Grudzień 2011

Nowy biskup gliwicki

Dnia 29 grudnia 2011 roku Ojciec Święty Benedykt XVI mianował nowym biskupem gliwickim biskupa Jana Kopca, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji opolskiej.

Biskup Jan Kopiec (ur. 1947) pochodzi z Zabrza. Jest profesorem nauk teologicznych. W 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym w Opolu. Święcenia biskupie otrzymał  6 stycznia 1993 roku z rąk Jana Pawła II. Ingres do katedry w Gliwicach odbędzie się 28 stycznia 2012 roku.

Ks. biskup Jan Kopiec zastąpił dotychczasowego ordynariusza diecezji gliwickiej ks. biskupa Jana Wieczorka, który po blisko 20 latach pasterzowania w diecezji przechodzi na emeryturę. Warto wspomnieć, że w pierwszych latach pasterzowania bp Jan Wieczorek mieszkał na terenie naszej parafii.

Spotkanie opłatkowe kapłanów parafii zabrzańskich

W niedzielę – 18 grudnia 2011 roku na probostwie parafii św. Andrzeja w Zabrzu odbyło się spotkanie opłatkowe kapłanów parafii zabrzańskich. W spotkaniu uczestniczył Ks. Biskup Ordynariusz Jan Wieczorek. Życzenia ks. biskupowi w imieniu wszystkich kapłanów złożył ks. infułat Paweł Pyrchała. Jednocześnie podziękował za blisko dwadzieścia lat posługi biskupiej w naszej diecezji.

Listopad 2011

Uroczystość odpustowa

W niedzielę – 27 listopada 2011 roku przeżywaliśmy doroczną uroczystość odpustową ku czci św. Andrzeja Apostoła. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Sławomir Tomik – proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Gliwicach Sośnicy. To parafia, która przeżywa w tym roku 100. rocznicę utworzenia. Warto wspomnieć, że została wówczas wydzielona z parafii św. Andrzeja w Zabrzu. Kazanie wygłosił o. Roman Woźnica – misjonarz klaretyn, który przez wiele lat pracował na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Podobnie jak w ubiegłych latach, na zakończenie sumy odpustowej w procesji wokół kościoła uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów.

Parafialne dni skupienia w Brennej

Po kilkuletniej przerwie wznowiliśmy wyjazdy na parafialne dni skupienia do Brennej. W dniach od 04 do 06 listopada 2011 roku blisko 70 osób wraz z ks. proboszczem Arkadiuszem Kinelem przezywało swoje rekolekcje w domu rekolekcyjnym położonym niemalże w sercu malowniczego Beskidu Śląskiego.

Wspólnie przygotowywana i przeżywana Eucharystia, Liturgia Godzin, nabożeństwa oraz konferencje duchowne z pewnością pomogły głębiej przeżyć ten szczególny czas skupienia i modlitwy.

Październik 2011

Pielgrzymki, pielgrzymki, pielgrzymki…

Jak co roku w okresie wakacyjno – jesiennym zostały zorganizowane w parafii wyjazdy pielgrzymkowe. W środę – 03 sierpnia 2011 roku ks. Piotr Górecki udał się  wraz z grupą parafian do Pszczyny i Tychów. Następnie 29 sierpnia br. ks. proboszcz pielgrzymował do Czernej, Łagiewnik i Tyńca oraz 21 września – do Kamienia Śląskiego, Musznej oraz na Górę św. Anny. Z kolei 22 października ks. Piotr wraz z ks. Tomaszem pielgrzymowali do sanktuarium w Leśniowie, na Jasną Górę oraz do parku miniatur sakralnych pod Częstochową.

To dzięki takim wyjazdom nasi parafianie mogą nie tylko odwiedzić znane sanktuaria czy miejsca pielgrzymkowe, ale także budować wspólnotę żywego Kościoła. Dziękujemy organizatorom oraz pielgrzymom!

Konsekracja kościoła  św. Wojciecha w Zabrzu

W sobotę – 22 października 2011 roku biskup Gerard Kusz konsekrował kościół św. Wojciecha w Zabrzu oraz ołtarz, na którym zostały złożone relikwie bł. Marii Luizy Merkert.

