Grudzień 2007

Nauki stanowe w II dzień Świąt Narodzenia Pańskiego

Jak co roku, w drugi dzień Świąt Narodzenia Pańskiego miały miejsce w naszej parafii tradycyjne nauki stanowe dla mężczyzn i kobiet. Tym razem wygłosił je ojciec klaretyn Roman Woźnica – misjonarz z Wybrzeża Kości Słoniowej. Nawiązując do wspomnienia św. Szczepana, pierwszego męczennika po-ruszył niezwykle ważny temat prześladowania chrześcijan na przełomie XX i XXI wieku na przykładzie krajów misyjnych Afryki.

Listopad 2007

Uroczystość odpustowa

W niedzielę – 25 listopada 2007 roku nasza wspólnota parafialna obchodziła doroczną uroczystość odpustową ku czci swego Patrona – św. Andrzeja Apostoła. Uroczystą sumę odpustową celebrowało 13 kapłanów. Przewodniczył jej ks. Andrzej Iwanecki – proboszcz parafii św. Franciszka w Zabrzu. Kazanie wygłosił ojciec Waldemar Polczyk – Franciszkanin z Góry św. Anny. W niezwykle ciekawy sposób przedstawił on swoistą „teologię rzeczy małych”, podkreślając jak ważną rzeczą jest wierność Bogu w sprawach małych, wykonywanych codziennie. Oprawę muzyczną stanowiła Msza Koronacyjna W. A. Mozarta w wykonaniu chóru parafialnego „Credo” pod dyrekcją p. Józefa Rutkowskiego.

Wymiana zegara na wieży

Jeszcze przed uroczystością odpustową zakończono prace związane z generalnym remontem zegara na wieży naszego kościoła. Zakupiono nowe tarcze oraz wymieniono cały mechanizm napędzający zarówno zegar jak i dzwony. Cały system jest zsynchronizowany w systemie satelitarnym, co pozwala automatycznie zmieniać czas.

Nowe propozycje spotkań przy parafii

Szukając nowych sposobów ożywienia życia parafialnego, a tym samym podejmując inną formę ewangelizacji, postanowiliśmy z myślą o naszych parafianach, od października 2007 roku przedstawić kilka nowych propozycji spotkań: w środy o godzinie 16.00 odbywają się zajęcia kursu tańca towarzyskiego dla dzieci; w piątki (z wyjątkiem pierwszego piątku miesiąca) o godzinie 16.00 – spotkania Klubu Seniora, natomiast w soboty o godzinie 10.00 – zajęcia kółka plastycznego dla dzieci. Ponadto w każdy ostatni piątek miesiąca mają miejsce spotkania klubu filmowego (projekcja ciekawych filmów połączona z dyskusją na ich temat).

Zakończenie renowacji elewacji kościoła

Po pięciu miesiącach intensywnych prac, na początku listopada 2007 roku zakończono generalny remont elewacji naszego kościoła. Podobnie jak w przypadku wieży kościoła, polegały one na oczyszczeniu powierzchni kamienia, wzmocnieniu oraz uzupełnieniu najsłabszych elementów oraz wykuciu starych fug. Następnie wzmocniono spękane miejsca (szczególnie wieżyczki) oraz specjalnym środkiem zaimpregnowano całą powierzchnię. Wszystkie te prace wykonała firma M-BUD z Katowic. Na wiosnę 2008 roku planowana jest wymiana całego dachu kościoła, łącznie z więźbą dachową.

Październik 2007

Pielgrzymka szlakiem sanktuariów Ziemi Kłodzkiej oraz do Czech

Okazja do wyjazdu na kolejną pielgrzymkę wydarzyła się niebawem, ponieważ już w niedzielę – 7 października 2007 r. udaliśmy się z pielgrzymką szlakiem sanktuariów Ziemi Kłodzkiej oraz do Czech. Wraz z ks. proboszczem A. Kinelem zatrzymaliśmy się najpierw w Kamieniu Śląskim, by tam w roku „Jubileuszu św. Jacka” odprawić mszę świętą w miejscu jego narodzin. Następnie, zwiedzając po drodze Nysę i Bardo Śląskie dotarliśmy do Kudowy Zdroju – miejsca naszego stałego pobytu. W drugim dniu zaplanowaliśmy całodzienną wycieczkę do Pragi wraz z nawiedzeniem kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej. Tam odprawiliśmy mszę świętą przed figurą Praskiego Dzieciątka. Trzeci dzień to wizyta w przepięknym Skalnym Mieście w Czechach oraz msza święta sprawowana w sanktuarium w Wambierzycach. Wyjątkowe miejsca, przepiękne sanktuaria jak również niezwykłe atrakcje turystyczne sprawiły, że wyjazd ten z pewnością na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.

