Styczeń 2013

Tragiczna śmierć Księdza Prałata

         W nocy z 10 na 11 stycznia 2013 roku miało miejsce w budynku naszego probostwa tragiczne wydarzenie. W wyniku nieszczęśliwego wypadku spowodowanego zaczadzeniem zmarł Ksiądz Prałat Gerard Kowolik, wieloletni proboszcz parafii św. Andrzeja.

Ksiądz Prałat urodził się 1 września 1931 roku w Zabrzu Biskupicach. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie i Opolu. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1956 roku w Opolu. Po święceniach był wikariuszem w parafii w Krapkowicach Otmęcie, a następnie proboszczem w parafii św. Józefa w Gliwicach Ligocie.

W 1978 roku został proboszczem parafii św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu. Pełnił też wiele ważnych posług w Kościele lokalnym: diecezjalnego duszpasterza młodzieży, dziekana dekanatu zabrzańskiego, członka Rady Wydziału Duszpasterskiego  i Rady Kapłańskiej. W 1991 roku został uhonorowany tytułem kapelana Ojca świętego czyli prałata. Po 27 latach posługi proboszcza, dnia 1 września 2005 roku przeszedł na emeryturę nadal czynnie udzielając się w posłudze kapłańskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się dnia 13 i 14 stycznia 2013 roku. Uczestniczyli w nich biskupi z Gliwic i Opola oraz liczna rzesza kapłanów. Mszy pogrzebowej przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec, Słowo Boże wygłosił biskup senior Jan Wieczorek.

Miłosierny Boże spraw, aby Twój sługa, kapłan Gerard mógł radować się wiecznie w niebieskiej chwale.

Luty 2013

Odeszła najstarsza parafianka

 W poniedziałek – 11 lutego 2013 roku zmarła w wieku 101 lat najstarsza nasza parafialna, pani Adelajda Wawersig.

Pani Adelajda urodziła się w 1912 roku w miejscowości Cerekiew Polska na Opolszczyźnie. Po śmierci męża, ponad 70 lat przeżyła jako wdowa. W ostatnich latach bardzo poważnie chorowała, wcale nie wychodząc z domu. Jednakże co miesiąc, podczas odwiedzin chorych przyjmowała kapłana z Najświętszym Sakramentem.

Odeszła do Pana we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzone jako Światowy Dzień Chorego. Przez całe swoje życie, a szczególnie ostatnie lata pokazywał jak żyć, cierpieć i w końcu umierać z Chrystusem. Niech Chrystus Pan obdarzy ją łaską życia wiecznego.

Benedykt XVI składa rezygnację

         Poniedziałek – 11 lutego 2013 roku przejdzie do historii Kościoła Powszechnego. Otóż w tym dniu papież Benedykt XVI złożył rezygnację z urzędu następcy św. Piotra. To pierwszy taki przypadek od kilkuset lat.

Papież zdecydował się ustąpić, gdyż – jak wspomniał – brakuje mu do dalszego sprawowania urzędu sił fizycznych i duchowych „Uczyniłem to z całkowita swobodą, dla dobra Kościoła, po długiej modlitwie i rozważywszy przed Bogiem i moim sumieniem, ale także będąc świadom, że nie jestem już w stanie  wypełniać posługi Piotrowej z taką siłą fizyczną, jakiej ona wymaga…” Dziękujemy za tych niespełna osiem lat niezwykle owocnego pontyfikatu.

Urzędowanie papieża Benedykta zakończyło się w czwartek 28 lutego 2013 roku i od tego dnia do wyboru nowego papieża mamy wakat na Stolicy Piotrowej tzw. „sede vacante”.

Marzec 2013

Sakrament bierzmowania

         W środę – 13 marca 2013 roku Biskup Jan Kopiec udzielił młodzieży naszej parafii oraz parafii św. Macieja sakramentu bierzmowania. W czasie uroczystej Eucharystii sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęło łącznie 70 osób z naszej parafii. W kazaniu ksiądz biskup wyraził życzenie, by ci młodzi ludzie, na których zstąpił Duch Święty potrafili dobrze spożytkować otrzymane dary, potrafili spełnić pokładane w nich nadzieje.

Warto wspomnieć, iż w czasie uroczystości bierzmowania odbywającej się właśnie w naszej parafii został wybrany nowy papież Franciszek.

