Luty 2021

Malowanie kościoła

Na przełomie lutego i marca 2021 roku, mimo pandemii udało się zrealizować w parafii bardzo ważną inwestycję, mianowicie malowanie i odnowienie wnętrza kościoła. Całość prac wykonała firma „Piontek” z Bodzanowic koło Olesna. Jest to firma rodzinna, która od ponad 40 lat świadczy swoje usługi na terenie całej Polski. Jak czytamy na stronie internetowej, specjalizacją firmy jest „bezinwazyjne malowanie kościołów”. /galeria zdjęć/

O prawdziwości tych słów, a jednocześnie niezwykłej rzetelności firmy mogliśmy się przekonać obserwując postęp prac oraz realizowaną inwestycję. Prace trwały niespełna cztery tygodnie. Kościół został pięknie odnowiony. Zostało także wymienione, a tym samym wzmocnione oświetlenie prezbiterium. Na stronie internetowej można zobaczyć efekty prac. /galeria zdjęć/

 

Marzec 2021

Remont organów

W marcu 2021 roku rozpoczęliśmy w parafii kolejną niezwykle ważną inwestycję, mianowicie remont generalny organów w naszym kościele.

Organy w kościele św. Andrzeja zostały zbudowane w 1935 roku w fabryce budowy organów braci Rieger w czeskim Krnovie. Do dnia dzisiejszego zachowały się w oryginalnych podzespołach.

Instrument posiada niezwykle interesujące walory brzmieniowe. Jest ciekawym i niepowtarzalnym przykładem realizacji wersji trzymanuałowej w oparciu o 37 głosów. Instrument przetrwał do naszych czasów w swoich oryginalnych wzorcach, zgodnie z estetyką brzmieniową jaka wówczas panowała.

Z tych właśnie powodów organy warto otoczyć szczególną troską i opieką, dokładając wszelkich możliwych starań, by przywrócić im pierwotny blask. /galeria zdjęć/

Remontu instrumentu podjęła się firma „Ars Organum” z Sulechowa w województwie lubuskim. Prace potrwają dwa lata. Na czas remontu organy zostały zdemontowane i zastąpione innym instrumentem.

 

Rekolekcje wielkopostne

W dniach od 21 do 24 marca 2021 roku mogliśmy jako wspólnota parafialna uczestniczyć w tradycyjnych rekolekcjach wielkopostnych. Rekolekcje wygłosił ks. Adam Fabiańczyk, notariusz kurii diecezjalnej w Gliwicach.

„Stwórz Boże, we mnie serce czyste.” – to myśl przewodnia tegorocznych rozważań. Pomóc w tym może odbudowanie relacji z Bogiem, drugim człowiekiem oraz samym sobą.

Jak mówił ks. Adam „Kościół daje nam pewien zestaw kluczy do drzwi prowadzących do spotkania z Bogiem. Każdy może znaleźć ten właściwy klucz, swoją własną drogę prowadzącą do Boga.” Parafrazując te słowa, można powiedzieć, że głoszone w sposób niezwykle przystępny nauki dla wielu z nas mogły stać się takim kluczem prowadzącym do Boga.

Dziękujemy ks. Adamowi oraz wszystkim, którzy – mimo istniejących obostrzeń – mogli uczestniczyć w tegorocznych rekolekcjach.