Wrzesień 2007

Pielgrzymka do Grecji śladami św. Andrzeja Apostoła

W dniach od 16 do 27 września br. blisko pięćdziesięcioosobowa grupa naszych parafian wraz z ks. proboszczem Arkadiuszem Kinelem udała się do Grecji. Pielgrzymi podróżowali autokarem i promem. Po drodze zwiedzili kompleks klasztorów w Meterorach, Ateny wraz z Akropolem i Areopagiem -miejscem wystąpienia św. Pawła, Korynt, starożytny kompleks w Delfach, teatr w Epidauros, Mykeny z grobem Agamemnona oraz starożytną Olimpię. Najważniejszym miejscem na trasie naszej pielgrzymki była niewątpliwie Patra na Peloponezie. To tutaj, jak głosi tradycja poniósł męczeńską śmierć św. Andrzej Apostoł – patron naszej parafii. Wyjątkowych wrażeń dostarczyła wizyta w bazylice poświęconej św. Andrzejowi jak również modlitwa przy relikwiach Świętego Apostoła. Pielgrzymi wrócili do Zabrza pełni wrażeń, z mocnym postanowieniem wyjazdu na kolejne szlaki pielgrzymkowe.

Pielgrzymka na Górę św. Anny na obchody kalwaryjskie

Do tradycji już należy udział naszych parafian w uroczystościach ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego na Górze św. Anny. Także w tym roku, w sobotę – 15 września br. wraz z ks. Arturem Sznajderem grupa naszych pielgrzymów udała się do św. Anny, by tam uczestniczyć w obchodach kalwaryjskich. Mimo nie najlepszej pogody, pielgrzymi wrócili ubogaceni niezwykłą atmosferą tego miejsca oraz duchem modlitwy.

Koncerty Międzynarodowego Festiwalu Organowego

Jak co roku, tak i tym razem gościliśmy w naszym kościele uczestników Międzynarodowego Festiwalu Organowego. W sobotę – 1 września z recitalem wystąpili: Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska oraz prof. Julian Gembalski, z kolei dwa tygodnie później 15 września, artyści z Czech: Jan Jakubik, Martin Jakubik oraz Frantisek Mizera.

Sierpień 2007

Pielgrzymka do Łagiewnik i Krakowa

W środę – 29 sierpnia br. ks. Piotr Górecki udał się z pielgrzymami z naszej parafii do Łagiewnik i Krakowa.
Pątnicy najpierw odwiedzili sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tam uczestniczyli we Mszy świętej oraz zwiedzili sanktuarium, a następnie udali się do Krakowa. Tutaj czekała na nich niespodzianka: wycieczka statkiem po Wiśle. Ponadto mieli okazję zwiedzić katedrę na Wawelu oraz kościół mariacki. Pielgrzymi wrócili wieczorem do Zabrza pełni wrażeń, wręcz zachwyceni niezwykłą osobowością ks. Piotra.

Nowy kapłan w naszej parafii

Dnia 27 sierpnia 2007 roku rozpoczął posługę w naszej parafii ks. dr Piotr Górecki. To kapłan pochodzący z Gliwic – Ostropy. W 2001 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii św. Jerzego w Gliwicach – Łabędach, a następnie podjął studia doktoranckie z historii na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Ks. Piotr Górecki będzie pracował w kurii gliwickiej, tworząc archiwum diecezjalne, mieszkając i pomagając duszpastersko w naszej parafii. Życzymy Mu Bożego błogosławieństwa oraz opieki naszego patrona – św. Andrzeja.

