Grudzień 2008

Koncert „Poznańskich Słowików”

We wtorek – 30 grudnia 2008 roku odbył się w naszym kościele tradycyjny koncert świąteczny, współorganizowany przez Urząd Miejski w Zabrzu oraz parafię św. Andrzeja Apostoła. W tym roku zaproszenie do udziału w muzycznym wydarzeniu przyjął chór Stefana Stuligrosza „Poznańskie Słowiki”. Zespół ten jest kontynuatorem wielowiekowych tradycji chóralnych Poznania. Artyści na przestrzeni lat występowali w wielu krajach Europy oraz w Japonii, Korei Południowej, USA i Kanadzie. Chór śpiewał m. in. przed papieżem Pawłem VI w Watykanie oraz wielokrotnie przed Janem Pawłem II. Artyści zaprezentowali licznie zebranej publiczności koncert kolęd zatytułowany „Słowicze kolędowanie”. Zobacz zdjęcia z koncertu>>>

Nauki stanowe w II dzień świąt

Do wieloletniej tradycji naszej parafii należą głoszone w II dzień świąt Wielkiej Nocy oraz Narodzenia Pańskiego tradycyjne nauki stanowe. Tym razem gościliśmy w naszej parafii ks. dra Roberta Urbańczyka, prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. Kaznodzieja w niezwykle sugestywny sposób przedstawił niezwykłą „mapę uczuć i zachowań” jakimi kierują się mężczyźni i kobiety. Mówił o konieczności budowania wzajemnych relacji na Chrystusie i Jego Ewangelii.

Spotkanie opłatkowe kapłanów

W niedzielę – 21 grudnia 2008 roku na probostwie parafii św. Andrzeja odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe kapłanów naszego miasta. W spotkaniu, któremu przewodniczył Biskup Ordynariusz Jan Wieczorek uczestniczyło ponad 50 kapłanów z naszego miasta. Po odmówieniu wspólnej modlitwy, ks. Infułat Paweł Pyrchała w imieniu zebranych kapłanów złożył ks. biskupowi życzenia świąteczne. Następnie ks. biskup podzielił się refleksją na temat zbliżających się świąt Narodzenia Pańskiego. Podkreślił, ze kapłan ma być „czytelnym znakiem przychodzącego na świat Chrystusa”. Spotkanie zakończono wspólnym kolędowaniem.

Listopad 2008

Uroczystość Odpustowa

W niedzielę – 30 listopada 2008 roku nasza parafia obchodziła doroczną uroczystość odpustową ku czci naszego patrona św. Andrzeja Apostoła. Uroczystą sumę celebrowało 9 kapłanów. Przewodniczył jej ks. dziekan Józef Dorosz – proboszcz parafii św. Józefa w Zabrzu. Kazanie wygłosił ks. Tomasz Jaklewicz – redaktor „Gościa Niedzielnego”. W niezwykle interesujący sposób opowiadał on o istocie Adwentu – okresu czuwania oraz otwarcia na innych jak również podkreślił rolę św. Andrzeja jako tego, który przyprowadza do Chrystusa. Oprawę muzyczną wykonał nasz chór mieszany „Credo” przy akompaniamencie kwartetu muzycznego Filharmonii Zabrzańskiej

Październik 2008

Zakończenie remontu dachu kościoła

Pod koniec października 2008 roku zakończono generalny remont dachu naszego kościoła. W ramach remontu zdjęto oraz zabezpieczono istniejące wcześniej pokrycie azbestowe, następnie wymienioną znaczną część więźby dachowej, by w końcu położyć nową dachówkę w kolorze grafitowym. Zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków wykonano również z blachy tytanowo – cynkowej nowe rynny wraz z całym opierzeniem. Remont w 49% został wykonany dzięki dotacji gminy Zabrze. Po remoncie dachu oraz wcześniejszym odnowieniu elewacji kościół prezentuje się naprawdę okazale. Zobacz zdjęcia.

