Styczeń 2012

Koncert kolędowy „Mazowsza”

Już po raz drugi na przestrzeni ostatnich kilku lat gościliśmy w naszej parafii artystów z Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. We wtorek 17 stycznia 2012 roku wystąpili oni z koncertem kolęd i pastorałek.

Najbardziej znane polskie kolędy wykonane w przepięknej aranżacji, do tego wypełniony po brzegi wdzięcznymi słuchaczami kościół sprawiły, że to niezwykłe wydarzenie artystyczne na długo pozostanie w pamięci wiernych parafii św. Andrzeja.

Luty 2012

Zimowy wyjazd do Zakopanego

Jak co roku, w czasie ferii zimowych blisko 50-cio osobowa grupa dzieci z naszej parafii wraz z księdzem Arturem Sznajderem oraz opiekunami uczestniczyła w zimowym wypoczynku w Zakopanem.

Organizowane liczne wycieczki i spacery, tradycyjny kulig, zabawy na śniegu oraz niezwykle atrakcyjny program zajęć świetlicowych sprawiły, że wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili do Zabrza bardzo zadowoleni. Dziękujemy za zorganizowanie wyjazdu i do zobaczenia za rok!

Praktyka duszpasterska księdza diakona

Podobnie jak w ubiegłym roku,  praktykę duszpasterską w naszej parafii odbywa diakon przygotowujący się do święceń kapłańskich. Dnia 15 lutego 2012 roku taką praktykę rozpoczął ks. diakon Rafał Jakubina z Gliwic. Praktyka polega przede wszystkim na głoszeniu kazań, sprawowaniu sakramentów, pracy kancelaryjnej oraz pomocy w prowadzeniu katechezy szkolnej.

Ksiądz Rafał przyjmie święcenia kapłańskie z rąk nowego ordynariusza gliwickiego biskupa Jana Kopca dnia 26 maja 2012 roku w katedrze gliwickiej.

Marzec 2012

Parafialne rekolekcje wielkopostne

         W dniach od 25 do 28 marca 2012 roku przeżywaliśmy w naszej parafii tradycyjne rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje wygłosił nam w tym roku ks. Emanuel Pietryga – proboszcz parafii św. Jadwigi w Chorzowie.

W swoich naukach rekolekcyjnych  ks. Emanuel starał się przybliżyć sens właściwego przeżycia Świętego Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Parafia św. Jadwigi należy bowiem do tych parafii, które proponują przeżycie Triduum w formie  rekolekcji.

Interesująca tematyka oraz bardzo sugestywny, pełen ekspresji sposób przekazu z pewnością pozwoli nam pełniej, głębiej przeżyć liturgiczny obchód Wielkiego Tygodnia oraz uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Kwiecień 2012

Tradycyjne nauki świąteczne

Od blisko dwudziestu lat ma miejsce, zapoczątkowany jeszcze przez ks. prałata Gerarda Kowolika zwyczaj głoszenia w drugi dzień świąt wielkanocnych i Bożego Narodzenia tradycyjnych nauk stanowych.

Od kliku lat została zmodyfikowana forma głoszonych kazań i stały się one tradycyjnymi naukami świątecznymi. Również od kilku lat nauki te głosi nam ks. Tomasz Jaklewicz – redaktor „Gościa Niedzielnego”. Ten wybitny dziennikarz i kaznodzieja w sposób bardzo ciekawy starał się zainteresować słuchaczy problematyką chrześcijańskiej radości. Wypełniony po brzegi kościół oraz wdzięczność słuchaczy   jest najlepszą formą odpowiedzi na pytanie o sens zapraszania takich gości i proponowania takiej formy kazań.

100. rocznica urodzin naszej parafianki

W Poniedziałek Wielkanocny – 9 kwietnia br. setną rocznicę urodzin obchodziła nasza parafianka, pani Adelajda Wawersig.  Pani Adelajda urodziła się w 1912 roku w miejscowości Cerekiew Polska na Opolszczyźnie. W 1938 roku wyszła za mąż. Niestety, mąż nie wrócił z wojny i pani Adelajda ponad 70 lat przeżyła jako wdowa. Zarabiała na życie pracując jako krawcowa.

Niestety, pani Adelajda nie mogła być z nami w kościele, gdyż od sześciu lat nie wychodzi z domu. Co miesiąc jednak kapłani odwiedzają ją z posługą sakramentalną. Dostojnej solenizantce życzymy doczekania w zdrowiu kolejnych rocznic urodzin!

Wizytacja kanoniczna

         W piątek 20 kwietnia 2012 roku odbyła się w naszej parafii wizytacja kanoniczna Księdza Biskupa Gerarda Kusza. Ksiądz biskup odwiedził najpierw klasztor sióstr boromeuszek. Następnie, po obiedzie przeprowadził indywidualne rozmowy wizytacyjne z kapłanami pracującymi w parafii, następnie o godzinie 15.00 spotkał się w kościele na nabożeństwie z poszczególnymi grupami parafialnymi.