Renowacja wieży naszego kościoła

W ostatnich dniach sierpnia 2007 roku zostały zakończone prace związane z renowacją oraz gruntownym remontem wieży naszego kościoła. Polegały one na mechanicznym odczyszczeniu powierzchni kamienia z warstwy brudu i lepiku. Następnie wzmocniono najsłabsze fragmenty kamienia, a przy okazji wykuto resztki starej fugi. Ponadto sklejono specjalną żywicą spękania murów oraz uzupełniono zaistniałe ubytki.
Ostatni etap prac polegał na założeniu nowej fugi oraz zaimpregnowaniu całej powierzchni. Wymieniono również okna oraz blachę umieszczoną na wieży. We wrześniu rozpoczniemy prace związane z renowacją całej elewacji kościoła.

Goście z Wybrzeża Kości Słoniowej

Nasza parafia staje się wspólnotą promisyjną. Otóż, w niedzielę – 5 sierpnia 2007 roku gościliśmy, już po raz kolejny w tym roku kapłana pracującego na misjach, tym razem na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wraz z zespołem ewangelizacyjnym „Claret Gospel” odwiedził nas o. Roman Woźnica, kapłan pochodzący z Bytomia, od kilkunastu lat pracujący na misjach.
Podczas każdej Mszy świętej zostało przedstawione świadectwo na temat misyjnej. Po południu zaś odbył się koncert zespołu „Claret Gospel”. Licznie zebrani wierni mogli wysłuchać jedynego w swoim rodzaju koncertu, zawierającego elementy ewangelizacyjne oraz folklorystyczne. Zobacz zdjęcia z koncertu>>>

Lipiec 2007

Pielgrzymka szlakiem sanktuariów Ziemi Bieszczadzkiej

W dniach od 16 do 18 lipca br. nasi parafianie wraz z ks. proboszczem Arkadiuszem Kinelem uczestniczyli w pielgrzymce szlakiem sanktuariów Ziemi Bieszczadzkiej. Na pielgrzymkowym szlaku znalazły się następujące sanktuaria: Kraków – Mogiła, Kalwaria Pacławska, Jarosław, Leżajsk, Komańcza, Dukla i Dębowiec. Wyjątkowe, odwiedzane przez nas miejsca, piękna pogoda oraz wspaniała atmosfera sprawiły, że wyjazd ten na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Wizyta misjonarza z Zambii

W niedzielę – 1 lipca 2007 roku gościliśmy w naszej parafii ks. Piotra Kołcza, misjonarza z Zambii. Ks. Piotr przyjął święcenia kapłańskie przed piętnastu laty w Katowicach. Pracował jako wikariusz w parafiach archidiecezji katowickiej. Obecnie, od siedmiu lat pracuje na placówce misyjnej w Chilonga, w Zambii. Ksiądz Misjonarz wygłosił do nas Słowo Boże, przybliżając nam w sposób niezwykle ciekawy realia pracy na misjach.

Czerwiec 2007

Wpis kościoła do rejestru zabytków

Na podstawie decyzji z dnia 27 czerwca 2007 roku kościół św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu oraz jego najbliższe otoczenie został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Kościół św. Andrzeja został wybudowanych w latach 1863 – 1866 w stylu neoromańskim, według projektu budowniczego okręgowego Assmanna. W latach 1895 – 1896 kościół został rozbudowany od południa o nawę boczną.
Wpis do rejestru zabytków nakłada na parafię szereg obowiązków wynikających z opieki nad zabytkami, ale jednocześnie stwarza możliwość pozyskiwania konkretnych środków z zewnątrz przeznaczonych na renowację zabytków (środki unijne, środki będące w dyspozycji konserwatora generalnego lub wojewódzkiego, środki z budżetu gminy).

