Grudzień 2009

Nauki świąteczne

Tradycyjnie, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia głoszono w naszej parafii nauki stanowe dla mężów i młodzieńców oraz kobiet i dziewcząt. W tym roku nauki wygłosił ks. Henryk Burgiel – kapłan pochodzący z Bytomia, a obecnie związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Kaznodzieja w sposób bardzo dobitny przypomniał, czym według zamiaru Bożego jest rodzina i jak należy dbać o rozwój w niej życia religijnego.

Listopad 2009

Odpust parafialny

W niedzielę – 29 listopada 2009 roku nasza wspólnota parafialne obchodziła doroczną uroczystość odpustową ku czci św. Andrzeja Apostoła. Uroczystej sumie przewodniczył ks. Rudolf Wilczek – proboszcza parafii św. Macieja (w poszczególnych latach sumie przewodniczą proboszczowie tych parafii, które na przestrzeni lat wyodrębniły się z parafii św. Andrzeja). Kazanie wygłosił ks. Bogdan Ferdek, nasz były wikariusz, a obecnie profesor dogmatyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.
Renowacja witraży kościoła

Także w listopadzie 2009 roku zakończono pierwszy etap renowacji witraży w naszym kościele. Dzięki dotacji Gminy Zabrze oraz ofiarności wiernych udało się odrestaurować dziesięć okien witrażowych.

W ramach wykonanych prac gruntownie oczyszczono witraże, uzupełniono ubytki oraz braki w masie uszczelniającej jak również wykonano obramienia ochronne z mosiądzu. W przyszłym roku jest planowana renowacja kolejnych okien witrażowych.
Remont kaplicy pogrzebowej

W listopadzie 2009 roku zakończono gruntowny remont kaplicy pogrzebowej znajdującej się na cmentarzu przy kościele św. Andrzeja. Prace trwały blisko trzy miesiące. W tym czasie wymieniono całą więźbę dachową, położono nową dachówkę oraz zamontowano nowe rynny, a następnie skuciu starej, wykonano nową elewację budynku. Oby to szczególne miejsce mogło przez lata służyć godnemu przeżywaniu uroczystości pogrzebowych.

Zmarł ks. Erhard Olbrych

W sobotę – 7 listopada 2009 roku zmarł ks. Erhard Olbrych, były proboszcz naszej parafii. Ks. Erhard Olbrych urodził się 31 października 1939 roku w Gogolinie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 roku w Opolu. Był wikariuszem, w Opolu – w parafii Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha (1962 – 1967), Zabrzu – par. św. Anny (1967 – 1968), Bytomiu – Karbiu (1968 – 1972) oraz w parafii św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu (1972 – 1976).
W latach 1976 – 1978, po śmierci ks. Pawła Kitty pełnił obowiązki proboszcza naszej parafii. Od 1978 roku pracował w Biskupim Sądzie Duchownym w Opolu w charakterze notariusza i audytora. Pogrzeb odbył się 12 listopada 2009 roku w Krapkowicach Otmęcie. Został pochowany na miejscowym cmentarzu. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie…

Październik 2009

Remont dachu i elewacji probostwa

Jesienią 2009 roku został zakończony generalny remont dachu i elewacji naszego probostwa. Podczas prac, które trwały przez ponad pół roku wymieniono 80% więźby dachowej, położono nową dachówkę, zamontowano nowe okna dachowe oraz uporządkowano wszystkie pomieszczenia na strychu. Odnowiono również, po uprzednim uzupełnieniu brakujących elementów, całą elewację probostwa.
Prace dachowe oraz elewacyjne wykonała firma „M- BUD” z Zabrza, której właścicielem jest p. Krzysztof Multan. Po przeprowadzonym remoncie budynek zmienił się nie do poznania i wygląda jak nowy.