Mamy nowego papieża

          Podczas udzielania sakramentu bierzmowania w naszej parafii, na początku Eucharystii padły następujące, wręcz prorocze słowa: „Przeżywamy tę uroczystość w dniach szczególnych dla Kościoła, dniach wyboru nowego papieża. I zawsze to będziecie pamiętać: wtedy wybierano nowego papieża. To jest ten sam Duch, który towarzyszy kardynałom w Kaplicy Sykstyńskiej i który ma zstąpić na Was drodzy bierzmowańcy w sakramencie bierzmowania…”

I rzeczywiście, gdy dobiegała końca uroczysta Eucharystia, w środę 13 marca 2013 roku o godzinie 19.06 cały świat usłyszał słynne „Habemus papam! Mamy papieża!” Kolejnym Następcą św. Piotra został wybrany kardynał Jorge Mario Bergoglio, dotychczasowy metropolita Buenos Aires, prymas Argentyny. Nowy papież ma 76 lat i przyjął imię Franciszek.

Uroczysta inauguracja pontyfikatu nastąpiła we wtorek – 19 marca 2013 roku, w uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP.

Wielkopostny dzień skupienia

         W sobotę – 16 marca 2013 roku sześćdziesięcioosobowa grupa pielgrzymów wraz z ks. Piotrem Góreckim  uczestniczyła w wielkopostnym dniu skupienia w sanktuarium św. Józefa u ojców karmelitów w Wadowicach. 23 osoby przyjęły szkaplerz święty, a wielu spośród pielgrzymów odnowiło swoje przyrzeczenia  przed obrazem Matki Bożej Królowej Karmelu.

Ponadto pielgrzymi zwiedzili miejsca związane z życiem bł. papieża Jana Pawła II. Nie mogło także zabraknąć słynnych wadowickich kremówek. Czekamy na kolejny wyjazd!

Rekolekcje wielkopostne

         W dniach od 25 do 27 marca 2013 roku odbywały się w naszym, kościele tradycyjne wielkopostne rekolekcje szkolne. Uczestniczyli w nich uczniowie oraz nauczyciele tych szkół, które znajdują się na terenie naszej parafii. Rekolekcje prowadził ks. Robert Iskrzycki, pochodzący z Bytomia kapłan, który obecnie pracuje jako wikariusz w Gliwicach – Ostropie.

Ze względu na Misje Święte, które będziemy przeżywać w kwietniu, postanowiliśmy w tym roku zrezygnować z parafialnych rekolekcji wielkopostnych. Kazania pasyjne w tym roku głosił nasz wikariusz ks. Mateusz Kotowicz.

Kwiecień 2013

Misje święte

         W dniach od 21 do 28 kwietnia 2013 roku ojcowie Kazimierz Zdziebko i Jarosław Wachowski – Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z Kędzierzyna, przeprowadzili w naszej parafii Misję Świętą. Misja jest głoszeniem Dobrej Nowiny, wzywającej do nawrócenia i przemiany życia.

W czasie Misji pamiętaliśmy o chorych i cierpiących, modliliśmy się za zmarłych, a także przepraszaliśmy za grzechy nasze i całego świata. Był także czas na uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego oraz zawierzenie całej parafii Jego Niepokalanej Matce. Misja zakończyła się wspólnym nabożeństwem oraz poświęceniem Krzyża Misyjnego.

Maj 2013

Wyjazd w Bieszczady

W dniach od 3 do 5 maja 2013 roku 60-cio osobowa grupa parafian uczestniczyła w pielgrzymce do Dębowca – zwanego „Polskim La Salette”.

Podczas pielgrzymki zwiedziliśmy Lipnicę Murowaną, sanktuaria maryjne w Pasierbcu i Limanowej, uzdrowiska w Rymanowie i Iwoniczu. Ponadto w sobotę uczestniczyliśmy w Krośnie w pogrzebie śp. Anny Czepiel – matki kapłana pochodzącego z naszej parafii, natomiast w niedzielę podziwialiśmy malowane domy w Zalipiu k. Tarnowa.

Pierwsza Komunia święta

W niedzielę – 12 maja 2013 roku odbyła się w naszej parafii uroczystość pierwszokomunijna. Podczas uroczystej Mszy świętej grupa 90 dzieci po raz pierwszy przyjęła Chrystusa do swego serca.

W kazaniu ksiądz proboszcz nawiązał do słów testamentu zmarłego niedawno w tragicznych okolicznościach ks. Damiana Kominka. Wspominał w nim dzień swojej Pierwszej Komunii oraz słowa ówczesnego proboszcza, który zachęcał do praktykowania dziewięciu pierwszych piątków miesiąca.

Mimo nie najlepszej pogody ta wyjątkowa uroczystość na długie lata pozostanie w pamięci jej uczestników.

 Dni skupienia w Brennej

         W dniach od 24 do 26 maja 2013 roku już po raz kolejny udaliśmy się do Brennej na parafialne dni skupienia. Wraz z księdzem proboszczem uczestniczyła w nich liczna grupa parafian św. Andrzeja z Zabrza oraz św. Michała Archanioła z Bytomia – Suchej Góry.

