Styczeń 2019

Cykl koncertów kolędowych

Początek nowego roku w naszej parafii to przede wszystkim propozycja koncertów kolędowych.

W niedzielę 6 stycznia 2019 roku gościliśmy laureatów III edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Sakralnej. Wybitni młodzi artyści wraz ks. Pawłem Sobierajskim przygotowali oprawę muzyczną mszy świętej oraz uraczyli nas pięknym koncertem kolęd i pieśni bożonarodzeniowych. /galeria zdjęć/

Dwa dni później, we wtorek 8 stycznia 2019 roku gościliśmy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Artyści z Koszęcina zaprezentowali w nowej aranżacji najpiękniejsze polskie kolędy.

W niedzielę 20 stycznia 2019 roku mogliśmy po raz pierwszy w naszej świątyni wysłuchać koncertu „Kolędy świata” w wykonaniu chóru i orkiestry Opery Śląskiej. /galeria zdjęć/

 

Luty 2019

Wypoczynek w Tatrach

W dniach od 17 do 23 lutego 2019 roku młodzież naszej parafii przebywała na wypoczynku w Tatrach. Miejscem zamieszkania w Zakopanem był pensjonat na Pardałówce. Grupa liczyła ponad 30 osób, którym towarzyszyło dwóch wikarych: ks. Piotr Dyduch oraz ks. Tomasz Brol jak również trzy wychowawczynie.

Był to czas spędzony z Bogiem. Każdy dzień rozpoczynał się i kończył wspólną modlitwą. Codziennie też była sprawowana Eucharystia.

Cześć rekreacyjna wyjazdu była bardzo urozmaicona. W ciągu tygodnia było sporo wspólnych wypadów: na sanki i narty, zwiedzanie skoczni, do myszogrodu czy papugarni. Różnymi umiejętnościami można było się wykazać w czasie zabaw i gier terenowych. Było naprawdę rewelacyjnie. Do zobaczenia za rok!

 

Marzec 2019

Sakrament Bierzmowania

W czwartek 7 marca 2019 roku miała miejsce w naszej parafii wyjątkowa uroczystość. Podczas uroczystej Mszy świętej biskup Andrzej Iwanecki udzielił młodzieży naszej parafii oraz parafii św. Macieja sakramentu bierzmowania.

W kazaniu, nawiązując do swego udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, biskup przypomniał słowa papieża Franciszka, który zachęcał młodych, by stali się mistrzami i budowniczymi kultury spotkania. „Kultura spotkania jest wezwaniem i zaproszeniem, by mieć odwagę podtrzymywania wspólnego marzenia. Marzenie to nazywa się Jezus. Jest zasiane przez Ojca z ufnością, że będzie wzrastać i żyć w każdym sercu, a wyraża się ono słowami „Miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem”. (por. J 13,34). Na zakończenie uczestnicy uroczystości stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

Dziękujemy ks. Piotrowi Dyduchowi oraz wszystkim animatorom odpowiedzialnym za przygotowanie młodzieży. Łącznie sakrament bierzmowania przyjęło 60 osób z naszej parafii. /galeria zdjęć/

 

Kwiecień 2019

Wielkopostne rekolekcje parafialne

W dniach od 7 do 10 kwietnia 2019 roku odbyły się w naszej parafii tradycyjne rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje głosił ks. Rafał Śpiewak, kapłan archidiecezji katowickiej, wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

W rekolekcjach uczestniczyło wielu naszych parafian, chwaląc sobie bardzo ciekawe nauki, zilustrowane wieloma ciekawymi przykładami.

 

Maj 2019

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

Dnia 3 maja 2019 roku, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski grupa czterdziestu dzieci z naszej parafii przystąpiła do Pierwszej Komunii świętej.

W kazaniu ks. proboszcz nawiązując do osoby ks. Jana Bosko oraz jego działalności duszpasterskiej w Turynie w połowie XIX wieku, próbował przekazać dzieciom jak wielkim darem jest Eucharystia oraz życie w łasce uświęcającej.

Po południu dzieci wraz z rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyły w nabożeństwie majowym.

