Styczeń 2024

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

We wtorek – 9 stycznia 2024 roku miało miejsce w naszym kościele wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Z koncertem wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Licznie zebranej publiczności został zaprezentowany program „Święta noc”, na który składały się przepięknie wykonane kolędy, pastorałki oraz refleksja słowna prowadzącego koncert Piotra Hankusa.

Koncerty kolędowe w naszym kościele odbywają się od siedemnastu lat. Są organizowane dzięki współpracy parafii oraz Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Dziękujemy i zapraszamy znowu za rok! /galeria zdjęć/

 

Pielgrzymka do kościoła ojców franciszkanów

W piątek 26 stycznia 2024 roku grupa ponad stu naszych parafian wraz z ks. Piotrem Góreckim udała się z pieszą pielgrzymką do kościoła ojców franciszkanów w Zabrzu. Okazję stanowił jubileusz 800 – lecia zorganizowania przez św. Franciszka pierwszej szopki bożonarodzeniowej w Greccio oraz możliwość zyskania odpustu zupełnego.

Uczestnicy pielgrzymki wysłuchali konferencji o. Emanuela Ligockiego, proboszcza parafii franciszkańskiej oraz mieli możliwość adorowania żłobka wraz ze wspólnym śpiewaniem kolęd. Następnie skorzystali z sakramentu pokuty, po czym uczestniczyli we Mszy świętej. Spotkanie zakończono wspólnym poczęstunkiem. Dziękujemy ks. Piotrowi za zorganizowanie pielgrzymki oraz wszystkim w niej uczestniczącym.

 

Marzec 2024

Spotkania kapłanów

W sobotę 16 marca 2024 roku odbyło się w parafii św. Andrzeja w Zabrzu ostatnie z trzech spotkań wielkopostnych dla kapłanów diecezji gliwickiej. W spotkaniu uczestniczyło blisko 90 kapłanów naszej diecezji oraz nasi biskupi Sławomir Oder i Andrzej Iwanecki.

Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu. Gościem wielkopostnego skupienia był Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko – żywieckiej, który wygłosił katechezę mistagogiczną o Eucharystii. Zauważył, że to spotkanie jest przygotowaniem do Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w naszej diecezji.

Na początku podkreślił konieczność zdefiniowania, czym jest liturgia. Przypomniał, że jest ona „szczytem, do którego zmierza cała działalność Kościoła i zarazem jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc”.

Przywołał też definicję kongresu eucharystycznego jako „jednej z form kultu Najświętszej Eucharystii poza czasem sprawowania liturgii eucharystycznej”. Odnosząc się do kongresu w diecezji gliwickiej, bp Greger zauważył, że jego tematem jest mistagogia, wtajemniczenie. Zobaczenie istoty Eucharystii.

Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem.

 

Rekolekcje wielkopostne

W dniach od 17 do 20 marca 2024 roku odbyły się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które głosił ks. Tomasz Jaklewicz, wieloletni redaktor „Gościa Niedzielnego”, obecnie proboszcz parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach Brynowie. Ks. Tomasz jest znany w naszej parafii, gdyż przez wiele lat głosił tradycyjne nauki w czasie świąt wielkanocnych oraz Bożego Narodzenia.

Swoje refleksje poświęcił osobie Marii Magdaleny. Jak podkreślił, można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że aby przeżyć dobrze Triduum, trzeba naśladować Marię Magdalenę. Nie skupiać się na szczegółach, nie koncentrować się na zewnętrznej stronie misterium, ale pójść w głąb, wyciszyć rozum, obudzić serce, adorować i trwać. Wiara i nadzieja są ważne, ale sednem jest serce.

Maria Magdalena kilka dni przed śmiercią obmyła Jezusowi nogi w Betanii. Gest Magdaleny jest symbolem adoracji. Dziś, gdy obecność Pana w Eucharystii bywa często lekceważona, także w kontekście rozpoczynającego się w diecezji kongresu eucharystycznego, musimy uczyć się trwania przy Jezusie w Najświętszym Sakramencie.