Wizyta ojca Josepha Billa

Dnia 25 czerwca 2007 roku gościliśmy w naszej parafii misjonarza ojca Josepha Billa ze zgromadzenia św. Wincentego w Kerali w Indiach. Ten 80-letni charyzmatyk odwiedził nasza parafię w ramach swojej podróży misyjnej po Polsce. Odprawił Eucharystię połączoną z modlitwą o uzdrowienie.
W 1976 roku przeżył dwa ciężkie zawały serca. Lekarze ostrzegali przed jakimkolwiek wysiłkiem. Zabronili wchodzić po schodach, a nawet przestrzegali przed… głoszeniem kazań. Wbrew przestrogom lekarzy wziął udział w rekolekcjach organizowanych w Kerali przez Ruch Charyzmatyczny. Tam też, podczas ceremonii nałożenia rąk doznał wizji dotykającego go Chrystusa. Wkrótce potem sam otrzymał dar uzdrawiania.
Po tym niezwykłym zdarzeniu ojciec Bill poprosił przełożonych, aby zwolnili go z obowiązków administracyjnych i pozwolili skoncentrować się na niesieniu Słowa Bożego. Dziś kaznodzieja głosi je nie tylko w całych Indiach, ale i na wszystkich kontynentach.
Świadectwa tych, którzy mieli okazję zetknąć się z ojcem Billem dowodzą wyraźnie, że Bóg przekazał mu specjalny dar uzdrawiania. Jego nauczanie oraz szczególny charyzmat pomagają doświadczyć autentycznego kontaktu z Chrystusem ludziom na całym świecie. Zobacz zdjęcia>>>

Uroczystość Bożego Ciała

W czwartek – 7 czerwca 2007 roku przeżywaliśmy w naszej parafii uroczystość Bożego Ciała. Miała ona szczególny charakter. Otóż, po raz pierwszy jeden z ołtarzy przygotowała działająca od roku w naszej parafii grupa Legionu Maryi. Warto również wspomnieć o ołtarzu, który przygotowała młodzież parafii. Zadziwiała jego niezwykle głęboka wymowa religijna: stół – miejsce spożycia Ostatniej Wieczerzy, przy którym każdy może zasiąść, każdy ma przygotowane swoje miejsce. Zobacz zdjęcia.

Maj 2007

Uroczystość Pierwszej Komunii świętej

W niedzielę – 13 maja 2007 roku grupa 73 dzieci z naszej parafii (niestety, z roku na rok coraz mniej) po raz pierwszy w sposób pełny uczestniczyła we Mszy świętej przystępując do Pierwszej Komunii świętej. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. proboszcz Arkadiusz Kinel oraz ks. katecheta Artur Sznajder. Warto wspomnieć, że już po raz kolejny dzieci przystępowały do Pierwszej Komunii w jednakowych strojach liturgicznych.
Po południu dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w nabożeństwie majowym o charakterze dziękczynnym.

Odwiedziny misjonarza z Ukrainy

W niedzielę – 06 maja 2007 roku gościliśmy w naszej parafii o. Alojzego Malcherczyka – misjonarza pracującego w Zaporożu na Ukrainie. Ojciec Malcherczyk pochodzi z Górnego Śląska, należy do zgromadzenia Księży Sercanów, a obecnie pracuje w parafii św. Ojca Pio w Zaporożu.

Kwiecień 2007

Wizytacja kanoniczna

W dniach 14 i 16 kwietnia 2007 roku odbyła się wizytacja kanoniczna naszej parafii. Parafię wizytował Biskup Ordynariusz Jan Wieczorek. Przewidziana wymogami Prawa Kanonicznego co pięć lat wizytacja stanowiła okazję do bliższego poznania parafii, jej specyfiki oraz prowadzonego w niej duszpasterstwa.
W sobotę – 14 kwietnia rano Ksiądz Biskup najpierw wizytował kancelarię parafialną, następnie spotkał się w domu katechetycznym z opiekunami oraz podopiecznymi działającej przy naszej parafii świetlicy socjoterapeutycznej. Przed południem na plebanii odbyło się także spotkanie z członkami Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Po południu Ksiądz Biskup przeprowadził indywidualne rozmowy z kapłanami pracującymi w parafii, odwiedził również Ks. prałata Gerarda Kowolika oraz klasztor Sióstr Boromeuszek. O godzinie 18.00 została odprawiona uroczysta Msza święta połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii. Do bierzmowania przystąpiło łącznie 120 osób.
W poniedziałek – 16 kwietnia br. Ksiądz Biskup odwiedził Przedszkole nr 33 oraz Szkołę Podstawową nr 7. Spotkał się również z nauczycielami i wychowawcami tych placówek.