 

Pielgrzymka do Górnej Frankonii w Niemczech

W dniach od 1 do 5 maja 2019 roku 50-cioosobowa grupa parafian z ks. Piotrem Góreckim na czele, na zaproszenie brata Tarsycjusza (Józefa) Lamika OFM, wyjechała na wycieczko-pielgrzymkę do Gößweinstein w Górnej Frankonii w Niemczech.

Brat Tarsycjusz należy do Zakonu Braci Mniejszych prowincji św. Jadwigi we Wrocławiu-Karłowicach – franciszkanów. Urodził się 28 lutego 1964 r. w Zabrzu. Jego rodzicami byli Edward Lamik i Krystyna z domu Lis. Swoje dzieciństwo i młodość spełnił w naszej parafii, i jako ministrant dojrzewał do swojego powołania zakonnego. Do franciszkanów wstąpił w 1983 r. Pierwsze śluby zakonne złożył 2 września 1984 r., a profesję wieczystą – 26 lipca 1989 r. Po profesji wieczystej wyjechał do placówki zakonnej w Marienweiher w Niemczech, pełniąc m.in. funkcję gwardiana domu. Stamtąd, w październiku 2003 r., wyjechał na misje do Boliwii, obejmując stanowisko sekretarza biskupa Antoniego Reimanna OFM i prokuratora ekonomicznego w wikariacie Nuflo de Chávez. W 2009 r. ze względów zdrowotnych (gorączka denga) został zmuszony do złożenia rezygnacji z pełnionej tam posługi. Zamieszkał w klasztorze franciszkańskim w Gößweinstein, w Górnej Frankonii. Przez dwie kadencje pełnił urząd gwardiana w tamtejszym klasztorze. Od kilku lat brat Tarsycjusz zapraszał nas, abyśmy z parafianami odwiedzili te miejsca, w których on posługuje już od 30 lat.

Na trasie naszej pielgrzymki były sanktuaria maryjne w: Marienweiher, Gössweinstein i Vierzehnheiligen. Nie zabrakło także zamku Pottenstein, w którym na wygnaniu wraz ze swoimi dziećmi przebywała św. Elżbieta Turyńska (Węgierska) – patronka dobroczynności i organizacji Caritas. Mogliśmy również odwiedzić ważne miejsca związane z historią Frankonii i Bawarii: Bayreuth (miejsca znanego z festiwali wagnerowskich), Rothenburg (średniowieczne miasto, w którym przez cały rok trwa Boże Narodzenie), Würzburg (z przepiękną katedrą i rezydencją pałacową biskupów), Fürth i Norymbergę. Szczególnie utknęło nam w pamięci piątkowe zwiedzanie Norymbergii, gdzie nawiedziliśmy groby Wita Stwosza i Albrechta Dürera. Po zwiedzeniu miasta był również czas na odwiedzenie MEMORIUM – sądowego budynku Procesów Norymberskich, które były ostatnim epizodem okrutnej II wojny światowej. Sobotnie pielgrzymowanie zostało w całości zaplanowane przez brata Tarsycjusza oraz miejscowego przewodnika, który razem z swoimi krewnymi był naszym prawdziwym Aniołem Stróżem. Mogliśmy wówczas zwiedzić biskupie i cesarskie miasto Bamberg oraz najpiękniejsze miejsca Szwajcarskiej Frankonii, a następnie świętowaliśmy nasze wspólne radowanie się razem z franciszkanami i parafianami z Gößweinstein w klasztorze u franciszkanów. Nasze noclegi mieliśmy w Drei Linden Hotel w Obertrubach, niedaleko franciszkańskiego sanktuarium, gdzie każdego poranka sprawowaliśmy Eucharystię w oddalonym o 300 m kościele. Warto dodać, że to właśnie wspólne rozmowy i wspólne modlitwy pozwoliły naszym gospodarzom odkryć w nas prawdziwych przyjaciół, którzyśmy w większości rozmawiali z nimi swobodnie po niemiecku. Wiele wzruszeń towarzyszyło nam także, kiedy brat Tarsycjusz wspominał swoją posługę w zakonie oraz to, z jaką wielką tęsknotą myśli często o swojej rodzinnej parafii. Możemy tylko zaświadczyć, że tamtejsi parafianie są wprost oczarowani śląskimi franciszkanami, także i naszym bratem Tarsycjuszem, który jest bardzo dobrym gospodarzem klasztoru. Kto wie, czy już za niedługo parafianie w Gößweinstein nie przyjadą do nas do parafii z rewizytą?