Koncert Zespołu NEW LIFE’m

W sobotę – 11 października 2008 roku odbył się w naszym kościele wyjątkowy koncert. W wieczorze uwielbienia wystąpił zespół „NEW LIFE’m”. To jeden z najbardziej znanych polskich zespołów propagujących muzykę chrześcijańską. Tworzą go między innymi Marcin Pospieszalski, Robert Cudzich oraz Joachim Mencel. Koncert odbył się w ramach „Festiwalu Stróżów Poranka” – to spotkania muzyków chrześcijańskich organizowane w różnych miastach Polski, w tym po raz pierwszy w Zabrzu. Stanowił także jeden z punktów obchodu 30. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Zobacz zdjęcia z koncertu>>>

Wrzesień 2008

Pielgrzymka do Lourdes

W dniach od 21 do 30 września 2008 roku grupa naszych parafian wraz z ks. proboszczem Arkadiuszem Kinelem udała się na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Okazją stal się przeżywanym w tym sanktuarium jubileusz 150-lecia Objawień Matki Bożej. W drodze do Lourdes pielgrzymi zwiedzili Reims z przepiękną katedrą, Paryż, zamki nad Loarą. Byli także u św. Marcina w Tours oraz u św. Bernadety Soubirous w Nevers. Niezapomnianych przeżyć dostarczyła Msza święta sprawowana wcześnie rano w Grocie Massabielskiej oraz wieczorne nabożeństwo różańcowe połączone z procesją światła. W drodze powrotnej do Zabrza pielgrzymi zwiedzili jeszcze przepiękne Arles oraz Księstwo Monaco.

Piętnaście lat niemieckojęzycznej grupy modlitewnej

W sobotę – 20 września 2008 roku swój „mały” jubileusz piętnastolecia istnienia obchodziła działająca w naszej parafii niemieckojęzyczna grupa modlitewna. Wspólnota została założona w 1993 roku przy osobistym zaangażowaniu ówczesnego proboszcza – ks. prałata Gerarda Kowolika przez grupę parafian, wśród których byli państwo Widuch, Bytomscy oraz Stanchly. Wspólnota spotyka się zawsze w drugą sobotę miesiąca na sprawowanej w języku niemieckim Eucharystii, a następnie już w domu katechetycznym przy kawie na wspólnym śpiewaniu.

Pielgrzymka na Górę św. Anny

W sobotę – 13 września 2008 roku grupa pielgrzymów z naszej parafii wraz z ks. Piotrem Góreckim udała się na Górę św. Anny na tradycyjne obchody kalwaryjskie ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Mimo nie najlepszej pogody i panującego chłodu, pielgrzymi wrócili pełni wrażeń duchowych oraz przeżyć religijnych. W ten sposób wracamy do tradycji dawnych wyjazdów pielgrzymkowych na Górę św. Anny.

Renowacja i poświęcenie ołtarza w kaplicy bocznej

W sobotę – 13 września 2008 roku podczas tradycyjnego nabożeństwa fatimskiego dokonano poświęcenia ołtarza relikwii w kaplicy bocznej naszego kościoła. Ołtarz został pięknie odnowiony, natomiast w specjalnie przygotowanej gablocie umieszczono relikwie następujących świętych i błogosławionych: Dzieci Fatimskich, św. Faustyny Kowalskiej, św. Rafała Kalinowskiego, św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. Katarzyny Emmerick, św. Ojca Pio oraz św. Joanny Beretty Moli. Zobacz galerię zdjęć

Lipiec-Sierpień 2008

Wypoczynek wakacyjny nad morzem

W drugiej połowie sierpnia 2008 roku blisko 70-cio osobowa grupa dzieci z naszej parafii (w tym dzieci z naszej świetlicy oraz domu dziecka Sióstr Boromeuszek) przebywała na dwutygodniowym wypoczynku nad morzem w miejscowości Podczele k. Kołobrzegu. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwała grupa wychowawców na czele z p. Anetą Słaby, Teresą Strzelecką oraz ks. Piotrem Góreckim. Wypoczynek starano się łączyć z przeżywaniem Eucharystii oraz wspólną pracą w grupach mającą na celu odkrycie wartości rodziny i wspólnoty.

