Luty 2021

Malowanie kościoła

Na przełomie lutego i marca 2021 roku, mimo pandemii udało się zrealizować w parafii bardzo ważną inwestycję, mianowicie malowanie i odnowienie wnętrza kościoła. Całość prac wykonała firma „Piontek” z Bodzanowic koło Olesna. Jest to firma rodzinna, która od ponad 40 lat świadczy swoje usługi na terenie całej Polski. Jak czytamy na stronie internetowej, specjalizacją firmy jest „bezinwazyjne malowanie kościołów”. /galeria zdjęć/

O prawdziwości tych słów, a jednocześnie niezwykłej rzetelności firmy mogliśmy się przekonać obserwując postęp prac oraz realizowaną inwestycję. Prace trwały niespełna cztery tygodnie. Kościół został pięknie odnowiony. Zostało także wymienione, a tym samym wzmocnione oświetlenie prezbiterium. Na stronie internetowej można zobaczyć efekty prac. /galeria zdjęć/

 

Marzec 2021

Remont organów

W marcu 2021 roku rozpoczęliśmy w parafii kolejną niezwykle ważną inwestycję, mianowicie remont generalny organów w naszym kościele.

Organy w kościele św. Andrzeja zostały zbudowane w 1935 roku w fabryce budowy organów braci Rieger w czeskim Krnovie. Do dnia dzisiejszego zachowały się w oryginalnych podzespołach.

Instrument posiada niezwykle interesujące walory brzmieniowe. Jest ciekawym i niepowtarzalnym przykładem realizacji wersji trzymanuałowej w oparciu o 37 głosów. Instrument przetrwał do naszych czasów w swoich oryginalnych wzorcach, zgodnie z estetyką brzmieniową jaka wówczas panowała.

Z tych właśnie powodów organy warto otoczyć szczególną troską i opieką, dokładając wszelkich możliwych starań, by przywrócić im pierwotny blask. /galeria zdjęć/

Remontu instrumentu podjęła się firma „Ars Organum” z Sulechowa w województwie lubuskim. Prace potrwają dwa lata. Na czas remontu organy zostały zdemontowane i zastąpione innym instrumentem.

 

Rekolekcje wielkopostne

W dniach od 21 do 24 marca 2021 roku mogliśmy jako wspólnota parafialna uczestniczyć w tradycyjnych rekolekcjach wielkopostnych. Rekolekcje wygłosił ks. Adam Fabiańczyk, notariusz kurii diecezjalnej w Gliwicach.

„Stwórz Boże, we mnie serce czyste.” – to myśl przewodnia tegorocznych rozważań. Pomóc w tym może odbudowanie relacji z Bogiem, drugim człowiekiem oraz samym sobą.

Jak mówił ks. Adam „Kościół daje nam pewien zestaw kluczy do drzwi prowadzących do spotkania z Bogiem. Każdy może znaleźć ten właściwy klucz, swoją własną drogę prowadzącą do Boga.” Parafrazując te słowa, można powiedzieć, że głoszone w sposób niezwykle przystępny nauki dla wielu z nas mogły stać się takim kluczem prowadzącym do Boga.

Dziękujemy ks. Adamowi oraz wszystkim, którzy – mimo istniejących obostrzeń – mogli uczestniczyć w tegorocznych rekolekcjach.

 

Kwiecień 2021

Sakrament bierzmowania

W tym roku, ze względu na istniejące ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, na mocy specjalnego zezwolenia sakramentu bierzmowania udzielili kapłani posługujący w naszej parafii: ks. Józef Kara oraz ks. proboszcz Arkadiusz Kinel. W dniach 14 oraz 16 kwietnia 2021 roku, łącznie w czterech grupach sakrament przyjęło 58 osób.

W kazaniu ks. proboszcz przypomniał, że wobec każdego nas Pan Bóg ma plan zbawienia, jesteśmy Bogu potrzebni i przekonuje nas o tym nieustannie Duch Święty.

Dziękujemy ks. Piotrowi Dyduchowi oraz wszystkich osobom odpowiedzialnym za przygotowanie młodzieży do tego sakramentu. /galeria zdjęć cz.I/ /galeria zdjęć cz.II/ /galeria zdjęć cz.III/ /galeria zdjęć cz.IV/

 

Zmarł ks. Jerzy Koziński

W sobotę 24 kwietnia 2021 roku zmarł pochodzący z naszej parafii ks. Jerzy Koziński. Urodził się w 1949 roku w Zabrzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1973 roku. Jako neoprezbiter został skierowany do pracy wikariuszowskiej w parafii w Kędzierzynie-Koźlu. W latach 1975-1978 był wikariuszem w parafii w Starych Budkowicach, a w latach 1978-1982 w parafii św. Jacka w Bytomiu.