Nauki stanowe w II dzień Świąt Wielkanocnych

W drugim dniu świąt wielkanocnych nasi parafianie jak co roku mogli wysłuchać tradycyjnych nauk stanowych, wygłoszonych tym razem przez ks. Bogdana Ferdka – naszego byłego wikariusza, obecnie profesora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Kaznodzieja w sposób niezwykle konkretny i usystematyzowany starał się przybliżyć słuchaczom tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego, zwrócił także uwagę na spotkania ze Zmartwychwstałym w jakich uczestniczyli apostołowie, uczniowie i niewiasty.

Remont zakrystii

Od stycznia do kwietnia 2007 roku trwał generalny remont poszczególnych zakrystii naszego kościoła. W ramach prowadzonych prac m. in. położono nową posadzkę, wymieniono całą instalację elektryczną oraz zainstalowano nową rozdzielnię. Zostały także zamontowane nowe meble w poszczególnych zakrystiach.

Marzec 2007

Rekolekcje Wielkopostne

W dniach od 25 do 28 marca 2007 roku (w tym roku były to dni poprzedzające Wielki Tydzień) nasza wspólnota parafialna przeżywała Rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne głosił o. Antoni Walisko – Oblat Maryi Niepokalanej z Kędzierzyna. Bardzo tradycyjny sposób przekazu nauk rekolekcyjnych jak również ich tematyka (poszczególne grzechy główne) spotkały się z żywym przyjęciem ze strony naszych parafian.
Nauki rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży w Wielkim Tygodniu głosili nasi kapłani: ks. proboszcz oraz księża wikariusze.

Kazania pasyjne

W roku 2007 w ramach nabożeństwa Gorzkich Żali kazania pasyjne w naszej parafii głosił nasz wikariusz – ks. Artur Sznajder. Tematem rozważań stały się słowa wypowiadane przez Chrystusa w ostatnich chwilach Jego życia. Ciekawa tematyka głoszonych kazań oraz wyjątkowy sposób ich przekazu spowodowały, że wierni bardzo licznie uczestniczyli w tym szczególnym nabożeństwie wielkopostnym.

Luty 2007

Zimowy wypoczynek w Zakopanem

Dotrzymaliśmy obietnicy! Przed rokiem obiecaliśmy wrócić do Zakopanego i udało się! Podobnie jak w ubiegłym roku, nasza parafia wraz z parafią św. Jana Chrzciciela w Biskupicach zorganizowała zimowy wypoczynek dla dzieci i młodzieży w Zakopanem. W dniach od 10 do 24 lutego 2007 roku łącznie w Tatrach wypoczywało ponad 80 osób.
Tak jak w ubiegłym roku zorganizowano wspólne wycieczki, zabawy na śniegu oraz pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Koncert „Pieśń o Miłosierdziu Bożym” „Pieśń o Miłosierdziu Bożym w hołdzie wielkiemu Polakowi Janowi Pawłowi II” – to tytuł koncertu, który odbył się w kościele św. Andrzeja w niedzielę – 4 lutego 2007 roku. Wystąpili znani artyści scen operowych i dramatycznych: Krystyna Kozanecka, Marzena Kucmer-Drzewiecka, Andrzej Olejnik, Marcin Rogoziński i Roman Kołakowski. Po raz pierwszy koncert zaprezentowano 10 lat temu, wtedy miał przypominać postać siostry Faustyny Kowalskiej. Po śmierci Jana Pawła II uznano, że doświadczenia mistyczne siostry Faustyny i papieża – Polaka są podobne, toteż do scenariusza wprowadzono elementy oparte na myśli Jana Pawła II. Koncert ten w wykonaniu artystów „Teatru Rapsodycznego Dnia Trzeciego” pokazany już został w 342 miastach w naszym kraju. Premiera nowego koncertu odbyła się właśnie w naszym kościele.