Przygotowania do budowy kościoła rozpoczęły się jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Później zadanie to powierzono ks. Andrzejowi Mikule, który następnie został proboszczem parafii erygowanej w 1998 roku. Parafia została wyodrębniona z macierzystej parafii św. Kamila, a ta z kolei, jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku z naszej parafii św. Andrzeja

Nowo erygowana parafia szczególnie związana jest z Janem Pawłem II. Kościół postawiony został na kamieniu węgielnym, poświęconym przez niego podczas spotkania w 1999 roku w Gliwicach i właśnie przy nim stanął krzyż papieskim przeniesiony w lotniska.

Wrzesień 2011

80. urodziny ks. prałata Gerarda Kowolika

W piątek 01 września 2011 roku 80. rocznicę swoich urodzin obchodził ks. prałat Gerard Kowolik, emerytowany proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu. Uroczysta Msza święta sprawowana przez dostojnego solenizanta oraz ponad dwudziestu kapłanów zgromadziła liczne rzesze wiernych. Stała się również okazją do dziękczynienia Bogu za 55 lat posługi kapłańskiej Solenizanta.

Ksiądz prałat przez 27 lat był proboszczem naszej parafii, obecnie mieszka na jej terenie jako rezydent.

Wyjazd seniorów do Bobrownik Śl.

W środę – 14 września 2011 roku blisko 90-cio osobowa grupa seniorów naszej parafii wraz ks. Piotrem Góreckim uczestniczyła w wyjeździe do Piekar oraz Bobrownik Śląskich. Obecnie dzielnica Tarnowskich Gór jest rodzinną parafią ks. proboszcza Arkadiusza Kinela i w tym roku obchodzi 100-lecie budowy kościoła.

Nasi parafianie uczestniczyli w niezwykle sympatycznym spotkaniu w ogrodzie parafialnym, następnie zwiedzili pięknie odnowiony kościół oraz modlili się podczas Mszy świętej i nabożeństwa do Przemienienia Pańskiego.

Czerwiec-Lipiec-Sierpień 2011

Cykl koncertów letnich

Już po raz trzeci w okresie wakacyjnym mogliśmy uczestniczyć w naszym kościele w niezwykłym wydarzeniu artystycznym. W ramach cyklu koncertów letnich w lipcu i sierpniu 2011 roku gościliśmy kameralistów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zespól śpiewających księży ”Servi Domini Cantores”, Zespół Pieśni i Tańca ”Śląsk”, oraz chór męsko – chłopięcy „Poznańskie Słowiki’ pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza. Chyba po raz pierwszy udało się w jednej świątyni, w tym samym czasie zgromadzić zespoły o takiej renomie i tak wysokim poziomie artystycznym.

Koncerty zorganizowano przy współpracy oraz wydatnej pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Zabrzu, Górnośląskiej Spółki Gazownictwa, Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze”, parafii św. Andrzeja w Zabrzu oraz fundacji działającej na rzecz parafii. Podobnie jak poprzednich latach, koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

Wypoczynek wakacyjny nad morzem

Również po raz trzeci w drugiej połowie sierpnia 2011 roku udało się zorganizować w Łebie nad morzem wakacyjny wypoczynek dla dzieci i seniorów z naszej parafii. Dzięki pomocy finansowej miasta, działającej przy parafii fundacji oraz samej parafii blisko 100 osób mogło przez dwa tygodnie wypoczywać nad polskim morzem. Dziękujemy ks. Piotrowi Góreckiemu, wszystkim wolontariuszom i osobom zaangażowanym w przygotowanie i sprawne przeprowadzenie tego wyjazdu.

Maj 2011

Prace na podwórzu probostwa

Zostały rozpoczęte po Wielkanocy i trwały przez ponad miesiąc prace na podwórzu naszego probostwa, związane z wymiona starej, zniszczonej sieci kanalizacyjnej oraz położeniem nowej nawierzchni brukowej. Przy okazji został również wymieniony fragment starego ogrodzenia.

Bierzmowanie

Nazajutrz, w poniedziałek – 09 maja 20011 roku Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wieczorek udzielił młodzieży parafii św. Andrzeja Apostoła oraz parafii św. Macieja sakramentu bierzmowania.

Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęło łącznie blisko 70 osób, w tym dziewięciu dorosłych. Życzymy wszystkim bierzmowanym światła i pomocy Ducha Świętego w dojrzałym przeżywaniu swojej wiary.

Pierwsza Komunia Święta

W niedzielę – 08 maja 2011 roku miała miejsce w naszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Podczas uroczystej Mszy świętej, którą celebrował ks. proboszcz wraz wikariuszem ks. Arturem grupa 88 dzieci po raz pierwszy przyjęła do swego serca Chrystusa. Po uroczystości pierwszokomunijnej przez cały tzw. Biały Tydzień dzieci uczestniczyły we Mszach świętych wieczornych.

Beatyfikacja Jana Pawła II

Dnia 01 maja 2011 roku – w Niedzielę Bożego Miłosierdzia miało miejsce wydarzenie, które pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Otóż w tym dniu został wyniesiony do chwały ołtarzy Sługa Boży Papież Jan Paweł II. Podczas uroczystej Mszy świętej odprawionej na placu św. Piotra, jego następca papież Benedykt XVII ogłosił Jana Pawła II błogosławionym! We Mszy świętej beatyfikacyjnej uczestniczyła również grupa naszych parafian.

W parafii natomiast przygotowywaliśmy się do tej szczególnej uroczystości poprzez trwające cały tydzień wieczorne czuwania modlitewne, w których uczestniczyła spora grupa naszych parafian.

W dniu beatyfikacji natomiast została odprawiona uroczysta Msza święta dziękczynna, z kolei 3 maja wystąpili w naszym kościele aktorzy Teatru Nowego w Zabrzu ze spektaklem zatytułowanym „Źródło”, a przygotowanym na podstawie tekstów Karola Wojtyły. Błogosławiony Janie Pawle II módl się za nami!

Kwiecień 2011

Kolejne prace na cmentarzu

W marcu i kwietniu 2011 roku udało się nam zrealizować bardzo poważne inwestycje na cmentarzu Henryka przy ul. Staromiejskiej. Najpierw zostało gruntownie wyremontowane, a następnie odnowione całe ogrodzenie cmentarza. Kolejne prace, te najpoważniejsze dotyczyły brukowania poszczególnych alei cmentarnych. Zostały również zamówione nowe bramy i te zostaną wymienione tuż po świętach wielkanocnych.

W ten sposób ten jeden z najstarszych cmentarzy naszego miasta zyskał niemalże całkowicie nowy wygląd

Parafialne rekolekcje wielkopostne

W dniach od 10 do 13 kwietnia 2011 roku odbyły się w naszej parafii tradycyjne rekolekcje wielkopostne, które w tym roku wygłosił ks. Jacek Orszulak – wikariusz parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach, autor popularnych audycji pt. „Bóg też Człowiek” prowadzonych w Radiu Plus.

W swoich naukach rekolekcyjnych zatytułowanych „…Wyjdź na zewnątrz, czyli ekshumacja wiary” ksiądz rekolekcjonista próbował odpowiedzieć na pytanie: jak obudzić w człowieku wiarę? W jaki sposób ożywić nasza wiarę?

Niezwykle interesująca tematyka kazań oraz bardzo sugestywny sposób przekazu, poparty zresztą wieloma przykładami sprawił, że cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem ze strony słuchaczy. Księże Jacku zapraszamy znowu!

Rekolekcje szkolne, które odbywają się w naszej parafii zawsze w Wielkim Tygodniu prowadził ks. Leszek Skorupa – wikariusz parafii p.w. Bożego Ciała w Bytomiu Miechowicach. Również serdecznie mu dziękujemy!

Marzec 2011

Śp. ojciec Jan Bartoszek

Dnia 26 marca 2011 roku dotarła do nas z dalekiej Australii smutna wiadomość. Otóż w tym dniu odszedł do Pana nasz parafianin – ojciec Jan Bartoszek, misjonarz werbista.

Urodził się w 1936 roku w Zabrzu. Po ukończeniu szkoły średnej wstąpił do seminarium księży werbistów w Pieniężnie. Tam też w 1963 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po święcenia pracował na placówkach duszpasterskich w Pieniężnie i Braniewie. Następnie wyjechał na misje do Australii i Nowej Gwinei. Na misjach pracował 29 lat. Niestety, poważnie zachorował i udał się na leczenie do Australii. Zmarł 26 marca 2011 roku w Sydney i został pochowany tamże.