W lipcu 1982 roku został administratorem parafii Wniebowzięcia NMP w Bąkowie koło Kluczborka, a wkrótce jej proboszczem. W Bąkowie duszpasterzował przez ponad 37 lat aż do przejścia na emeryturę w sierpniu 2019 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 30 kwietnia 2021 roku w kościele parafialnym w Bąkowie.

 

Maj 2021

100-lecie Powstań Śląskich

Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, w niedzielę 2 maja 2021 roku odbyło się w naszym mieście szereg wydarzeń upamiętniających ten wyjątkowy zryw narodowy.

Obchody zainaugurowano w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła, gdzie o godzinie 10.30 została odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. proboszcza Arkadiusza Kinela. W kazaniu ks. Piotr Górecki w bardzo ciekawy sposób przypomniał historię walk powstańczych na ziemi zabrzańskiej. Została również przygotowana okolicznościowa broszura. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbała Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, która wykonała wiązankę pieśni powstańczych.

Po Mszy nastąpiło symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem nagrobnym Powstańców Śląskich przez reprezentację władz samorządowych miasta na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką Szulik.

 

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

Ze względu na istniejące ograniczenia z powodu pandemii koronawirusa, tegoroczna uroczystość Pierwszej Komunii świętej, podobnie jak w ubiegłym roku odbyła się w kilku grupach w dwóch różnych terminach.

Najpierw, w poniedziałek 3 maja 2021 roku do Pierwszej Komunii św. przystąpiło trzynaścioro dzieci, a następnie w sobotę 5 czerwca 2021 roku zasadnicza grupa. Łącznie, w tym roku do Stołu Pańskiego po raz pierwszy przystąpiło 84 dzieci.

W kazaniu ksiądz proboszcz podkreślił ważność słów wypowiedzianych przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy „To czyńcie na Moją Pamiątkę”. Jest to swoisty testament, a my stajemy się jego spadkobiercami. W nim Chrystus obiecuje nam największy dar – łaskę życia wiecznego. W dalszej części kaznodzieja gorąco zachęcał rodziców, by przykładem swego życia prowadzili dzieci do Chrystusa.

Następnie przez cały tydzień dzieci uczestniczyły we Mszy świętej w ramach tzw. Białego Tygodnia.

 

Czerwiec 2021

Pielgrzymka do Przemyśla i Kalwarii Pacławskiej

W dniach od 4 do 7 czerwca 2021 roku blisko 40-osobowa grupa parafian z ks. Piotrem Góreckim na czele udała się na pielgrzymkę do Przemyśla i Kalwarii Pacławskiej. Na zakwaterowanie wybrano Dom Rekolekcyjny Domowego Kościoła „Nazaret” w Heluszu k. Przemyśla. Na drodze naszego wspólnego pielgrzymowania znalazły się miasta i wioski, sanktuaria i ważniejsze zabytki województwa podkarpackiego: Rzeszów, Łańcut, Jarosław, Przeworsk, Leżajsk, Przemyśl i Kalwaria Pacławska. Po miejscach tych oprowadzała nas m.in. nasza parafianka p. Zofia Szumny, która swoją młodość spędziła właśnie w Przemyślu.

Szczególnie piękne chwile przeżyliśmy w kościołach Przemyśla. Każdego wieczoru uczestniczyliśmy w procesjach eucharystycznych w Markowej, Przeworsku i Przemyślu, a Msze święte sprawowaliśmy w kaplicy Świętej Rodziny w Heluszu.

Szczególne wrażenie zrobiło na nas Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej, związane z męczeńską śmiercią rodziny Ulmów – jednej z wielu polskich rodzin, które w czasie wojny ratowały Żydów. Często, jak Wiktorii i Józefowi Ulmom, a także ich siedmiorgu dzieciom przyszło zapłacić za to najwyższą cenę. Ale jak głosi napis na rodzinnym nagrobku tych kandydatów na ołtarze – w taki sposób zaświadczyli oni, że w nieludzkim systemie ideologicznego terroru człowiek zawsze jest wolny w swoim sumieniu i powinien się kierować przykazaniem miłości Boga i bliźniego, bo „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. W drodze powrotnej nawiedziliśmy sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach.

