Styczeń 2015

Koncerty kolędowe

Jak co roku, w okresie bożonarodzeniowym mogliśmy gościć w naszej parafii znanych w całek Polsce artystów, którzy wykonali tradycyjne koncerty kolędowe.

Najpierw, w niedzielę – 4 stycznia 2015 roku zaśpiewał podczas Mszy świętej, a następnie wystąpił z koncertem kolęd Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej czyli niezwykle popularne Poznańskie Słowiki.

Niespełna dwa tygodnie później – 13 stycznia 2015 roku zaśpiewała najpiękniejsze nasze kolędy pani Monika Kuszyńska, była wokalistka zespołu „Varius Manx”. Warto wspomnieć, że pani Monika w tym roku została nominowana jako przedstawiciel Polski do Konkursu „Eurowizji”.

Odbył się też, zorganizowany już po raz kolejny – przy ogromnym zaangażowaniu siostry Otylii – Bożonarodzeniowy Koncert Rodzinny.

 

Luty 2015

Bal karnawałowy

W niedzielę – 15 lutego 2015 roku już po raz kolejny ks. Piotr Górecki zorganizował w restauracji „Pod Kasztanami” tradycyjny bal karnawałowy. Jak co roku, bal cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko naszych parafian. Był czas na wspólną modlitwę, zabawę oraz inne atrakcje.

 

Marzec 2015

Bierzmowanie

W środę – 11 marca 2015 roku, upoważniony do tej posługi przez Księdza Biskupa Ordynariusza ksiądz prałat Marian Piotrowski, Proboszcz parafii św. Katarzyny w Toszku, udzielił młodzieży naszej parafii sakramentu bierzmowania.

Łącznie do bierzmowania przystąpiło ponad 80 osób, w tym 64 osoby z naszej parafii. podobnie jak w poprzednich latach, sakrament bierzmowania przyjęła także w naszym kościele młodzież parafii św. Macieja.

W kazaniu ks. prałat wyjaśnił czym jest sakrament bierzmowania, do czego on zobowiązuje oraz w jaki sposób realizować w życiu wskazania, których udziela Duch Święty.

Nowe konfesjonały

Jeszcze przed Wielkim Postem pojawił się kolejny element wystroju naszego kościoła. Są nim nowe konfesjonały. Łącznie zostało zamówionych pięć konfesjonałów: dwa pod chórem i pięć w kaplicy bocznej. Konfesjonały zostały wykonane w takim samym kolorze jak ławki, dzięki czemu ładnie komponują się z całym wyposażeniem wnętrza kościoła. konfesjonały zostały wykonane przez p. Marka Mazura – stolarza z Kobióra. Została również odnowiona zabytkowa rama obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Maj 2015

Pierwsza Komunia święta

W niedzielę – 3 maja 2015 roku miała miejsce w naszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Podczas uroczystej Mszy świętej ksiądz proboszcz zaprosił do stołu eucharystycznego grupę 105 dzieci. W kazaniu, nawiązując do czytanej Ewangelii o krzewie winnym zachęcał, by dzieci wiernie trwały przy Chrystusie. Po południu odbyło się nabożeństwo majowe z udziałem dzieci pierwszokomunijnych.

Warto wspomnieć, że od tego roku stałym terminem uroczystości pierwszokomunijnej będzie dzień 3 maja. Do tej pory bowiem odbywała się najczęściej w drugą niedzielę maja.

 

Czerwiec 2015

Wyjazd do Kalwarii oraz w Pieniny

Po uroczystości Bożego Ciała zostały zorganizowane dwa wyjazdy parafialne. Najpierw w dniach od 5 do 7 czerwca 2015 roku ks. Piotr Górecki wyruszył z grupą naszych parafian w Pieniny. Pielgrzymi nie tylko odwiedzili ciekawe sanktuaria takie jak Ludźmierz, ale także uczestniczyli w spływie Dunajca oraz biesiadzie góralskiej.

Następnie w sobotę – 6 czerwca ks. proboszcz uczestniczył w pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej. Jak co roku pielgrzymi uczestniczyli w obchodach Dróżek Kalwaryjskich, a następnie Mszy świętej sprawowanej przez ks. biskupa Damiana Muskusa, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej.

 

Sierpień 2015

Jubileusz ks. Piotra Smolki

W niedzielę – 2 sierpnia 2015 roku miała miejsce w naszej parafii piękna uroczystość. Otóż w tym dniu jubileusz 35. rocznicy święceń kapłańskich obchodził pochodzący z naszej parafii salezjanin ks. Piotr Smolka.

Ks. Piotr urodził się w Zabrzu w 1958 roku. Po wstąpieniu do zgromadzenia salezjańskiego i studiach teologicznych, w czerwcu 1980 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Ks. Piotr Smolka od ponad dwudziestu lat pracuje na Ukrainie, w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Przemyślanach. Jak sam wspomina swoją pracę duszpasterską na Ukrainie rozpoczął od sprawowania nabożeństw w rozpadającej się szopie. Szybko zjednał sobie miejscowych ludzi, poświęcając im nie tylko swój czas, ale także skromną pomoc materialną. Dzięki zebranym funduszom wykupił od miejscowych władz kościół, a następnie z pomocą wiernych go wyremontował. Kościół został poświęcony w 2006 r.