Remont w klasztorze Sióstr Boromeuszek

Jeszcze w czasie trwania wakacji rozpoczął się remont generalny domu Sióstr Boromeuszek mający na celu poprawienie warunków mieszkaniowych, a tym samym przystosowanie ich do standardów tego typu ośrodków wychowawczych. Na czas remontu większość dzieci znalazła miejsce w innych domach dziecka.

Pielgrzymka do Henrykowa

W poniedziałek – 25 sierpnia 2008 roku grupa naszych parafian wraz z ks. proboszczem Arkadiuszem Kinelem udała się na pielgrzymkę do opactwa cystersów w Henrykowie. Po drodze pielgrzymi zwiedzili należący do naszej diecezji zespół pałacowy w Pławniowicach. Na miejscu, w Henrykowie uczestniczyliśmy we Mszy świętej oraz umożliwiono nam zwiedzenie przepięknego kościoła, jednego z najpiękniejszych nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce. W drodze powrotnej pielgrzymi zatrzymali się w Nysie.

Pielgrzymka do Leśniowa, Gidel i Częstochowy

Sierpień to w naszej ojczyźnie nie tylko miesiąc ważnych rocznic z historii, ale także czas pielgrzymek. Dlatego też dnia 11 sierpnia 2008 roku wyruszyła z naszej parafii, na czele z ks. proboszczem Arkadiuszem Kinelem pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Patronki Rodzin w Leśniowie (tam odprawiono Mszę świętą), Matki Bożej w Gidlach oraz Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie.

Czerwiec 2008

Złoty Jubileusz Kapłaństwa Biskupa Ordynariusza

W przeddzień uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła – Patronów naszej Diecezji, dnia 28 czerwca 2008 roku nasz Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wieczorek obchodził Złoty Jubileusz Kapłaństwa. Uroczystej Mszy świętej z udziałem biskupów naszej metropolii, wielu kapłanów oraz licznych wiernych przewodniczył Ks. Arcybiskup Damian Zimoń. Dostojny Jubilat, który od 16 lat pasterzuje nowo utworzonej diecezji gliwickiej, przez pierwsze lata mieszkał na terenie naszej parafii. Życzymy Mu wielu łask Bożych, zdrowia oraz sil w dalszej posłudze pasterskiej! Ad multos annos!

Prace na cmentarzu

Pod koniec czerwca 2008 roku rozpoczęto bardzo poważne prace inwestycyjne na cmentarzu św. Michała przy ulicy Pokoju. Przede wszystkim położono kostkę brukową na łącznej powierzchni blisko 2 tys. metrów kwadratowych (aleja główna oraz większość alejek bocznych). Ponadto wybudowano nowe, niezwykle estetyczne ujęcie wody. Jest także planowane, jeszcze na jesieni tego roku zamontowanie nowych bram.

Pielgrzymka do Norwegii

Dnia 23 czerwca 2008 roku grupa pielgrzymów z naszej parafii na czele z ks. Piotrem Góreckim oraz ks. Arturem Sznajderem wyruszyła na podbój Norwegii śladami Trolli i Wikingów. W ciągu dziesięciu dni pielgrzymi zwiedzili m. in. Oslo, Bergen i Kopenhagę, a także najpiękniejsze fiordy: Iddefjord, Geirangerfjorden, Sognefjord oraz największy w Europie lodowiec Jostedalsbreen. Przepiękne, a może nawet najpiękniejsze w Europie widoki sprawiły, że pielgrzymi wrócili oczarowani. Piękno stworzenia staje się pochwałą Stwórcy!