W dniu pogrzebu – 31 marca 2011 roku w parafii św. Andrzeja w Zabrzu została odprawiona Msza święta żałobna, w której uczestniczyło między innymi kilku misjonarzy werbistów.

Zmarła śp. Eryka Pietruszka

W środę – 23 marca 2011 roku zmarła po krótkiej chorobie śp. Eryka Pietruszka. Pochodziła z Otmętu k. Krapkowic, ale większą część życia spędziła w Zabrzu. Pan Bóg pozwolił jej dożyć 72 lat, z tego ponad 39 pracowała jako gospodyni na probostwie parafii św. Andrzeja w Zabrzu.

W uroczystościach pogrzebowych, którym przewodniczył ks. Infułat Paweł Pyrchała uczestniczyło czternastu kapłanów związanych w przeszłości z naszą parafią. Pani Eryka została pochowana na cmentarzu przy kościele św. Andrzeja.

Luty 2011

Praktyka duszpasterska księdza diakona

Dnia 16 lutego 2011 roku powitaliśmy w naszej parafii ks. diakona Łukasza Ornowskiego z Gliwic Łabęd. Przez trzy miesiące będzie on odbywał w naszej parafii swoją praktykę duszpasterską. Polega ona przede wszystkim na głoszeniu kazań, sprawowaniu sakramentów, prowadzeniu katechezy w szkole oraz pracy w kancelarii parafialnej.

Ks. diakon przyjmie święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jana Wieczorka dnia 11 czerwca 2011 roku w katedrze gliwickiej.

Odszedł śp. Paweł Bąk

Dnia 28 lutego 2011 roku, po długiej chorobie zmarł śp. Paweł Bąk. Nasz parafianin, nadzwyczajny szafarz Komunii świętej. Śp. Paweł, wraz ze swoją małżonką przez ponad 20 lat był zaangażowany w działalność Ruchu   Światło – Życie (przez ostatnie lata pełnił ważne funkcje w strukturach diecezjalnych ruchu).

W pogrzebie uczestniczyło kilku kapłanów związanych z ruchem oazowych oraz wielu oazowiczów z diecezji. Został pochowany na cmentarzu przy kościele św. Andrzeja.

Zmarła najstarsza zabrzanka

Dnia 19 lutego 2011 roku zmarła w wieku 102 lat nasza parafianka, śp. Stanisława Lawrowska. Była najstarszą żyjącą obecnie zabrzanką. Śp. Stanisława pochodziła z Czortkowa na Podolu (dzisiejsza Ukraina), po wojnie przybyła z mężem do Zabrza i tutaj przez wiele lat pracowała jako nauczycielka. Została pochowana na cmentarzu przy kościele.

Styczeń 2011

Koncert Zespołu Regionalnego „Istebna”

Z kolei w niedzielny wieczór – 09 stycznia 2011 roku gościliśmy górali z Istebnej. Ten blisko 40 – osobowy zespół folklorystyczny już po raz drugi wystąpił w naszym kościele z koncertem kolęd i pastorałek.

Mieliśmy także okazję gościć pana Janusza Macoszka – to Ślązak Roku 2010, który występuje na co dzień  w zespole z Istebnej. Rozbrzmiewała więc tym razem w naszym kościele nie tylko przepiękna muzyka, ale także urocza gwara góralska.

Koncert Golec uOrkiestra

Takiego koncertu w naszym kościele jeszcze nie było! Najstarsi parafianie nie pamiętają, by kiedykolwiek nasz kościół zgromadził takie rzesze wiernych.

Otóż dnia 04 stycznia 2011 roku z koncertem kolęd i pastorałek wystąpił w naszym kościele znany w całej Polsce zespół Golec Orkiestra. Pochodzący z Milówki bracia Łukasz i Paweł Golcowie wraz z zespołem zaprezentowali nam przepięknie opracowane najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.

Ten niezwykły koncert na który przybyły osoby z całego Śląska, Częstochowy i Małopolski na długo pozostanie w naszej pamięci. Zobacz zdjęcia z koncertu>>>