Styczeń 2023

Wypoczynek w Zakopanem

W pieszym tygodniu ferii, od 15 do 21 stycznia 2023 roku nasi wikarzy ks. Adrian Kaszowski oraz ks. Krzysztof Czerner zorganizowali wyjazd dla dzieci i młodzieży do Zakopanego. W wyjeździe uczestniczyli również ministranci czterech parafii naszej diecezji. Łącznie ponad 30 osób.

Wyjazd typowo rekreacyjny, związany z jazdą na nartach, ale chłopcy i dziewczęta uczestniczyli również w codziennej Eucharystii oraz odwiedzili sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Celem jednej z wędrówek był Ząb, jedna z najwyżej położonych miejscowości w Polsce oraz Gubałówka. Choć uczestnicy byli w różnym wieku, od szkoły podstawowej do średniej, to na stoku czy podczas gier i zabaw nie miało to znaczenia.

Dziękujemy za zorganizowanie wyjazdu oraz zapraszamy za rok!

 

Koncert kolęd

W piątek – 27 stycznia 2023 roku odbył się w naszym kościele koncert kolęd w wykonaniu solistów, chóru oraz orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

RZAWP jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim. Dziedziczy ponad 100-letnie tradycje grup teatralno – estradowych działających jeszcze w okresie II Rzeczpospolitej. Warto wspomnieć, że zespół cieszy się ogromnym powodzeniem i uznaniem w kraju i za granicą. Odbył ponad 200 tournee za granicą oraz brał udział w 60 tys. koncertów w kraju.

W wykonaniu artystów – żołnierzy mogliśmy usłyszeć najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Z kolei w narracji słownej przypomniano jak żołnierze polscy na przestrzeni stu lat od czasu odzyskania niepodległości, często w warunkach wojennych obchodzili Boże Narodzenie i pielęgnowali tradycje z nim związanie. Dziękujemy za przepiękny koncert i zapraszamy znowu do Zabrza! /galeria zdjęć/

 

Luty 2023

Wizyta ks. Piotra Smolki

W niedzielę 5 lutego 2023 roku gościliśmy w naszej parafii ks. Piotra Smolkę. Ks. Piotr pochodzi z parafii św. Andrzeja w Zabrzu i jest salezjaninem. Przyjął święcenia kapłańskie w 1980 roku i od blisko trzydziestu lat posługuje w parafii Przemyślany na Ukrainie.

Ks. Piotr głosząc Słowo Boże opowiadał o swojej posłudze wśród polskiej ludności zamieszkującej zachodnią Ukrainę. W tym czasie wyremontował bądź odnowił siedem kościołów, ostatnio piękny kościół w Ciemierzyńcach. Obecnie pomaga poszkodowanym w wyniku działań wojennych.

Dziękujemy wszystkim naszym parafianom, którzy wsparli finansowo ks. Piotra oraz realizowane przez niego zadania duszpasterskie.

 

Pożegnanie sióstr boromeuszek

W niedzielę 26 lutego 2023 roku podczas Mszy świętej uroczyście pożegnaliśmy kończące posługę w naszej parafii siostry boromeuszki.

Swoją działalność Siostry Miłosierdzia św. Karola Boromeusza rozpoczęły w Zabrzu w 1887 roku. Wtedy to objęły opiekę nad chorymi i biednymi całego miasta, zorganizowały i prowadziły przedszkole oraz kursy robót ręcznych dla dziewcząt, a od 1893 roku dom dziecka. Po wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 roku siostry przyjęły pod swój dach blisko 70-ciu uchodźców wojennych.

Niestety, ze względu na ciągle spadającą liczbę powołań zakonnych, a tym samym problemy związane z utrzymaniem domu, siostry zostały zmuszone do zamknięcia placówki i opuszczenia Zabrza.

W imieniu wspólnoty parafialnej dziękujemy za 136 lat obecności, posługi oraz zaangażowania na rzecz potrzebujących naszego miasta.

Na cmentarzu przy kościele został ufundowany specjalny nagrobek upamiętniający siostry spoczywające na cmentarzu parafialnym. Jako wspólnota parafialna chcemy zawsze pamiętać o siostrach posługujących w Zabrzu.