Wrzesień 2009

Pielgrzymka do Zakopanego i na Słowację

W dniach od 20 do 23 września 2009 roku nasi parafianie wraz z ks. proboszczem Arkadiuszem Kinelem pielgrzymowali do Zakopanego oraz na Słowację. Pielgrzymi zwiedzili sanktuarium w Ludźmierzu, sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz sanktuarium Matki Bożej w Lewoczy na Słowacji. W drodze powrotnej odwiedziliśmy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach jak również najpiękniejsze miejsca Tatr polskich i słowackich. Do szczególnych atrakcji wyjazdu należał wieczór góralski orz wizyta na basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Do tego przepiękna pogoda oraz mnóstwo wrażeń, które sprawią, że pielgrzymka na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

Pierwsza rada Legionu Maryi w Diecezji Gliwickiej

Dzień 24 września 2009 roku w wymiarach spotkań legionowych z pewnością przejdzie do historii naszej diecezji. Otóż w tym dniu w naszej parafii została powołana do życia pierwsza Rada Kurii Legionu Maryi w diecezji gliwickiej. Do tej pory legioniści z naszej diecezji jeździli na spotkania do Chorzowa. Teraz spotkania Kurii będą odbywać się w parafii św. Andrzeja w Zabrzu. Opiekunem duchowym kurii zabrzańskiej został ks. proboszcz Arkadiusz Kinel.
Lipiec-Sierpień 2009
Wizyta członków Ruchu Maitri
W niedzielę 9 sierpnia 2009 roku gościliśmy w naszej parafii członków Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata Maitri. Podczas każdej Mszy świętej można było obejrzeć wystawę fotograficzną o dzieciach Czarnego Lądu oraz wysłuchać prelekcji na temat „Adopcji Serca”. Ilustracją przesłania, które przekazali nam nasi goście niech będą słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Pokój zaczyna się od jednego uśmiechu. Śmiej się pięć razy dziennie do człowieka, do którego wcale nie masz ochoty się uśmiechać – zrób to w imię pokoju”. Prośmy o pokój dla świata, a szczególnie dla cierpiących w Afryce.

Wyjazd dzieci na kolonie do Łeby

W dniach od 15 do 30 sierpni 2009 roku już po raz kolejny udało się zorganizować wypoczynek wakacyjny dla dzieci z naszej parafii, także dzieci z ochronki działającej przy naszej parafii. W Łebie wypoczywało łącznie 75 dzieci wraz z opiekunami. Szczególne słowa podziękowania kierujemy pod adresem organizatorów wypoczynku: ks. Piotra Góreckiego, Teresy Strzeleckiej, Anety Słaby i Marii Kurowskiej. Do zobaczenia za rok! Zobacz zdjęcia w galerii zdjęć >>>

Cykl koncertów letnich

W lipcu i sierpniu 2009 roku odbył się w naszym kościele cykl koncertów letnich propagujących muzykę poważną, zorganizowanych oraz współfinansowanych przez Górnośląską Spółkę Gazownictwa, Urząd Miejski w Zabrzu oraz parafię św. Andrzeja Apostoła. W ramach cyklu gościliśmy: 28 czerwca – Zespół Kameralny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (Cztery pory roku Antonio Vivaldiego); 19 lipca – Orkiestra Kameralna „Camerata Impuls” (Arie i duety operetkowe) oraz 30 sierpnia – „Servi Domini Cantores” (Śpiewający Słudzy Pana). Wypełniony po brzegi kościół, owacje na stojąco oraz świetne recenzje to najlepsze podsumowanie tegorocznych wakacyjnych muzycznych spotkań, które w zamierzeniu organizatorów winny stać się imprezą cykliczną, odbywającą się corocznie. Można powiedzieć: do zobaczenia za rok!