Ojcu Flawianowi OFM, proboszczowi i gwardianowi klasztoru, a także tamtejszym wiernym, chcemy również gorąco podziękować za królewską gościnę i naprawdę otwarte serca na nas, pielgrzymów ze Śląska.

 

Małżeńskie rekolekcje weekendowe w Wiśle

W dniach od 17 do 19 maja 2019 roku grupa dwunastu małżeństw razem z dziećmi uczestniczyła w rekolekcjach weekendowych w Wiśle.

Temat rekolekcji brzmiał: „Błogosławieństwo Ojca – moc dobrego słowa”. Uczestnicy rekolekcji wspólnie z ks. Tomaszem Brolem rozważali przypowieść o miłosiernym ojcu oraz zastanawiali się nad potrzebą osobistego nawracania i dzielenia się błogosławieństwem Ojca z bliźnimi. Wyjazd stał się wyjątkowym czasem zbliżenia do Boga oraz drugiego człowieka. Służyły temu z pewnością wspólne rozmowy, spacery oraz biesiadowanie.

 

Czerwiec 2019

Dni skupienia w Krzeszowicach

W dniach od 3 do 7 czerwca 2019 roku grupa pięćdziesięciu osób wraz z ks. proboszczem Arkadiuszem Kinelem uczestniczyła w parafialnych dniach skupienia w Krzeszowicach.

Wyjazdy takie są już organizowane od ponad dwudziestu lat, jednakże dopiero drugi raz mogliśmy gościć w domu rekolekcyjnym w Krzeszowicach. Tematem tegorocznych rekolekcji były współczesne problemy Kościoła oraz próba odpowiedzi na pytanie: jak im zaradzić? Uzupełnieniem głoszonych kazań stały się spotkania panelowe.

W ramach pobytu zorganizowano także dwa koncerty: kapeli góralskiej ze Szczyrku oraz zespołu Koła Gospodyń Wiejskich z Czernej. Został zaprezentowany także film o św. Janie Pawle II, papieżu miłosierdzia.

 

Wyjazd dzieci i młodzieży na Górę św. Anny

W sobotę 8 czerwca 2019 roku grupa dzieci i młodzieży naszej parafii oraz parafii św. Kamila i św. Anny wraz z ks. opiekunem Tomaszem Brolem wybrała się na pielgrzymko–wycieczkę na Górę św. Anny oraz do Parku Miniatur w Olszowej.

Po Mszy świętej w Domu Pielgrzyma uczestnicy wybrali się na krótki spacer po Kalwarii. Po części duchowej był czas na wspólną zabawę na torze grawitacyjnym oraz zwiedzanie Parku Miniatur.

 

Wizyta rodziny z Albanii

W niedzielę – 9 czerwca 2019 roku gościliśmy w naszej parafii Danutę i Kazimierza Frączków – małżonków, którzy cztery lata temu w ramach Drogi Neokatechumenalnej wraz z dziećmi zostali przez papieża Franciszka wysłani na misje do Albanii.

Podczas każdej Mszy małżonkowie dawali świadectwo swej posługi misyjnej, w której – jak podkreślali – niezwykle ważna jest osobowa relacja z drugim człowiekiem. Ponieważ nie jest możliwe ewangelizowanie „wprost”, starają się robić to poprzez odpowiednią postawę, bycie tam na miejscu, dzielenie trosk dnia codziennego czy też zapraszanie miejscowych do domu. Również dzięki swoim dzieciom, które zapraszają swoich rówieśników mogą dawać świadectwo życia rodziny chrześcijańskiej.

Po Mszy małżonkowie zbierali ofiary przeznaczone na potrzeby misji.

 

Wycieczka ministrancka do Ustronia

W dniach od 15 do 17 czerwca 2019 roku ministranci naszej parafii wraz z ks. opiekunem Tomaszem Brolem wybrali się na wycieczkę połączoną ze skupieniem rekolekcyjnym do Ustronia.