Akcja honorowego oddawania krwi

W niedzielę – 1 czerwca 2008 roku w salkach domu katechetycznego, po raz pierwszy w naszej parafii przeprowadzono akcję honorowego oddawania krwi. Spotkała się ona ze sporym zainteresowaniem ze strony wiernych. Tym większa nasza radość, to szczególny dar miłosierdzia dla bliźniego. Może się kiedyś zdarzyć, że każdy z nas lub naszych bliskich znajdzie się w sytuacji, w której samemu będzie potrzebował daru krwi. Dziękujemy wszystkim zaangażowanych, szczególnie panu Krzysztofowi Wieczorkowi – pomysłodawcy całej akcji. Zobacz galerię zdjęć

Maj 2008

Pielgrzymka do Tuchowa

W dniach od 23 do 25 maja 2008 roku ks. Piotr Górecki wybrał się z pielgrzymką z naszej parafii do sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. Po drodze pielgrzymi zwiedzili Szczepanów (miejsce urodzenia św. Stanisława Biskupa i Męczennika), Tarnów (piękna katedra) oraz Tyniec (opactwo benedyktynów). Był też czas na wspólny odpoczynek w Krynicy.

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

W niedzielę – 11 maja 2008 roku ponad stuosobowa grupa naszych małych parafian po raz w pierwszy w sposób pełny uczestniczyła w Eucharystii przystępując do Pierwszej Komunii Świętej. Uroczystą Mszę świętą odprawił ks. proboszcz Arkadiusz Kinel wraz z ks. katechetą Arturem Sznajderem. Po południu dzieci uczestniczyły w nabożeństwie majowym, podczas którego otrzymały pamiątkowe medaliki z wizerunkiem Matki Najświętszej.

140-ta rocznica konsekracji kościoła

We wtorek – 6 maja 2008 roku nasza wspólnota parafialna obchodziła doniosłą uroczystość 140-lecia konsekracji kościoła św. Andrzeja Apostoła. Konsekracji dokonał 6 maja 1868 roku ówczesny sufragan wrocławski bp Adrian Włodarski. Przed południem została odprawiona uroczysta Msza święta, połączona z obchodami święta patronalnego pracowników sektora gazowniczego której przewodniczył Biskup Ordynariusz Jan Wieczorek. Natomiast wieczornym uroczystościom przewodniczył ks. proboszcz Arkadiusz Kinel oraz ks. prałat Gerard Kowolik. Po Mszy świętej oraz nabożeństwie maryjnym licznie zebrani parafianie wysłuchali przy Grocie pięknego koncertu w wykonaniu orkiestry dętej KWK Makoszowy.

Kwiecień 2008

Parafialne Dni Skupienia w Brennej

W dniach od 18 do 20 kwietnia 2008 roku już po raz kolejny odbyły się w Brennej Parafialne Dni Skupienia. Po raz pierwszy prowadził je ks. dr Piotr Górecki – nasz rezydent. W dniach skupienia uczestniczyło blisko 90 osób z parafii św. Andrzeja w Zabrzu oraz św. Michała Archanioła w Bytomiu – Suchej Górze. Tematem wiodącym była nasza przynależność do rodziny Kościoła. W ramach „niespodzianki” wystąpił z recitalem Damian Holecki, artysta znany szczególnie słuchaczom Radia Piekary.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

W dniach od 19 do 26 kwietnia 2008 roku 50-osobowa grupa naszych parafian uczestniczyła w pielgrzymce do Ziemi Świętej. Pielgrzymi wraz z ks. proboszczem Arkadiuszem Kinelem oraz ks. Bolesławem Waśkiewiczem (proboszcz z Zabrza Biskupic) nawiedzili miejsca związanie z życiem i publiczną działalnością naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa oraz Matki Najświętszej, między innymi: Betlejem, Nazaret, Jerozolimę, Kanę Galilejską oraz Jerycho. Byli także nad Jeziorem Genezaret, Morzem Martwym oraz na Górze Tabor. Naszym przewodnikiem był ojciec Bernardyn Władysław Waśko z Rzeszowa. Ta pierwsza pielgrzymka organizowana z naszej parafii do Ziemi Świętej dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Nie bez powodu mówi się o pielgrzymce do Ziemi Świętej jak o „rekolekcjach życia”. Może Pan Bóg pozwoli tam jeszcze wrócić…

