrę koncertową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. To już druga wizyta artystów z Warszawy w naszym kościele. Poprzednio mogliśmy ich gościć, również z koncertem kolęd w styczniu 2010 roku.

Przepiękne polskie kolędy, wspaniałe wykonanie, rewelacyjni soliści oraz niesamowita orkiestra – to wszystko spowodowało, że niepowtarzalny koncert na długo pozostanie w pamięci licznie zebranych wiernych. Warto wspomnieć, ze to pierwszy tak duży koncert w nowo wyremontowanym kościele.

Koncert zespołu „Universe”

W niedzielę – 19 stycznia 2014 roku odbył się w naszym  kolejny koncert kolęd, tym razem wystąpił zespół „Universe”.

Założony przez Henryka Czicha i Mirosława Bregułę i istniejący od ponad trzydziestu lat zespół znany jest w całym kraju chociażby z takich przebojów jak „Mr Lennon”, „Tacy byliśmy” czy „Wołanie przez ciszę”.

W kościele św. Andrzeja przy licznie zebranej publiczności zabrzmiały znane i śpiewane od wielu lat piosenki bożonarodzeniowe, takie jak „Maleńki Jezu”, „Zaśpiewajmy kolędę” czy „Gdy zapada grudniowa noc”. Dziękujemy za piękny koncert!

Zimowy wypoczynek w Tatrach

         Podczas ferii zimowych, w dniach od 27 do 31 stycznia 2014 roku blisko 50-osobowa grupa dzieci i młodzieży z naszej parafii oraz parafii w Gliwicach Ostropie wraz z księżmi wikarymi: ks. Tomaszem Szumlasem i ks. Mateuszem Kotowiczem wypoczywała w Murzasichlu.

Dzieci podczas pobytu w Tatrach, korzystając z pięknej zimowej pogody spędzały dużo czasu na świeżym powietrzu, ponadto odwiedziły sanktuaria w Ludźmierzu, Olczy, na Krzeptówkach i na Bachledówce. Dziękujemy za zorganizowanie tak atrakcyjnego wyjazdu!

Marzec 2014

Bal  karnawałowy

         W niedzielę – 2 marca 2014 roku już po raz kolejny w restauracji „Pod Kasztanami” został zorganizowany parafialny bal karnawałowy. Tegoroczny bal zgromadził rekordową liczbę uczestników, blisko 250 osób.

Główny organizator, ks. Piotr Górecki zatroszczył się o to, by oprócz samej zabawy nie zabrakło różnych innych atrakcji. Dziękujemy i do zobaczenia za rok!

 Bierzmowanie

         W poniedziałek – 10 marca 2014 roku ks. biskup Gerard Kusz udzielił młodzieży naszej parafii sakramentu bierzmowania. Łącznie do bierzmowania przystąpiło blisko 150 osób, w tym 42 z naszej parafii.

Warto wspomnieć, że po raz pierwszy sakrament bierzmowania w naszym kościele przyjęła młodzież także trzech innych zabrzańskich parafii: Ducha Świętego, św. Kamila i św. Macieja.

W pięknym kazaniu ks. biskup zachęcał, by młodzi ludzie potrafili w życiu od siebie wymagać, przestrzegając jednocześnie przed propagowaniem konsumpcyjnego stylu życia.

Kwiecień 2014

Wyjazd do Trzebnicy i Wrocławia

         W dniach 5 i 6 kwietnia 2014 roku grupa naszych parafian wraz z ks. Piotrem Góreckim uczestniczyła w wyjeździe do Wrocławia i Trzebnicy.

Uczestnicy pielgrzymki zwiedzili Wrocław oraz odwiedzili sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Korzystając z okazji odwiedzili także nasze siostry boromeuszki, pracujące w naszej parafii. Podczas pobytu we Wrocławiu nie zabrakło również akcentów kulturalnych. Zaplanowano bowiem udział w spektaklu operowym „Cyganeria” Giacomo Pucciniego.

Rekolekcje wielkopostne

         W dniach od 6 do 9 kwietnia 2014 r. wierni naszej parafii uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych. Tematem tegorocznych rekolekcji było pierwsze przykazanie Boże: „Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”.

Prowadzący rekolekcje ks. Janusz Czenczek to nasz diecezjalny egzorcysta. Czerpiąc z bogatego doświadczenia swojej posługi egzorcysty mówił w naukach rekolekcyjnych o zagrożeniach związanych z grzechami przeciwko temu przykazaniu. Dziękujemy naszym parafianom za tak liczny udział tegorocznych rekolekcjach.

Maj 2014

Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza

W sobotę 24 maja 2014 roku nasi ministranci  wraz z opiekunem ks. Mateuszem Kotowiczem udali się do Rud na Diecezjalną Pielgrzymkę Liturgicznej Służby Ołtarza.