Parafianie zapamiętali także wielką gościnność i życzliwość goszczących nas gospodarzy. Z tego powodu zaplanowany został kolejny wyjazd w te strony, w przyszłym roku, w ramach pielgrzymki do Lwowa. /galeria zdjęć/

 

Święcenia diakonatu brata Czesława Sikory OFM

W sobotę 12 czerwca 2021 roku w bazylice w Katowicach Panewnikach nasz parafianin, brat Czesław Marcin Sikora OFM przyjął z rąk metropolity katowickiego, arcybiskupa Wiktora Skworca święcenia diakonatu.

Arcybiskup w homilii mówił o prawie miłości, którym powinni się kierować nowo wyświęceni kapłani. „Jako duchowi synowie św. Franciszka kierujcie się tym prawem, bądźcie zawsze pojednani, uczcie pojednania z braćmi i siostrami, ze stworzeniem.” Metropolita katowicki wskazał też, że powinnością wyświęconych jest obejmować ojcowskim, troskliwym sercem całą rzeczywistość człowieka, świata i Kościoła. Po zakończonej uroczystości wszyscy zaproszeni spotkali się przy wspólnym stole w refektarzu klasztornym.

Pamiętajmy w modlitwie o nowo wyświęconym diakonie Czesławie.

 

100. rocznica urodzin naszej parafianki p. Marii Dylus

23 czerwca 2021 roku 100. rocznicę urodzin obchodziła nasza parafianka p. Maria Dylus. Uroczysta Msza święta, z udziałem dostojnej Jubilatki została odprawiona w kościele św. Andrzeja Apostoła w sobotę – 26 czerwca.

Pani Maria od urodzenia związana jest z Zabrzem. Pomimo podeszłego wieku mieszka sama, od trzech lat nie wychodzi już z domu, nawet do kościoła, choć bez modlitwy nie wyobraża sobie życia.

Jej braćmi byli ks. Jozef Dyllus, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Gliwicach oraz ks. Ryszard Dyllus, przełożony w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie oraz proboszcz w parafii św. Jadwigi w Chorzowie.

Dostojna Jubilatka przez wiele lat pracowała jako nauczycielka oraz katechetka, pomagała także dzieciom potrzebującym pomocy. Przez cale życie odważnie przyznawała się do swoje wiary, za co spotykały ją różne represje ze strony ówczesnych władz. Z okazji jubileuszu specjalne życzenia przesłał Jubilatce biskup gliwicki Jan Kopiec.

 

70. lecie kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszej parafii

W niedzielę – 27 czerwca 2021 roku odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 70. rocznicy kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszej parafii.

Głoszący kazania ks. Piotr Górecki przybliżył wszystkim historię tego nabożeństwa w naszej parafii. W 1951 roku biskup katowicki Herbert Bednorz uroczyście wprowadził i poświecił obraz MBNP w naszej parafii. Dwa lata później, ówczesny biskup opolski wydał zgodę na obchód drugiego tzw. małego odpustu ku czci MBNP w pierwszą niedzielę po święcie MBNP.

Szczególne ożywienie oraz rozwój kultu następuje w latach osiemdziesiątych XX wieku za sprawą ówczesnego proboszcza ks. Gerarda Kowolika oraz organisty p. Józefa Rutkowskiego. W 1995 roku został zakupiony nowy obraz Matki Bożej i 27 czerwca tego roku nastąpiło uroczyste poświęcenie oraz umieszczenie go w ołtarzu głównym nad tabernakulum.

 

Renowacja figury św. Jana Nepomucena

Na przełomie czerwca i lipca 2021 roku zostały przeprowadzone kompleksowe prace remontowe i konserwatorskie figury św. Jana Nepomucena znajdującej się na cmentarzu Henryka przy ul. Staromiejskiej.

Figura została ufundowana w 1778 roku przez byłych właścicieli Zabrza, Macieja i Dorotę Wilczków, związana była pierwotnie z zabrzańskim dominium. W związku z reorganizacją zabudowy, rzeźbę stojącą przy moście, nieopodal drogi prowadzącej do Bytomia, przeniesiono w 1894 roku na cmentarz parafialny kościoła św. Andrzeja Apostoła. W 1995 roku obiekt poddano konserwacji, polegającej na oczyszczeniu kamienia, wzmocnieniu rzeźby i fundamentów, uzupełnieniu ubytków oraz odtworzeniu złoceń i nimbu.