Maria Magdalena szukała Jezusa nawet po Jego śmierci, dlatego stała się pierwszym świadkiem zmartwychwstania. On woła nas po imieniu i prosi, by zanieść innym prawdę o tym, że On żyje. /plan rekolekcji wielkopostnych 2024/

Dziękujemy ks. Tomaszowi za niezwykle ciekawe kazania oraz wszystkim uczestniczącym w rekolekcjach.

 

Koncert zespołu „Luna Plena”

U progu Wielkiego Tygodnia, w sobotę 23 marca 2024 roku odbył się w naszym kościele koncert wielkopostny „Miserere mei, Deus” w wykonaniu zespołu wokalnego „Luna Plena” pod dyrekcją Barbary Gajek – Kraski.

Zespół „Luna Plena” powstał pod koniec 2018 roku z inicjatywy pani Barbary Gajek – Kraski. Grupę tworzą osoby z wieloletnim doświadczeniem chóralnym. Członkowie zespołu zjeżdżają z różnych miast południowej Polski, by wspólnie ćwiczyć i muzykować. Zespół realizuje utwory chóralne różnych epok i stylów, szczególnie kompozycje z XX i XXI wieku.

W naszym kościele zespół „Luna Plena” wystąpił z koncertem „Miserere mei, Deus”, podczas którego mogliśmy wysłuchać utworów kompozytorów barokowych i współczesnych, takich jak Antonio Lotti, Gregorio Allegri, Paweł Łukaszewski czy Roman Padlewski. Serdecznie dziękujemy! /galeria zdjęć/

 

Diecezjalny Kongres Eucharystyczny

W Niedzielę Palmową – 24 marca 2024 roku został oficjalnie rozpoczęty Kongres Eucharystyczny diecezji gliwickiej. Odbywa się on pod hasłem „Ja jestem z wami” i potrwa do uroczystości Bożego Ciała.

Biskup gliwicki, który zainaugurował to wydarzenie powiedział, że „pragniemy w ten sposób umocnić naszą wiarę, stając w obliczu Jezusa Eucharystycznego. On nas nieustannie zapewnia o swojej obecności: Ja jestem z wami”.

W ramach kongresu odbywać się będą wydarzenia oraz spotkania kongresowe o charakterze diecezjalnym, dekanalnym oraz parafialnym. Wydarzeniom kongresowym towarzyszyć będzie modlitwa w ramach całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu organizowana w poszczególnych parafiach diecezji. /wydarzenia w naszym dekanacie/

W naszym kościele, w czwartek 4 kwietnia z udziałem biskupa Andrzeja Iwaneckiego została odprawiona uroczysta Msza święta w ramach konwentu wielkanocnego oraz wygłoszona pierwsza z ośmiu katechez eucharystycznych.

 

Kwiecień 2024

Konwent wielkanocny kapłanów dekanatu

W Czwartek Wielkanocny – 4 kwietnia 2024 roku odbył się w naszej parafii konwent wielkanocny kapłanów dekanatu zabrzańskiego.

Konwent odbył się w ramach spotkań organizowanych podczas trwającego w diecezji kongresu eucharystycznego.

Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu, następnie została odprawiona uroczysta Msza święta z udziałem kapłanów naszego dekanatu, pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Iwaneckiego. Podczas Mszy wysłuchaliśmy konferencji ks. prof. Bogdana Ferdka z Wrocławia zatytułowanej „Eucharystia od Wieczernika przez wieki aż do dzisiaj”. /galeria zdjęć/

Ks. profesor w niezwykle ciekawy sposób przedstawił jak kształtowała się na przestrzeni wieków nauka na temat Eucharystii, ze szczególnym uwzględnieniem pojęcia transsubstancjacji (przeistoczenia) czyli rzeczywistej przemiany substancji podczas Eucharystii: chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

Termin ten wszedł do użycia w teologii w średniowieczu wraz z potrzebą uściślenia rozumienia Eucharystii jako sakramentu. Zakłada on, że przemiana chleba i wina jest trwała, to znaczy po skończonej Mszy pozostają one Ciałem i Krwią Chrystusa, dlatego konsekrowane hostie przechowuje się w tabernakulum. Wiara w tę prawdę znajduje wyraz w kulcie Najświętszego Sakramentu.

Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali wykładu księdza profesora. Po skończonej Eucharystii kapłani udali się na plebanię, by spotkać się przy wspólnym stole.