Ministranci uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej sprawowanej przez ks. bpa Gerarda Kusza. Ksiądz Biskup wręczył trzem naszym lektorom pamiątkowe dyplomy za wieloletnią i oddaną służbę ministrancką. Po Mszy odbyły się zawody sportowe. Warto wspomnieć, że ks. Mateusz został wybrany dekanalnym opiekunem ministrantów.

Czerwiec 2014

Dekanalny turniej piłki nożnej

         W sobotę – 14 czerwca 2014 roku odbył się Dekanalny Turniej Piłki Nożnej LSO. Główne nagrody to tytuł Mistrza Dekanatu oraz Puchar Księdza Dziekana. Nasi ministranci zajęli drugie miejsca, zarówno w kategorii ministrantów młodszych jak i starszych.

Uroczystość Bożego Ciała

         Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała odbyła się w czwartek – 19 czerwca. Wierni bardzo licznie uczestniczący w procesji przeszli tradycyjnie trasą od kościoła w kierunku Gliwic, następnie ulicą Staromiejską, Trocera i Wolności z powrotem w kierunku kościoła.

Po raz pierwszy zaproponowano wspólną tematykę rozważań przy poszczególnych ołtarzach. Tematem wiodącym były „Cztery prawa duchowego życia”. Rozważano tajemnicę Bożego planu wobec człowieka, ludzkiej słabości i grzechu, tajemnicy Syna Bożego, który przyszedł, aby nas zbawić oraz konieczność podjęcia przez człowieka decyzji polegającej na wyborze Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.

Dzień skupienia grup parafialnych

W sobotę – 21 czerwca 2014 roku odbył się, zorganizowany już po raz drugi dzień skupienia dla dzieci i młodzieży zaangażowanej w grupach parafialnych.

Po uroczystej Eucharystii, na którą zostali też zaproszeni także rodzice, spotkanie w ogrodzie parafialnym, gdzie nie zabrakło wspólnych rozmów i dobrej zabawy. Dzień skupienia zakończono spotkaniem poszczególnych grup: ministrantów i marianek. Podsumowano cały rok służby ministranckiej, wręczono nagrody najlepszym  oraz podziękowano ks. Tomaszowi za cztery lata opieki nad mariankami.

Ustanowienie Diakonii Słowa Bożego

W niedzielę – 22 czerwca 2014 roku podczas uroczystej Mszy świętej miał miejsce obrzęd ustanowienia w naszej parafii Diakonii Słowa Bożego.

Grupa  piętnastu osób otrzymała od ks. Mateusza błogosławieństwo do czytania na oraz dalszego pogłębiania wiedzy na temat Pisma Świętego. Podczas uroczystości członkowie Diakonii otrzymali także pamiątkowe krzyże. Opiekunem Diakonii jest ks. Mateusz Kotowicz.

Zakończenie remontu wnętrza kościoła

Pod koniec czerwca 2014 roku zakończono trwający blisko dwa lata remont wnętrza naszego kościoła. Przy czym już w grudniu ubiegłego roku zakończono prace związane z wymianą  instalacji elektrycznej, oświetlenia, odnowiono sufit i ściany, zamontowano nowy ołtarz, ambonę i chrzcielnicę oraz nowe nagłośnienie.

W tym roku, po Wielkanocy została położona nowa posadzka oraz zamontowano nowe ławki. W ten sposób, w ciągu ostatnich dziewięciu lat przeprowadzono generalnym remont całego kościoła, zarówno wnętrza jak i strony zewnętrznej.

Dziękujemy wszystkim wykonawcom, osobom w jakikolwiek sposób pomagającym oraz dobrodziejom i ofiarodawcom.

Pielgrzymka do Santiago de Compostella

W dniach od 21 czerwca do 06 lipca 2014 roku parafia wraz z biurem turystycznym Weska zorganizowała pielgrzymkę do Santiago de Compostella. W pielgrzymce wraz z duchowym opiekunem ks. Piotrem Góreckim wzięło udział łącznie 36 osób.

Uczestnicy wyprawy najpierw zwiedzili miejsca pielgrzymkowe na szlaku Camino Frances (Paryż, Burgos, Carrion de los Conde, Leon, Astorgę i O Cebreiro), a następnie pielgrzymowali pieszo do Santiago De Compostella. W drodze powrotnej modlili się w sanktuarium Maria del Pilar w Saragosie oraz zwiedzili miasta Albi i Le Puy-en-Velay we Francji.

Po powrocie do kraju, na spotkaniu w ramach katechezy dorosłych, pielgrzymi dzielili się swoimi wspomnienia i przeżyciami z pielgrzymki.