Po dwudziestu sześciu latach zabytek wymagał ponownej interwencji konserwatorskiej. Prace wykonała firma konserwatorska PPHU Renowat z Zabrza. Po odnowieniu piękny zabytek znów może cieszyć wszystkich odwiedzających cmentarz przy ul. Staromiejskiej.

 

Sierpień 2021

Pożegnanie ks. Tomasza Brola

W niedzielę 29 sierpnia 2021 roku podczas uroczystej Mszy świętej pożegnaliśmy kończącego posługę w naszej parafii ks. Tomasza Brola.

Ks. Tomasz przez ostatnie pięć i pół roku pracował w parafii św. Andrzeja opiekując się grupą ministrantów, Marianek, Legionu Maryi, Diakonią Słowa Bożego oraz kręgiem Oazy Rodzin jak również katechizując w szkole podstawowej.

Dziękujemy ks. Tomaszowi za jego zaangażowanie duszpasterskie. Jednocześnie życzmy dalszych sukcesów w pracy duszpasterskiej w parafii św. Wawrzyńca w Zabrzu Mikulczycach, do której na mocy dekretu ks. biskupa został skierowany.

 

Nowy wikariusz w naszej parafii

W ostatnich dniach sierpnia 2021 roku powitaliśmy w naszej parafii nowego wikariusza ks. Adriana Kaszowskiego.

Ks. Adrian urodził się 11 lipca 1981 roku w Pyskowicach. Pochodzi z parafii św. Michała Archanioła w Gliwicach. Świecenia kapłańskie przyjął 26 maja 2007 roku. Po święceniach przez sześć lat pracował w parafii św. Gerarda w Gliwicach Łabędach, a od 2013 roku w parafii św. Wawrzyńca w Zabrzu Mikulczycach. W poprzednich parafiach dał się poznać jako gorliwy kapłan, zaangażowany duszpasterz, szczególnie grup dziecięcych i młodzieżowych oraz wspaniały organizator wyjazdów parafialnych.

Życzymy ks. Adrianowi obfitości Bożych łask w posłudze duszpasterskiej w parafii św. Andrzeja Apostoła.

 

Wrzesień 2021

Pielgrzymka do kościoła jubileuszowego św. Józefa

W sobotę 4 września 2021 roku grupa parafian wraz z ks. proboszczem Arkadiuszem Kinelem pielgrzymowała do kościoła jubileuszowego św. Józefa w Zabrzu. Okazję stanowił ustanowiony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy św. Józefa. Już wcześniej swoją pielgrzymkę odbyli wraz z ks. Piotrem Góreckim seniorzy oraz przedstawiciele mniejszości niemieckiej.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że kościół św. Józefa został wybudowany w latach 1930 – 31 i jako parafia wyodrębniony z parafii macierzystej św. Andrzeja Apostoła.

Pielgrzymi zostali powitani w drzwiach kościoła przez ks. proboszcza Józefa Dorosza. Następnie uczestniczyli w konferencji wygłoszonej przez ks. Marcina Wojtczaka, przybliżającej postać wielkiego Patrona.

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia sprawowana w intencji naszych parafian. Uczestniczyli w niej także pielgrzymi, którzy dodarli do kościoła św. Józefa indywidualnie. Po Mszy przygotowano smaczny poczęstunek.

 

Seniorzy w Gluchołazach

Tradycyjnie już w dniach od 5 do 18 września 2021 roku seniorzy wraz z ks. Piotrem Góreckim wypoczywali na turnusie wypoczynkowo – rehabilitacyjnym w Głuchołazach. Po raz drugi pobyt odbywał się w warunkach podwyższonego reżimu sanitarnego w związku z pandemią koronawirusa.

Dzięki Bożej opatrzności udało się szczęśliwie zrealizować cały program, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Postanowiono między innymi nie organizować pielgrzymki do Zlatych Hor. W zamian za to w Roku Jubileuszowym pielgrzymowaliśmy do kościoła św. Józefa w Bodzanowie, nawiedzając również miejscowy klasztor Oblatów Maryi Niepokalanej.

Pojechaliśmy także do kościoła w Białej Prudnickiej, gdzie gościli nas ojcowie kamilianie. Warto wspomnieć, że po wojnie XXX-letniej było to jedno z trzech miejsc na Śląsku, gdzie mogła przebywać ludność żydowska. Z tego miasta pochodzili Adolf i Berta Deichslowie – późniejsi fabrykanci, założyciele zabrzańskiej fabryki lin i drutu.