Po południu miało miejsce spotkanie z Parafialną Radą Duszpasterską. Na spotkaniu ksiądz biskup podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi współczesnych uwarunkowań duszpasterstwa parafialnego.

O godzinie 18.00 została odprawiona uroczysta Msza święta, podczas której ks. biskup udzielił młodzież naszej parafii sakramentu bierzmowania.

Pierwsza Komunia święta

         W niedzielę – 13 maja 2012 roku odbyła się w naszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Do Stołu Pańskiego po raz pierwszy przystąpiło dokładnie 100 dzieci.

W kazaniu ks. proboszcz nawiązał do 95. rocznicy objawień fatimskich podkreślając, że dzieci z Fatimy były w tym samym wieku, co dzieci pierwszokomunijne, a co za tym idzie, są szczególnie umiłowane przez Pana Jezusa oraz Matkę Najświętszą.

Po południu dzieci w raz z rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyły w uroczystym nabożeństwie majowym, a następnie już w ciągu tygodnia w obchodach tzw. Białego Tygodnia.

Maj 2012

Oaza Rodzin w Krościenku

         W dniach od 25 do 27 maja 2012 roku przebywała w Krościenku nad Dunajcem 30-osobowa grupa Oazy Rodzin z naszej parafii. Oazowicze wraz ze swoim opiekunem – ks. Piotrem Góreckim wędrowali po górskich szlakach, ale przed wszystkich odwiedzili Centrum Ruchu Światło – Życie na Kopiej Górce oraz uczestniczyli w Eucharystii.

Lipiec 2012

Wypoczynek dla dzieci w Tatrach

         W dniach od 02 do 09 lipca 2012 roku przebywała na wypoczynku w Tatrach 50-osobowa grupa dzieci z naszej parafii oraz parafii w Gliwicach Ostropie. Dzieci wraz z ks. Tomaszem Szumlasem oraz ks. Robertem Iskrzyckim nie tylko wypoczywały w górach, ale również odwiedziny Ludźmierz, Łagiewniki, Kalwarię Zebrzydowską oraz uczestniczyły w spływie przełomem Dunajca.

Wspaniała organizacja, do tego bardzo dobra pogoda oraz pyszne jedzenie sprawiły, że dzieci zachwycone wyjazdem już myślą wraz ze swoimi opiekunami o kolejnym wyjeździe w przyszłym roku.

Pożegnanie ks. Artura Sznajdera

         W niedzielę – 29 lipca 2012 roku, podczas uroczyste sumy pożegnaliśmy naszego wikariusza, ks. Artura Sznajdera. Przez sześć lat posługiwał w naszej parafii dając się poznać jako gorliwy kapłan, zaangażowany w pracę z ministrantami oraz młodzieżą. Na pomocy dekretu ks. biskupa został przeniesiony do parafii w Gliwicach Sośnicy. Życzymy mu obfitości Bożych łask w dalszej posłudze kapłańskiej!

Sierpień 2012

Parafialny wyjazd do Opola

         W środę – 8 sierpnia 2012 roku ks. Piotr Górecki wraz z grupą naszych parafian uczestniczył w wyjeździe do Opola. Po drodze pielgrzymi zwiedzili muzeum wsi opolskiej, a następnie katedrę opolską, nasze seminarium duchowne oraz dom księży emerytów. Tam była okazja do spotkania z ks. Józefem Rugorem oraz ks. Edwardem Ciskiem – kapłanami, którzy  przed wielu laty pracowali w naszej parafii. Wspólnym rozmowom oraz wspomnieniom nie było końca. Dziękujemy!

Cykl koncertów letnich

         W lipcu i sierpniu 2012 roku już po raz czwarty odbył się w naszym kościele cykl koncertów letnich propagujących muzykę poważną. W ramach cyklu wystąpili muzycy Filharmonii Zabrzańskiej, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz kameraliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Koncerty zostały zorganizowane, zresztą jak co roku, dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Zabrzu, Górnośląską Spółką Gazownictwa, Kombinatem Koksochemicznym „Zabrze” oraz fundacją działającą na rzecz parafii św. Andrzeja.

Podobnie jak w pośrednich, cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem wiernych i już na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych organizowanych w naszym mieście.

Odszedł śp. Henryk Dworaczyk

         Dnia 20 sierpnia 2012 roku, po krótkiej chorobie zmarł śp. Henryk Dworaczyk. Nasz parafianin, nadzwyczajny szafarz Eucharystii, długoletni członek Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

Pan Henryk, przez całe życie zawodowe związane z gazownictwem, zawsze chętnie pomagał poszczególnych parafianom zabrzańskim w rozwiązywaniu problemów związanych z właściwym zabezpieczeniem instalacji gazowych. Jego syn, zmarły przed 16 laty Marek był cenionym fotoreporterem „Gościa Niedzielnego” oraz, już po wyjeździe do Niemiec popularnych tygodników niemieckich.

W pogrzebie uczestniczyli kapłani oraz liczni wierni z naszej parafii. Pan Henryk został pochowany na cmentarzu przy kościele św. Andrzeja.