Dziękujemy ks. Piotrowi za wygłoszone kazania, a wiernym za okazaną pomoc materialną, która zostanie przeznaczona na pomoc wiernym na Ukrainie.

Nowy wikariusz

Pod koniec sierpnia 2015 roku posługę duszpasterską w naszej parafii rozpoczął nowy wikariusz – ks. Marcin Kazanowski. Ks. Marcin urodził się 5 maja 1977 roku w Opolu Lubelskim. Pochodzi z parafii Nawiedzenia NMP w Gliwicach – Sośnicy.

Po ukończeniu studiów teologicznych w Opolu przyjął dnia 18 maja 2002 roku święcenia kapłańskie. Po święceniach pracował jako wikariusz kolejno w parafii św. Anny w Zabrzu, parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu Miechowicach oraz parafii św. Jacka w Bytomiu. Życzymy ks. Marcinowi Bożej opieki w pracy duszpasterskiej w naszej parafii.

 

Wrzesień 2015

Wypoczynek seniorów w Głuchołazach

W dniach od 13 do 26 września 2015 roku, podobnie jak w poprzednich latach grupa naszych parafian, tym razem w liczbie 67 osób wypoczywała wraz z ks. Piotrem Góreckim w Głuchołazach. Miejscem zakwaterowania stał się tradycyjnie ośrodek wypoczynkowo – rehabilitacyjny diecezji opolskiej „Skowronek”.

Podczas blisko dwutygodniowego pobytu seniorzy uczestniczyli w zabiegach rehabilitacyjnych oraz programie rekreacyjnym.

Piękna pogoda sprawiła, że udało się również odwiedzić Kotlinę Kłodzką. kuracjusze uczestniczyli również w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej oraz kościoła pielgrzymkowego Maria Hilf w Zlatych Horach.

Wyjazd, podobnie jak w poprzednich latach udało się zorganizować dzięki finansowemu wsparciu fundacji działającej na rzecz parafii św. Andrzeja.

 

Październik 2015

Nowe konfesjonały

Papież Franciszek w specjalnym dokumencie zapowiedział inaugurację Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Szczególną pamiątką Roku Jubileuszowego w naszym kościele będą nowe konfesjonały.

Otóż, jesienią 2015 roku został zakończony montaż nowych konfesjonałów. Zostało łącznie wykonanych pięć nowych konfesjonałów, w tym dwa całkowicie zabudowane służące spowiadaniu osób słabiej słyszących. Nowe konfesjonały, podobnie jak wcześniej ławki, wykonała firma p. Marka Mazura z Kobióra. Niech jak najdłużej służą wiernych chcącym pojednać się  z Bogiem w sakramencie pokuty.

 

Listopad 2015

Wyjazd na spektakl operowy do Wiednia

W dniach 7-8 listopada 2015 roku, przy pomocy biura turystycznego Weska z Zabrza, zorganizowano dla parafian wyjazd na spektakl operowy do Staatsoper w Wiedniu. 40-osobowa grupa parafian wczesnym rankiem po Mszy św. porannej wyjechała do Wiednia, by już od południa mieć możliwość zwiedzenia miasta. Wieczorem w odświętnych strojach uczestniczyliśmy w spektaklu Cyganeria Pucciniego. W Niedzielę wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy św. w tamtejszej Polskiej Misji Katolickiej. Byliśmy zbudowani tym, że tak wielka grupa tamtejszej Polonii żywo angażuje się w życie parafialne. Resztę dnia przeznaczono na zwiedzanie miasta, nowego cmentarza, na którym pochowani są najsłynniejsi wiedeńczycy, w tym znani muzycy, a przed odjazdem uczestniczyliśmy we wspólnej biesiadzie na malowniczym Grinzingu.

Przyjęcie nowych ministrantów

Tradycyjnie już w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 22 listopada 2015 roku odbyła się uroczystość przyjęcia  do grona ministrantów dotychczasowych kandydatów. Wspólnota liturgiczna ołtarza powiększyła się o czterech nowych ministrantów, czterech lektorów i dwóch animatorów.

Podczas uroczystej Mszy świętej ks. opiekun Mateusz Kotowicz przypomniał o znaczeniu pozdrowienia ministranckiego „Króluj nam Chryste – zawsze i wszędzie” w życiu każdego ministranta. Wszyscy ministranci odnowili także swoje przyrzeczenia ministranckie.

Zdjęcia z uroczystości ustanowienia ministrantów

 

Grudzień 2015

Ks. Marcin Kazanowski mianowany proboszczem

Podczas nowenny wtorkowej – 22 grudnia 2015 roku miała miejsce uroczystość pożegnania naszego wikariusza – ks. Marcina Kazanowskiego. Ks. Marcin został mianowany proboszczem parafii p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kamieńcu.

Ksiądz Marcin pracował w naszej parafii tylko przez cztery miesiące ale dał się poznać jako gorliwy kapłan i duszpasterz. Prowadził grupę Dzieci Maryi, grupę młodzieżową, koordynował przygotowania do ŚDM w Krakowie oraz katechizował w Centrum Edukacji. Dziękujemy za wszelkie dobro i życzymy Mu Bożej opieki na nowej placówce.