W sobotę 11 września pielgrzymowaliśmy do sanktuarium w Bardzie. Odwiedzili nas również ks. Adrian Jańczyk i diakon Paweł Korsan.

Tematem naszych rozważań rekolekcyjnych była osoba ks. Ludwika Skowronka – założyciela ośrodka w Głuchołazach. Uporządkowaliśmy również grób ks. Ludwika na miejskim cmentarzu.

Po raz kolejny okazało się, że nasi seniorzy bardzo cenią sobie taką formę wspólnego spędzania czasu. Oprócz codziennej Eucharystii, modlitwy różańcowej i okolicznościowych nabożeństw nie zabrakło również ciekawych filmów i katechez. Łącznie w Głuchołazach wypoczywały aż 83 osoby. /galeria zdjęć/

 

Jubileusz ks. Piotra Smolki

W niedzielę – 26 września 2021 roku przeżywaliśmy w naszej parafii piękną uroczystość jubileuszu 40-lecia święceń kapłańskich salezjanina ks. Piotra Smolki. Ze względu na ograniczenia pandemiczne uroczystości jubileuszowe zostały przeniesione z ubiegłego roku.

Ks. Piotr urodził się 26 marca 1953 roku w Zabrzu. Po odbyciu nowicjatu salezjańskiego w Kopcu oraz ukończeniu studiów teologicznych przyjął dnia 21 czerwca 1980 roku w Krakowie święcenia kapłańskie.

Po święceniach pracował najpierw jako wikariusz w parafii w Kielcach i Oświęcimiu, a następnie jako katecheta w Lublinie i Przyłękowie. Był również przez kilka lat, najpierw wikariuszem, a następnie proboszczem parafii w Bóbrce.

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych podjął decyzję o wyjeździe na Ukrainę. Od 1996 roku posługuje jako proboszcz w Przemyślanach. W tym czasie dał się poznać jako gorliwy duszpasterz i budowniczy. Między innymi wyremontował wiele kościołów, przywracając im dawny blask oraz umożliwiając sprawowanie w nich kultu religijnego.

Dostojnemu Jubilatowi życzymy wszelkich potrzebnych łask w dalszej pracy duszpasterskiej, szczególnie wśród Polaków mieszkających na Ukrainie. /galeria zdjęć/

 

Październik 2021

Renowacja zabytkowego krzyża

Na przełomie września i października 2021 roku została przeprowadzona renowacja zabytkowego krzyża znajdującego się u zbiegu ulic Dubiela i Niedziałkowskiego w Zabrzu. Prace zostały wykonane przez firmę konserwatorską PPHU Renowat z Zabrza na zlecenie naszej parafii, gdyż działka, na której znajduje się zabytek, należy do parafii św. Andrzeja Apostoła.

Krzyż, co można przeczytać, został ufundowany w 1894 roku przez Franciszkę i Pawła Stolzów. Na postumencie znajduje się Grupa Ukrzyżowania: dwie Marie, a nad nimi Chrystus na krzyżu. Filarowy kamienny postument zwęża się uskokowo ku górze. Górna część postumentu ma stiukową dekorację.

Jest on niezwykle bogaty pod względem architektonicznym. Tym większa radość, że udało się go odnowić. /galeria zdjęć/

 

Listopad 2021

Parafialne Andrzejki

Blisko 80-cioosobowa grupa parafian bawiła się w czwartek 25 listopada 2021 roku w restauracji „Pod Kasztanami” na zabawie andrzejkowej zorganizowanej przez opiekuna grupy ks. Piotra Góreckiego oraz parafialny klub seniora „Ku radości”.

Do tańca przygrywał Andrzej Markucik – były prezenter naszego diecezjalnego radia. Nie zabrakło wspólnej modlitwy oraz jakże pouczających rozmów przy biesiadnym stole.

 

Odpust parafialny

W niedzielę 28 listopada 2021 roku odbyła się doroczna uroczystość odpustowa ku czci naszego patrona św. Andrzeja Apostoła. Uroczystej sumie odpustowej, którą sprawowało kilkunastu kapłanów, przewodniczył oraz kazanie wygłosił Andrzej Iwanecki, biskup pomocniczy z Gliwic.

W kazaniu, nawiązując do osoby św. Andrzeja Apostoła oraz jego posłannictwa wskazał, że jest on dla nas przykładem jak innych prowadzić do Chrystusa.