Nowy wikariusz

         Dnia 22 sierpnia 2012 roku rozpoczął posługę duszpasterską w naszej parafii nowy wikariusz – ks. Mateusz Kotowicz. Ks. Mateusz pochodzi z parafii św. Barbary w Bytomiu. Urodził się dnia 27 października 1987 roku w Bytomiu.

Dnia 26 maja 2012 roku z rąk nowego biskupa gliwickiego Jana Kopca przyjął święcenia kapłańskie w katedrze gliwickiej. Jest więc kolejnym neoprezbiterem, który rozpoczyna posługę w naszej parafii. Życzymy mu Bożej opieki w pracy duszpasterskiej w parafii św. Andrzeja.

Wrzesień 2012

Wypoczynek seniorów w Głuchołazach

         W pierwszej połowie września 2012 roku, już po raz kolejny udało się zorganizować pobyt wypoczynkowy dla seniorów naszej parafii, tym razem w przepięknym ośrodku wypoczynkowo – rehabilitacyjnym diecezji opolskiej „Skowronek” w Głuchołazach.

Grupa 60 seniorów wraz z ks. Piotrem Góreckim uczestniczyła w zabiegach rehabilitacyjnych oraz programie rekreacyjnym. Ponadto seniorzy odwiedzili Zlate Hory, Mochów, Głogówek oraz Prudnik Las (miejsce internowania Sługi Bożego  kard. Stefana Wyszyńskiego). Wypoczynek udało się zorganizować dzięki finansowemu wsparciu fundacji działającej na rzecz parafii św. Andrzeja.

Piękna pogoda, ciekawe wycieczki, ale także możliwość skorzystania z zabiegów rehabilitacyjnych sprawiły, że wyjazd okazał się niezwykle udany i już zaplanowano kolejny za rok.

Wizyta misjonarza z Zambii

         W niedzielę – 23 września 2012 roku, już po raz trzeci gościliśmy w naszej parafii ks. Piotra Kołcza – kapłana archidiecezji katowickiej, pracującego od dziesięciu lat na misjach w Zambii. Ojciec misjonarz wygłosił Słowo Boże oraz zebrał ofiary na potrzeby misji. Ks. Piotr przebywa obecnie na rocznym urlopie zdrowotnym w Polsce.

Pielgrzymka do Częstochowy oraz sanktuarium Gidlach

         W sobotę – 29 września 2012 roku ks. Piotr Górecki oraz ks. Tomasz Szumlas udali się z bardzo liczną, bo ponad 150 – osobową grupą naszych parafian na pielgrzymkę do Częstochowy oraz do sanktuarium w Gidlach.

Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej oraz nabożeństwie, zwiedzili poszczególne sanktuaria, a przy okazji poznali niezwykle ciekawą historię objawień w Gidlach. Dziękujemy i czekamy na kolejny wyjazd!

Październik 2012

Rozpoczęcie remontu wnętrza kościoła

         W połowie października 2012 roku rozpoczął się generalny remont wnętrza naszego kościoła. Prace potrwają prawdopodobnie do lata przyszłego roku i w tym czasie zostanie najpierw wymieniona cała instalacja elektryczna, następnie gruntownie wyczyszczony i odnowiony sufit kościoła oraz ściany boczne. W dalszej kolejności zostanie wymieniona posadzka, odnowione ławki oraz zamontowane nowe oświetlenie. Na koniec chcemy zamontować nowe nagłośnienie zarówno w kościele jak i na zewnątrz kościoła. Ostatni etap to wyposażenie prezbiterium w nowy ołtarz, ambonę, chrzcielnicę oraz sedilia.

Większość prac wykona firma Piotra Halfara z Turzy Śląskiej, nowe nagłośnienie zamontuje Firma „Rduch”. Polecamy ten ogrom prac, które są przed nami pamięci modlitewnej wiernych.

Grudzień 2012

Uroczystość odpustowa

          W niedzielę – 2 grudnia 2012 roku parafia nasza przeżywała doroczną uroczystość odpustową ku czci św. Andrzeja Apostoła.

Sumie odpustowej przewodniczył ojciec Mateusz  Smolarczyk – proboszcz parafii św. Franciszka w Zabrzu. Warto wspomnieć, że to kolejna parafia wyodrębniona w XX wieku z parafii św. Andrzeja. Słowo Boże wygłosił ojciec Wojciech Węglicki – proboszcz parafii św. Kamila.

Tradycją staje się bardzo liczny udział kapłanów zarówno w uroczystej Mszy odpustowej jak i procesji na zakończenie sumy.

Ustanowienie nowego szafarza Eucharystii

         Dnia 8 grudnia 2012 roku ksiądz biskup Gerard Kusz ustanowił w katedrze gliwickiej nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Wśród nowo ustanowionych szafarzy jest także nasz parafianin Andrzej Honisz, długoletni ministrant i lektor, od wielu lat zaangażowany w działalność różnych grup parafialnych.

Panu Andrzejowi życzymy Bożego błogosławieństwa oraz gorliwości w pełnieniu posługi szafarza, zarówno w czasie Mszy świętej jak i odwiedzin chorych z Komunią świętą.