W naukach rekolekcyjnych ks. proboszcz poruszył temat zbawienia – jednej z podstawowych prawd dotyczących naszej egzystencji. W ramach dni skupienia odbył się także koncert pieśni religijnych w wykonaniu p. Anny Wlczyńskiej, solistyki Teatru Muzycznego w Gliwicach.

Czerwiec 2013

Wyjazd Domowego Kościoła do Wisły

W dniach od 14 do 16 czerwca 2013 roku ks. Piotr Górecki zorganizował wyjazd do Wisły dla małżeństw skupionych we wspólnocie Domowego Kościoła.

W programie był czas na wspólne zwiedzanie, dzień skupienia, nauki konferencyjne dla małżeństw oraz gry i zabawy integracyjne. W wyjeździe uczestniczyło blisko 50 osób.

Dzień skupienia dla dzieci i młodzieży

         W sobotę 22 czerwca 2013 roku odbył się po raz pierwszy w naszej wspólnocie dzień skupienia dla dzieci i młodzieży zaangażowanych w grupach parafialnych.

Rozpoczęła go uroczysta Eucharystia, na którą zaprosiliśmy także rodziców i parafian. Po niej miały miejsce konferencje, w czasie których ks. Mateusz rozmawiał  z młodzieżą na temat Roku Wiary, a ks. Tomek z pomocą pani Justyny zgłębiali słowem i muzyką tajniki Głównych Prawd Wiary. Końcowym etapem tego spotkania było wspólne grillowanie i zabawa w ogrodzie parafialnym.

 Lipiec 2013

Młodzieżowe „Wakacje z Bogiem”

W dniach od 1 do 9 lipca 2013 roku grupa młodzieży, tradycyjnie z Zabrza i Ostropy oraz ich duszpasterze: ks. Robert Iskrzycki i ks. Tomasz Szumlas przeżywali niezapomniane wakacyjne chwile.

„Punktem docelowym” były Wambierzyce i Wrocław. Przez tych kilka dni odwiedzili praktycznie cały Dolny Śląsk, między innymi Kopalnię Złota Złoty Stok, Twierdzę Kłodzko, Szlak Ginących Zawodów, Kopalnię Węgla Nowa Ruda, Tajemnicze podziemne miasto Osówka i Zamek Książ. Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie Wrocławia i wizytę w ZOO.

Kolejna edycja koncertów letnich

         Mimo trwającego w kościele remontu, podobnie jak w poprzednich latach udało się zorganizować w naszym kościele już po raz piąty cykl koncertów letnich.

Tym razem wstąpiła znana artystka p. Edyta Geppert, śpiewający księża „Servi Domini Cantores” oraz muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Po raz pierwszy też mogliśmy gościć w naszym kościele artystkę z zagranicy. Wystąpiła bowiem Giedre Siaulyte, artystka z Litwy grająca na harfie.

Koncerty cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem wiernych, zostały zorganizowane podobnie jak w poprzednich latach dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Zabrzu, Górnośląskiej Spółki Gazownictwa, Kombinatu Koksochemicznego oraz fundacji działającej na rzecz parafii św. Andrzeja.

Sierpień 2013

Wyjazd na Górę św. Anny

         Dnia 5 sierpnia 2013 roku miał miejsce wyjazd pielgrzymkowy zorganizowany przez ks. Piotra Góreckiego na Górę św. Anny oraz do Studzionki i Goju – miejsc pątniczych, które ściśle związane są z historią ziemi górnośląskiej oraz naszych przodków.

W programie nie zabrakło Mszy świętej, modlitwy różańcowej oraz godzinek maryjnych. W drodze powrotnej dla pielgrzymów zorganizowana została wspólna biesiada w Proboszczewicach połączona z tradycyjnym śląskim świniobiciem.

Wrzesień 2013

Nowy kapłan w parafii

         Z dniem 01 września 2013 roku rozpoczął posługę w naszej parafii ks. Henryk Burgiel, dotychczasowy rezydent parafii św. Michała Archanioła w Bytomiu – Suchej Górze.

Ks. Henryk przyjął święcenia kapłańskie w 2005 roku. Następnie pracował jako wikariusz w parafii w Świerklańcu. W 2009 roku rozpoczął studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na Katolickim uniwersytecie Lubelskim. Obecnie pracuje w Sądzie Biskupim w Gliwicach a jednocześnie mieszka i pomaga w naszej parafii.

Pielgrzymka do Włoch

         W dniach od 08 do 15 września 2013 roku zorganizowaliśmy wraz z parafią św. Jana Chrzciciela w Biskupicach pielgrzymkę do Włoch.