Uczestnicy wyjazdu zostali zakwaterowani w ośrodku rekolekcyjnym ojców dominikanów w Hermanicach.

Każdego dnia uczestniczyli we Mszy świętej, wspólnej modlitwie oraz zabawie. Podczas pobytu na Czantorii oraz dzięki możliwości zwiedzanie Leśnego Parku Niespodzianek uczestniczy wyjazdu mogli poznać przyrodę oraz kulturę Beskidów. Ponadto wyjazd stał się okazją do nawiązania nowych przyjaźni.

 

Staż duszpasterski kleryka Adriana Kurzala

Przez blisko pięć miesięcy, od początku lutego do końca czerwca 2019 roku swój staż duszpasterski odbywał w naszej parafii kleryk Adrian Kurzal.

Pochodzący ze Stolarzowic kandydat do kapłaństwa w tym okresie zaangażował się w duszpasterstwo grupy seniorów. Ponadto uczęszczał na zajęcia lekcyjne do szkoły podstawowej oraz pomagał w wypełnianiu różnych obowiązków na probostwie.

Klerykowi Adrianowi życzymy, by mógł spełnić swoje wielkie pragnienie służenia Chrystusowi w kapłaństwie.

 

Seniorskie wyjazdy i spotkania

Jak co roku, tak również i w roku formacyjnym 2018–2019, w każdy czwartek spotykali się w domu katechetycznym nasi seniorzy z Grupy „Spotkań ku Radości”. Zmiana terminu z wtorku na czwartek podyktowania została tym, że ks. Piotr Górecki – opiekun grupy, po uzyskaniu habilitacji prowadzi od wtorku do czwartku wykłady na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Każde spotkanie rozpoczyna się wspólną Koronką do Miłosierdzia Bożego. Dalsza część spotkania podzielona jest na wspólne rozmowy, śpiew pieśni religijnych lub oglądanie ciekawych filmów, a także na spotkania z interesującymi gośćmi. W każdym miesiącu ma również miejsce okolicznościowa katecheza dla dorosłych, którą prowadzi ks. Piotr.

W ramach działalności naszej Fundacji „Andrzej” na rzecz Parafii św. Andrzeja, udało się także i w roku kalendarzowym 2019 pozyskać fundusze w ramach dofinansowania z Miasta Zabrza. Każdego roku specjalny projekt przygotowuje Pani Teresa Strzelecka, za co jesteśmy Jej bardzo wdzięczni. Dzięki pozyskanym dotacjom nasi seniorzy mogli 24 marca wyjechać na Misterium Męki Pańskiej do Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Nie zabrakło także wspólnych wyjazdów kulturalnych do: Kina „Amok” w Gliwicach i Multikina w Zabrzu, na filmy ewangelizacyjne, do Filharmonii Zabrzańskiej (26 kwietnia), Opery Bytomskiej (12 maja) i siedziby NOSPR-u w Katowicach (14 czerwca).

W planach na ten rok zaplanowano jeszcze: zwiedzanie Muzeum Górnośląskiego w Katowicach, pielgrzymkę do archikatedry katowickiej oraz do sanktuarium maryjnego w Bogucicach oraz wspólny wyjazd na operę do kina „Amok” w Gliwicach. Jesienią seniorzy zwiedzą także Kluczową Sztolnię Dziedziczną w Zabrzu, która wyjątkowo zastąpi w tym roku naszą tradycyjną wspólną majówkę, a którą to zawsze organizujemy w jednej z dzielnic naszego miasta.

Jak zwykle licznym udziałem cieszył się Parafialny Bal Karnawałowy w Restauracji „Pod Kasztanami” (2 marca), na którym bawiło się aż 270 parafian, a także spotkanie letnie w ogrodzie (15 czerwca), w którym – mimo bardzo upalnej pogody – udział wzięło 90 seniorów. Wspólna biesiada jest zawsze połączona z modlitwą i śpiewem pieśni religijnych. Radosne spotkania są także wspaniałą okazją do świadczenia o naszej wierze i umacnianiu naszych bliźnich w jej jeszcze bardziej owocnym wyznawaniu.