Czerwiec 2009

Uroczystość Bożego Ciała

W czwartek 11 czerwca 2009 roku we wszystkich parafiach w Polsce odbywały się tradycyjne procesje Bożego Ciała. Procesja w naszej parafii odbywała się jak co roku ulicami Wolności, Piłsudskiego, Staromiejską, Trocera i Wolności w kierunku kościoła.
Poszczególne ołtarze przygotowali członkowie następujących grup parafialnych: Legionu Maryi, Rodzin Katolickich, młodzieży oraz po raz pierwszy wspólnota Matki Bożej Królowej Pokoju.
Kapłani podczas okolicznościowych kazań wygłaszanych przy każdym ołtarzu zwracali uwagę na potrzebę pogłębienia życia religijnego poprzez ożywienia kultu eucharystycznego.

Obchody roku jubileuszowego w sanktuarium w Rudach

W niedzielę 14 czerwca 2009 roku w sanktuarium w Rudach miała miejsc wyjątkowa uroczystość. Otóż w tym dniu, w sposób uroczysty nadano tytuł bazyliki mniejszej kościołowi Wniebowzięcia NMP w Rudach. To pierwsza bazylika mniejsza w nowo utworzonej diecezji gliwickiej.
Uroczystość stanowiła zwieńczenie roku jubileuszowego, obchodzonego uroczyście w tym sanktuarium oraz całej diecezji. Również nasi parafianie mogli uczestniczyć wraz z ks. Piotrem Góreckim w sobotnich uroczystościach jubileuszowych.

Maj 2009

Pierwsza Komunia święta

W niedzielę 10 maja 2009 roku odbyła się w naszej parafii wyjątkowa uroczystość, jaką jest Pierwsza Komunia święta. Po raz pierwszy przyjęła Chrystusa w Eucharystii grupa 88 dzieci.

W kazaniu wygłoszonym podczas uroczystej Mszy świętej ks. proboszcz wskazał na szczególny rodzaj miłości i zaufania, jakim Pan Jezus obdarza dzieci pierwszokomunijne.

Uroczystość patronalna pracowników gazownictwa

W poniedziałek 4 maja 2009 roku gościliśmy w naszej parafii ks. Biskupa Ordynariusza Jana Wieczorka. Okazją stała się doroczna uroczystość pracowników sektora gazowniczego, związana z obchodem wspomnienia św. Floriana – patrona gazowników.
Ksiądz Biskup odprawił uroczystą Mszę świętą w intencji wszystkich pracowników gazownictwa. Warto wspomnieć, że długoletnia współpraca z gazownikami zaowocowała w bieżącym roku propozycją wspólnej organizacji cyklu koncertów letnich muzyki poważnej, odbywających się przy kościele św. Andrzeja.

Kwiecień 2009

Nauki stanowe

Dnia 13 kwietnia 2009 roku, w drugi dzień świąt wielkanocnych odbyły się w naszym kościele tradycyjne nauki świąteczne. Wygłosił je w tym roku ks. dziekan Józef Dorosz, proboszcz parafii św. Józefa w Zabrzu.

Zwracając uwagę na najważniejszą prawdę naszej wiary, prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa podkreślił jak istotną sprawą jest, by znalazła ona zastosowanie w naszym życiu.

Marzec 2009

Sakrament bierzmowania

W niedzielę 22 marca 2009 roku Ks. Biskup Ordynariusz Jan Wieczorek udzielił młodzieży z naszej parafii oraz parafii św. Macieja sakramentu bierzmowania. Po raz pierwszy też do bierzmowania przystąpiła tak duża liczba osób dorosłych (łącznie 19 osób). W homilii ks. biskup pokreślił jak ważne jest to, by być radosnym świadkiem wiary.

Wystawa w obronie życia

W niedzielę 8 marca 2009 roku mogliśmy zaprezentować naszym parafianom wystawę zatytułowaną „Ojciec Święty Jan Paweł II w sprawie najmniejszych”. Wystawa, która odwiedza poszczególne parafie naszej diecezji ukazuje jak ważną, szczególnie w naszych czasach jest troska o najmniejszych, troska o życie poczęte, a nienarodzone.