Sakrament Bierzmowania

W piątek – 11 kwietnia 2008 roku Ks. Biskup Gerard Kusz udzielił mło-dzieży naszej parafii oraz parafii św. Macieja Apostoła sakramentu bierzmowania. Łącznie z naszej parafii do bierzmowania przystąpiło 120 osób. W kazaniu Ks. zwrócił uwagę na potrzebę dawania świadectwa w Chrystusie w dzisiejszych, tak trudnych czasach. Jak co roku, do bierzmowania przystąpiła także grupa osób dorosłych, które z różnych powodów nie mogły przyjąć tego sakramentu wcześniej.

Relikwie bł. Karoliny Kózkówny

W dniach od 4 do 6 kwietnia 2008 roku gościliśmy w naszej parafii, w ramach peregrynacji po diecezji gliwickiej relikwie bł. Karoliny Kózkówny. Podczas Mszy świętej oraz specjalnej konferencji wygłoszonej dla młodzieży ks. Piotr Górecki przedstawił życiorys Błogosławionej oraz wskazał jak bardzo aktualne jest przesłanie jej męczeńskiej śmierci poniesionej w obronie cnoty czystości. Po Mszy młodzież ucałowała relikwie.

Marzec 2008

Nauki stanowe w II dzień świąt wielkanocnych

Jak co roku, w drugi dzień świąt miały miejsce w naszej parafii tradycyjne nauki stanowe. Tym razem wygłosił je nam ks. Tomasz Jaklewicz – redaktor „Gościa Niedzielnego”. W sposób bardzo sugestywny, posiadając niezwykłą łatwość nawiązywania kontaktu z wiernymi przekazał czym jest zmartwychwstanie Chrystusa i jaką ta prawda niesie wartość dla nas – ludzi żyjących na początku XXI wieku.

Rekolekcje wielkopostne

W dniach od 9 do 12 marca 2008 roku (już po raz drugi w dniach poprzedzających Wielki Tydzień ) nasza parafia przeżywała swoje rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Edward Tomczyk – marianin, proboszcz parafii św. Wojciecha i św. Michała w Pradze, w Czechach. Rekolekcjonista w czasie głoszonych nauk wskazał na zagrożenia związane z niebezpieczeństwem odejścia od Boga, które niestety dotyka naszym południowych sąsiadów. Do czego prowadzi „życie jakby Boga nie było?” – to pytanie często pojawiało się w kontekście tegorocznych nauk rekolekcyjnych. Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia Pragi – jednej z najpiękniejszych stolic Europejskich. Nauki rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży w Wielkim Tygodniu głosił ks. Tomasz Czabator – wikariusz parafii katedralnej we Wrocławiu.

Wyjazdowy dzień skupienia w Piekarach Śląskich

We wtorek – 04 marca 2008 roku 50-osobowa grupa naszych parafian pod przewodnictwem ks. Piotra Góreckiego uczestniczyła w wyjazdowym dniu skupienia w Piekarach Śląskich. Pielgrzymi odwiedzili najpierw muzeum chleba w Radzionkowie, a następnie niezwykle intensywnie spędzili czas w sanktuarium piekarskim słuchając konferencji ascetycznej, a następnie uczestnicząc w nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz Mszy świętej i nowennie.

Transmisja Mszy św. przez TV Polonia

W niedzielę – 02 marca 2008 roku miało miejsce w naszej parafii historyczne wydarzenie. W tym dniu została przeprowadzona przez TV Polonia bezpośrednia transmisja Mszy świętej z naszego kościoła. Dzięki łączom satelitarnym Mszę, którą koncelebrowali kapłani naszej parafii (ks. prob. Arkadiusz Kinel, ks. prałat Gerard Kowolik oraz księża wikariusze: ks. Robert Maszczyk i ks. Artur Sznajder) mogli oglądać telewidzowie na całym świecie. Po Mszy otrzymaliśmy z całego świata bardzo wiele życzliwych sygnałów od oglądających nas dawnych mieszkańców naszej parafii. Zobacz zdjęcia z transmisji>>>