 Lipiec/sierpień 2014

Wyjazd do Olesna, Grodźca i Krasiejowa

Dnia 11 sierpnia 2014 roku wzorem lat ubiegłych zorganizowano jednodniowy wyjazd poza miasto Zabrze dla starszych parafian. 60-cioosobowa grupa wraz z ks. Piotrem Góreckim nawiedziła sanktuarium św. Anny w Oleśnie, następnie pielgrzymowano do sanktuarium Matki Boskiej Patronki Sybiraków w Grodźcu k. Ozimka, w którym kustoszem i proboszczem przez wiele lat był ks. Edmund Cisak, wikariusz w naszej parafii w latach 1955-57.

Z kolei na wspólną biesiadę do gospodarstwa agroturystycznego w Krasiejowie parafianie udali się na specjalne zaproszenie naszej parafianki pani Łucji Kassner. Przez kilka godzin seniorzy mogli odpocząć przy malowniczo położonym jeziorze, wśród pięknych lasów oraz posłuchać historii o dawnym gospodarowaniu.

Zmiany personalne w parafii

Dnia 23 sierpnia 2014 roku zakończył posługę duszpasterską w naszej parafii wikariusz ks. Tomasz Szumlas. Dziękujemy ks. Tomaszowi za cztery lata pracy duszpasterskiej: posługę sakramentalną, posługę Słowa, zaangażowanie w katechezie oraz prowadzenie grup parafialnych. Życzymy wielu łask Bożych w pracy duszpasterskiej w nowej parafii w Herbach.

Od września pomaga w naszej parafii ks. Marcin Królik, kanclerz kurii diecezjalnej w Gliwicach. Ks. Marcin pochodzi z Lublińca. Pracował jako wikariusz w parafii Trójcy św. Bytomiu, następnie studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Życzymy ks. Marcinowi Bożej opieki zarówno w pracy w kurii gliwickiej jak i pracy duszpasterskiej w naszej parafii.

Wrzesień 2014

Pobyt seniorów w Głuchołazach

W dniach od 14 do 27 września 2014 roku blisko 70-cioosobowa grupa seniorów z naszej parafii wraz z ks. Piotrem Góreckim wypoczywała w Głuchołazach, w Ośrodku Rehabilitacyjno – Sanatoryjno – Wypoczynkowym Caritas Diecezji Opolskiej

Uczestniczy codziennie korzystali z zabiegów rehabilitacyjnych oraz uczestniczyli w nabożeństwach i konferencjach. Ponadto pielgrzymowali do sanktuarium w Zlanych Horach oraz do parafii św. Marcina w Starym Lesie. Nie zabrakło ciekawych filmów, otwartych dyskusji i bankietów z zespołem muzycznym. Najstarsza uczestniczka pani Janina Kułaga w październiku obchodzić będzie swoje 96 urodziny.

Informacja w prasie o remoncie naszego kościoła

W tygodniu poprzedzającym naszą uroczystość odpustową ukazał się w wydaniu gliwickim „Gościa Niedzielnego” obszerny artykuł pióra Klaudii Cwołek poświęcony naszej parafii oraz pracom remontowym wykonanym w naszym kościele na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat.

Artykuł zawierał zarówno relacje osób bezpośrednio zaangażowanych w prace jak również ilustracje przedstawiające poszczególne elementy wystroju wnętrza po remoncie.

Listopad 2014

Odpust parafialny

W niedzielę – 30 listopada 2014 roku nasza wspólnota parafialna obchodziła doroczną uroczystość odpustową ku czci św. Andrzeja Apostoła. Uroczystej sumie przewodniczył oraz kazanie wygłosił ks. dr Witold Kania – kapłan archidiecezji katowickiej oraz wykładowca na Uniwersytecie Śląskim.

Kaznodzieja nawiązując do postaci św. Andrzeja Apostoła i jego działalności misyjnej podkreślił jak ważną sprawą w dzisiejszych czasach jest rozwijanie dzieła ewangelizacji.

Grudzień 2014

Niedziela pastoralna

W niedzielę – 14 grudnia 2014 roku gościliśmy w naszej parafii ks. Grzegorza Kadziocha, Rektora Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Ksiądz rektor przybył do nas w ramach tzw. „niedzieli pastoralnej”.

Podczas każdej Mszy świętej wygłosił kazanie oraz prosił o duchowe i materialne wsparcie naszego seminarium. Podkreślił, że „potrzeby naszego seminarium, podobnie jak każdego domu rodzinnego ciągle rosną i nieustannie trzeba szukać środków na dobre, godziwe życie. Dlatego wyrażam głęboki szacunek oraz ogromną wdzięczność za okazaną nam życzliwość i wielkoduszną pomoc.”