Spotkanie z Joshem MCDowellem

W środę 18 marca 2009 roku gościł w Zabrzu Josh McDowell, znany amerykański mówca chrześcijański oraz autor ponad 100 książek. Przemawiając do kilku tysięcy uczniów, rodziców i wychowawców, dzielił się przykładami ze swojego życia oraz tym, co Pismo św. mówi o budowaniu więzi z dziećmi. W spotkaniu uczestniczyła liczna grupa naszych parafian.

Rekolekcje wielkopostne

W dniach od 29 marca do 1 kwietnia 2009 roku odbywały się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Prowadził je w tym roku ks. Tomasz Czabator, kapłan pracujący w katedrze wrocławskiej, a jednocześnie wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym We Wrocławiu.
Ks. Tomasz w sposób niezwykle sugestywny przedstawił najważniejsze treści dotyczące Bożego miłosierdzia, modlitwy, grzechu i przebaczenia. Wierni z ogromnym zainteresowaniem słuchali nauk rekolekcyjnych.

Rekolekcje szkolne, odbywające się tradycyjnie w Wielkim Tygodniu prowadził ks. Piotr Dyduch, wikariusz parafii św. Wojciecha w Zabrzu.

Luty 2009

Parafialny bal karnawałowy

W poniedziałek 23 lutego 2009 roku blisko 100 – osobowa grup naszych parafian uczestniczyła w balu karnawałowym zorganizowanym przez ks. Piotra Góreckiego w restauracji „Pod Kasztanami”.

Atrakcyjny program przygotowany przez ks. Piotra, występ zespołu muzycznego oraz wspólna zabawa dostarczyły wszystkim uczestnikom balu niezapomnianych wrażeń. Do zobaczenia za rok na kolejnym balu!

Styczeń 2009

Koncert kapeli góralskiej z Zakopanego

W niedzielę 11 stycznia 2009 roku odbył się w naszym kościele niecodzienny koncert. Z koncertem kolędowym wystąpiła kapela góralska Andrzeja Obrochty z Zakopanego.
Górale zaprezentowali przepiękne polskie kolędy w aranżacji góralskiej „okraszone” barwnymi opowieściami o tradycji i zwyczajach góralskich. Licznie zebrana publiczność nagrodziła artystów owacją na stojąco. Zobacz galerię zdjęć z koncertu>>>

Wypoczynek zimowy w Zakopanem

W dniach od 25 stycznia do 8 lutego 2009 roku już po raz kolejny wypoczywała w Zakopanem grupa dzieci i młodzieży z naszej parafii. Dziękujemy księżom wikariuszom Arturowi Sznajderowi oraz Robertowi Maszczykowi jak również osobom towarzyszącym za zorganizowanie wypoczynku oraz opiekę nad dziećmi. Łącznie na dwóch turnusach wypoczywało blisko 90 osób (na drugim turnusie wraz z dziećmi z parafii w Woźnikach).
Podobnie jak w poprzednich latach zorganizowano wspólne wycieczki, w tym także do aquaparku, zabawy na śniegu oraz pielgrzymkę do pustelni św. Brata Alberta i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Wyjazd do Cieszyna

W piątek 23 stycznia 2009 roku, podobnie jak w ubiegłym roku ks. Piotr Górecki wybrał się w raz z grupą parafian do teatru w Cieszynie na spektakl „Jasełek Tradycyjnych”. Udział w przedstawieniu oraz spacer po mieście dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

Spotkanie kolędowe Domowego Kościoła

W sobotę 24 stycznia 2009 roku gościliśmy w naszej parafii Ks. Biskupa Ordynariusza Jana Wieczorka. Okazja stało się doroczne spotkanie kolędowe Domowego Kościoła diecezji gliwickiej.

Ksiądz Biskup odprawił Mszę świętą w intencji wszystkich rodzin naszej diecezji, a następnie uczestniczył w spotkaniu kolędowym, które odbyło się w salkach domu katechetycznego. Z koncertem kolędowym wystąpił zespół dziecięcy „Trąbki Jerycha” z Bytomia. Zobacz artykuł z GN>>>