Luty 2008

Relikwie św. Gianny Beretty Molli

Tegoroczny Wielki Post rozpoczęliśmy od wyjątkowego spotkania. Otóż postanowiliśmy przybliżyć naszym parafianom postać św. Gianny Beretty Molii. W dwie kolejne niedziele 10 i 17 lutego 2008 roku gościliśmy panią Krystynę Zając, propagatorkę kultu Świętej z ramienia rodziny. Św. Gianna Beretta Molla żyła w połowie XX wieku we Włoszech. Była osobą wykształconą, bardzo zamożną – żona bogatego włoskiego przemysłowca, a jednocześnie niezwykle pobożną. W sytuacji, gdy pojawiło się realne zagrożenie życia jej dziecka, postanowiła je ratować narażając się na śmierć. Zarówno beatyfikowana jak i kanonizowana przez papieża Jana Pawła II jest patronką rodzin oraz kobiet, które nie mogą mieć dzieci oraz tych, które są w stanie błogosławionym. Uroczyste wprowadzenie relikwii do naszej parafii będzie miało miejsce w kwietniu br.

Styczeń 2008

Wyjazd do Cieszyna

We wtorek – 29 stycznia 2008 roku ks. Piotr Górecki wraz z liczną grupą naszych parafian wybrał się do Cieszyna na przepiękny spektakl „Jasełek tradycyjnych” zorganizowany przez Siostry Elżbietanki oraz grupę artystów z Cieszyna. Ponadto nasi parafianie uczestniczyli we Mszy świętej w kościele św. Marii Magdaleny, zwiedzili stare miasto oraz udali się do Czeskiego Cieszyna.

Koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Gang Marcela”

W niedzielę – 27 stycznia 2008 roku, na zakończenie tegorocznych spotkań kolędowych odbył się w naszym kościele koncert kolęd w wykonaniu znanego zespołu „Gang Marcela”. Ten istniejący od ponad 25 lat zespół, wykonujący utwory z pogranicza muzyki country znany jest w całej Polsce. W naszym kościele wykonał kolędy zarówno te najbardziej znane i popularne jak i nowe, zaprezentowane w nowych opracowaniach. Na zakończenie koncertu wdzięczni słuchacze nagrodzili wykonawców owacją na stojąco. Zobacz zdjęcia z koncertu>>>

Spotkanie kolędowe Domowego Kościoła

W sobotę – 26 stycznia 2008 roku już po raz drugi spotkali się w naszej parafii członkowie Domowego Kościoła diecezji gliwickiej, by uczestniczyć w spotkaniu kolędowo – noworocznym. Mszy świętej przewodniczył Biskup Gliwicki Jan Wieczorek. W kazaniu, nawiązując do proroctwa Izajasza zauważył, ze owym „Przedziwnym Doradcą” jest sam Chrystus Pan. To u Niego rodziny chrześcijańskie winny szukać pomocy w rozwiązywaniu problemów, wsparcia i samych dobrych rad. Po Mszy świętej odbyło się spotkanie kolędowe w domu katechetycznym.

Koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Mazowsze”

Koncert zatytułowany „Wigilia Polska” przyciągnął w dniu 8 stycznia 2008 roku do naszego kościoła prawdziwe tłumy wiernych. Muzycy pod dyrekcją Aleksandry Kopp wykonali najpiękniejsze polskie kolędy, przeplatane opowieściami o zwyczajach i tradycjach wigilijnych. Ks. proboszcz Arkadiusz Kinel witając przybyłych gości powiedział: „Boże Narodzenie to czas obdarowywania się prezentami. Cieszę się, że ten koncert, podarunek miasta dla jego mieszkańców, odbywa się właśnie w naszym kościele. Kościele, który stał się dla tego prezentu jakby opakowaniem…” Noworoczny koncert został zorganizowany i sfinansowany przez Urząd Miejski w Zabrzu oraz parafię św. Andrzeja. Zobacz galerię zdjęć z koncertu