Pielgrzymi wraz ze swoimi proboszczami ks. Arkadiuszem Kinelem oraz ks. Bolesławem Waśkiewiczem odwiedzili sanktuarium św. Antoniego w Padwie, Orvieto – miejsce cudu eucharystycznego, Rzym i Watykan z najważniejszymi zabytkami, w tym bazylikami większymi, a także Asyż czyli miejsce kultu św. Franciszka.

Uczestniczyliśmy również w środowej audiencji generalnej z udziałem papieża Franciszka. Tygodniowy pobyt w Italii na długo pozostanie w pamięci uczestników pielgrzymki.

Czuwanie modlitewne na Jasnej Górze

         W piątek – 27 września 2013 roku bardzo liczna grupa naszych parafian uczestniczyła w modlitewnych czuwaniu na Jasnej Górze.

Ponad 110 osób wraz z księżmi wikarymi: ks. Tomaszem Szumlasem oraz ks. Mateuszem Kotowiczem uczestniczyło w Eucharystii sprawowanej  Kaplicy Cudownego Obrazu oraz w Apelu Jasnogórskim. Wstawiennictwu Matki Bożej Częstochowskiej polecano wszystkie intencje naszej parafii, także sprawę trwającego w naszym kościele remontu.

Wypoczynek w Głuchołazach

         W dniach od 29 września do 12 października 2013 roku  sześćdziesięcioosobowa grupa naszych parafian wzięła udział we rekolekcjach połączonych z wypoczynkiem zorganizowanych w Ośrodku Formacyjno – Rehabilitacyjnym w Głuchołazach.

Oprócz zabiegów rehabilitacyjnych uczestnicy wraz z ks. Piotrem Góreckim brali udział we wspólnych wycieczkach do Nysy, Kłodzka, Karlowej Studzianki i Koźla oraz pielgrzymowali do sanktuariów maryjnych w Zlatych Horach, Bardzie i Wambierzycach.

Nawiedziliśmy również kościoły pątnicze: sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim oraz kościół św. Bryksjusza w Bryksach. To patron osób cierpiących na choroby wzroku.

Październik 2013

Pielgrzymka do Częstochowy

W sobotę – 19 października 2013 roku ponad stu osobowa grupa parafian  wraz z księżmi wikarymi udała się na pielgrzymkę do Częstochowy. Pielgrzymi  odwiedzili sanktuarium Krwi Chrystusa oraz Jasną Górę, uczestniczyli także we Mszy świętej oraz nabożeństwie ku czci Krwi Chrystusa oddając cześć relikwiom. Nie zabrakło również wspólnej modlitwy różańcowej przez obrazem Czarnej Madonny.

Listopad 2013

Przyjęcie nowym ministrantów

W uroczystość Chrystusa Króla – 24 listopada 2013 roku odbyła się uroczystość przyjęcia do grona ministrantów dotychczasowych kandydatów. Podczas uroczystej Mszy świętej siedmiu chłopców zostało włączonych do wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza oraz dwóch ministrantów go do grona lektorów. Zostało również wybranych czterech nowych animatorów.
W tym dniu wspólnota ministrantów wraz ze swoim opiekunem ks. Mateuszem Kotowiczem obrała sobie za patrona św. Dominika Savio.

Grudzień 2013

Wyjazd na jarmark adwentowy do Wrocławia

         W dniach 13 i 14 grudnia 2013 roku grupa naszych parafian wraz z ks. Mateuszem i ks. Tomaszem wybrała się na jarmark adwentowy do Wrocławia.

Oprócz przedświątecznych zakupów był czas na spacer oraz zwiedzanie miasta. Najważniejszym wydarzeniem była Eucharystia sprawowana w domu sióstr Notre Dame nas Ostrowie Tumskim. Dziękujemy za wspólny wyjazd!

Zakończenie remontu wnętrza kościoła

         W grudniu 2013 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia została zakończona zasadnicza część prac remontowych we wnętrzu naszego kościoła.

Prace remontowe trwały ponad trzynaście miesięcy i w tym okresie wymieniono całą instalację elektryczną, zamontowano nowe oświetlenie, wyczyszczono i odnowiono sufit, pomalowano ściany, zamontowano nowe nagłośnienie, także to zewnętrze. Ponadto zamontowano nowy ołtarz, ambonę i chrzcielnicę. Pojawiły się również w kościele nowe ławki. Na wiosnę zostanie położona  w całym kościele nowa posadzka.

Większość prac budowlanych wykonała firma pana Piotra Halfara z Turzy Śląskiej k. Wodzisławia, natomiast prac elektrycznych firma pana Eugeniusza Półtoraka z Gliwic.

Dziękujemy wszystkim pracującym przy kościele, wszystkim osobom sprzątającym kościół w czasie remontu, ale również wszystkim dobrodziejom i ofiarodawcom.