Styczeń 2007

Koncert kolęd w wykonaniu solistów Opery Śląskiej

W niedzielę – 28 stycznia 2007 roku, w ramach naszych parafialnych spotkań kolędowych odbył się w naszym kościele ostatni już koncert kolęd, tym razem w wykonaniu solistów Opery Śląskiej.  Mogliśmy wysłuchać kolęd oraz pieśni religijnych polskich i niemieckich w wykonaniu p. Sabiny Olbrich (sopran) oraz p. Macieja Bartczaka (baryton). Gościnnie wystąpiła p. Nicola Becht z Karlsruhe w Niemczech. Wykonawcom towarzyszył akompaniament p. Grażyny Gruner, całość natomiast prowadziła  p. Małgorzata Mendel. Na zakończenie koncertu wdzięczni słuchacze nagrodzili wykonawców gromkimi brawami.

Spotkanie kolędowo – noworoczne Kościoła Domowego

W sobotę – 27 stycznia 2007 roku w naszej parafii spotkali się członkowie Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie z całej diecezji gliwickiej. Mszy świętej przewodniczył Biskup Ordynariusz Jan Wieczorek.
W kazaniu przypomniał, że „Bóg chce być obecny w konkretnych wymiarach rzeczywistości ziemskiej, również w rodzinie. Można powiedzieć, że rodzina ma wymiar eucharystyczny. Będzie wzrastała, jeśli w swoim domu, w wspólnocie, będzie przeżywała liturgię słowa, a co za nią idzie, liturgię ofiary, poświęcenia. Aby tak było, potrzebny nam jest pokarm, który czerpiemy z Jezusa Chrystusa…”. Po Mszy odbyło się na probostwie spotkanie kolędowe.

Nowa szopka w naszym kościele

W tym roku, na okres świąt Bożego Narodzenia została przygotowana w naszym kościele nowa szopka. Na pierwszym planie świątecznej dekoracji zostały umieszczone figury Dzieciątka, Maryi i Józefa, a w tle miniatury budynków charakterystycznych dla Zabrza: Teatr Nowy, kościół św. Andrzeja, św. Anny, św. Józefa , św. Jadwigi, wieża ciśnień i krzyż papieski. Całość jest dziełem naszego parafianina p. Stanisława Haręzgi. Swoim wystrojem szopka przypomina podstawową prawdę: Chrystus narodził się nie tylko w historycznym Betlejem, ale również w naszym mieście, w sercu każdego z nas! W następnych latach chcemy naszą szopkę rozbudować, uzupełniając ją o kolejne, nowe elementy. Szopkę można oglądać w naszym kościele codziennie w godzinach nabożeństw do 3 lutego 2007 roku. Zapraszamy! Zobacz zdjęcia.

Spotkanie opłatkowe Apostolstwa Dobrej Śmierci

W sobotę – 20 stycznia 2007 roku odbyło się w naszej parafii spotkanie opłatkowe śląskiego oddziału Apostolstwa Dobrej Śmierci. O godzinie 10.30 została odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. biskup Gerard Kusz wraz z ks. proboszczem Arkadiuszem Kinelem oraz ks. prałatem Gerardem Kowolikiem.  Po Mszy świętej miała wspólna modlitwa podczas adoracji przy żłóbku, a następnie spotkanie opłatkowe w salkach domu katechetycznego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wspólnot Apostolstwa Dobrej Śmierci z całego Śląska. Na zakończenie zebrani goście obejrzeli przedstawienie poświęcone siostrze Faustynie Kowalskiej, przygotowane przez młodzież naszej parafii.

Koncert kolęd w wykonaniu Zespołu „Śląsk”

W poniedziałek – 8 stycznia 2007 roku miało miejsce w naszej parafii wyjątkowe wydarzenie kulturalne: z koncertem kolędowym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.  Godzinny koncert w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry, przeplatany recytacją w gwarze góralskiej został bardzo życzliwie przyjęty przez licznie zebraną publiczność. „Nie mogliśmy chyba otrzymać większego prezentu na rozpoczynający się Nowy Rok” – powiedziała zaproszona na koncert nowa pani Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.  Warto podkreślić, że koncert został zorganizowany dzięki współpracy parafii, Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu. Zobacz zdjęcia z koncertu>>>