Nawiązując do orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży powiedział: „Dla Boga nie ma osoby, która byłaby stracona. Za sprawą osobistego spotkania z Nim, zawsze jest możliwe rozpoczęcie na nowo. Żaden człowiek nie jest poza zasięgiem łaski i miłosierdzia Bożego. O żadnym nie można powiedzieć: jest zbyt daleko… jest zbyt późno…”

Po południu, w uroczystych nieszporach odpustowych uczestniczyli wierni oraz kapłani naszej parafii. /galeria zdjęć/

 

Grudzień 2021

Książka ks. Piotra Góreckiego

W niedzielę 5 grudnia 2021 roku została zaprezentowana nowa książka ks. Piotra Góreckiego o ofiarach wydarzeń wojennych w Zabrzu w 1945 roku „Ofiary wydarzeń wojennych i polegli żołnierze w Zabrzu w 1945 roku” (Opole – Zabrze 2021).

Prace nad jej realizacją trwały ponad dwa lata, a do współpracy zaproszono historyków i pasjonatów z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum w Gliwicach oraz Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

Jej publikacja ukazuje się w związku z licznymi prośbami żyjących jeszcze świadków tamtych burzliwych wydarzeń, tak by nie zapomnieć o tych, którzy w tak strasznych warunkach musieli zakończyć swoje życie, a których groby dawno zostały zapomniane.

Zdaniem prezydenta Krzysztofa Lewandowskiego to kolejna pozycja, która uzupełnia wiedzę o historii naszego miasta: „Kolejna biała plama w historii znika.”

Jej publikacja zbiega się również z odnowieniem kapliczki słupowej z XVII wieku (przeniesionej na cmentarz przy kościele w 1941 roku). Po rewitalizacji zostanie w niej umieszczona tabliczka z okolicznościowym napisem „Ofiarom wojen i przemocy. Den Opfern der Kriege und Gewalt. Victimis bellorum et violentiae – In memoriam.” Jej ponowne poświęcenie zaplanowano na dzień 8 stycznia 2022 roku.

 

Ustanowienie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej

We wtorek 7 grudnia 2021 roku, w przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, w katedrze gliwickiej miała miejsce uroczystość ustanowienia Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej. Biskup Jan Kopiec ustanowił 37 nowych szafarzy diecezji gliwickiej.

W tym gronie są dwie osoby z naszej parafii: Mariusz Sobisz oraz Andrzej Weber. Obydwaj jako małżonkowie zaangażowani we wspólnotę Domowego Kościoła.

W kazaniu biskup Kopiec zaznaczył, że „posługa nadzwyczajnych szafarzy daje niezwykle bliskie połączenie ludzkich losów, ludzkich sił, wszystkich ludzkich przyrzeczeń z siłą samego Boga. Z siłą, która płynie z wysoka, która oświeca nasze drogi. Trzeba nam powstać i pójść z Bogiem, jak Maryja stawać się w tym głębokim dialogu ze swoim Stwórcą…”

Cieszymy się, że parafia ma nowych szafarzy, pamiętając jednocześnie w modlitwie o wszystkich pełniących w parafii tę odpowiedzialną posługę.

 

Tradycyjne nauki świąteczne

W drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego – 26 grudnia 2022 roku zwyczajem lat ubiegłych mogliśmy wysłuchać tradycyjnych nauk świątecznych.

Tym razem gościliśmy ks. Wojciecha Maciążka, wicerektora Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Ks. Wojciech pochodzi z sąsiedniej parafii św. Józefa, dlatego z wielką radością przyjął zaproszenie do wygłoszenia nauk w kościele św. Andrzeja Apostoła.

Nawiązując do obchodzonego w tym dniu święta Świętej Rodziny mówił o wyzwaniach stojących przed współczesną rodziną. Cytując znanego polskiego lekarza psychiatrę i terapeutę Bogdana de Barbaro, pytał: „Przyjrzyjmy się, co się dzieje miedzy nami, jakie jest nasze małżeństwo, jaki jest nasz związek. Zbadajmy to. Sprawdźmy, na czym się opiera. Jakie ma zasoby, może niedostrzeżone. Jakie ma pułapki, może jeszcze niezdefiniowane?” Jako chrześcijanie wiemy gdzie szukać inspiracji do budowania silnych, pełnych miłości rodzin.

Dziękujemy ks. Wojciechowi za piękne kazanie i czekamy na kolejne spotkanie w czasie świąt wielkanocnych.