Styczeń 2017

Koncerty kolędowe

Podobnie jak w poprzednich latach, w okresie bożonarodzeniowym gościliśmy w naszym kościele znanych artystów z koncertami kolędowymi.

W niedzielę – 8 stycznia 2017 roku, odbył się już po raz drugi organizowany przez Akademię Muzyczną w Katowicach i ks. Pawła Sobierajskiego koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej. W koncercie uczestniczyli najwybitniejsi młodzi polscy artyści, którzy zaprezentowali najpiękniejsze polskie kolędy.

Dwa dni później, 10 stycznia 2017 roku z koncertem kolęd wystąpił znany zespół „Pectus”. Czterej bracia Szczepanikowie zachwycili publiczność wspaniałym, niezwykle ekspresyjnym wykonaniem znanych kolęd i pastorałek.

Z kolei 15 stycznia 2017 roku w ramach podsumowania akcji „Szlachetna Paczka” z koncertem kolęd wystąpił znany zabrzański chór młodzieżowy „Resonans con tutti”.

 

Wyjazd na Oazę Ewangelizacji

W dniach od 23 do 27 stycznia 2017 roku ks. Piotr Dyduch zorganizował w Olsztynie koło Częstochowy dla młodzieży naszej parafii Oazę Ewangelizacyjną.

Pięciodniowe rekolekcje pod hasłem „Otworzysz?” prowadziła Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji. Uczestniczyło w nich 26 osób nie tylko z naszej parafii, ale także z Bytomia, Gliwic i Tarnowskich Gór. Wszyscy mieszkali w „Świętej Puszczy”, ośrodku archidiecezji częstochowskiej.

Oaza Ewangelizacji ma na celu otwarcie się na spotkanie z  żywym Bogiem poprzez spotkania z konkretnymi postaciami biblijnymi. Chodzi o to, by w różnych kontekstach pokazać spotkanie z Bogiem, który jest żywy i który kocha, który jest mocniejszy od naszego grzechu i wydobywa nas z wszelkich słabości.

Ważnymi elementami rekolekcji były nabożeństwa, wspólna modlitwa, spotkania w grupach, adoracja i Eucharystia, ale także wypoczynek i rekreacja.

 

Luty 2017

Randka w kościele

W niedzielę – 19 lutego 2017 roku małżonkowie, narzeczeni i zakochani spotkani się na randce w kościele św. Andrzeja Apostoła. To pierwsza taka inicjatywa w diecezji gliwickiej. Przedsięwzięcie ma na celu odnowienie oraz ożywienie relacji w związku, dlatego rozmawiano o wyrażaniu sympatii i podziwu oraz ich wpływie na więź małżeńską.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy ks. Piotra Dyducha, a prowadzili je państwo Marzena i Maciej Petelowie, małżonkowie z Domowego Kościoła. W świątyni zjawiło się prawie pięćdziesiąt par. Niektórzy przyszli ze swoimi dziećmi, dla których zapewniono odpowiednią opiekę. W planie jest zorganizowanie następnych takich spotkań, także w innych parafiach diecezji.

 

Marzec 2017

Spotkania ze świadkami wiary

W ramach spotkań rekolekcyjnych dla młodzieży już po raz drugi odbywały się w naszym kościele spotkania ze świadkami wiary. To osoby, które doświadczyły niezwykłej łaski spotkania z Chrystusem i pragną się tym świadectwem podzielić.
13 marca 2017 roku gościliśmy Annę Golędzinowską – byłą modelkę, aktorkę i prezenterkę telewizyjną, autorkę książek: „Ocalona z piekła – wyznania byłej modelki”, „Z ciemności do światła” oraz „Jestem grzesznikiem – na spowiedź nigdy nie jest za wcześnie”.
23 marca 2017 roku odbyło się spotkanie z uczestnikami pielgrzymki rowerowej do La Salette.
Natomiast 30 marca 2017 roku naszym gościem był Andrzej „Kogut” Sowa – były narkoman, autor książki „Ocalony – ćpun w kościele”, któremu – jak sam twierdzi – Jezus podarował nowe życie.

 

Sakrament Bierzmowania

We wtorek – 21 marca 2017 roku, podobnie jak przed rokiem ks. prałat Henryk Oleś proboszcz parafii Bożego Ciała w Bytomiu Miechowicach udzielił młodzieży naszej parafii oraz parafii św. Macieja sakramentu bierzmowania.
Życzmy wszystkim przyjmującym ten sakrament, by tak jak to zostało wyrażone w modlitwie prośby przed bierzmowaniem „Duch święty umocnił ich do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad”.

 

Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej

Dnia 25 marca 2017 roku – w uroczystość Zwiastowania Pańskiego diecezja gliwicka świętowała dwudziestą piątą rocznicę jej utworzenia. Centralne uroczystości odbyły się w katedrze gliwickiej. Podczas uroczystej Mszy świętej dziękowano za ćwierć wieku jej istnienia.
Za zakończenie Mszy świętej biskup gliwicki Jan Kopiec uroczyście otworzył I Synod Diecezji Gliwickiej.

 

Kwiecień 2017

Rekolekcje wielkopostne

W dniach od 2 do 5 kwietnia 2017 roku odbyły się w naszym kościele parafialne rekolekcje wielkopostne. W tym roku rekolekcje prowadził ks. Krzysztof Trembecki – rekolekcjonista diecezjalny z Opola, pełniący jednocześnie funkcję penitencjarza kościoła katedralnego oraz asystenta egzorcysty diecezjalnego.
Ksiądz rekolekcjonista w bardzo rozbudowanych, ale niezwykle ciekawych kazaniach zwracał uwagę na istotne problemy związane z naszą duchowością oraz przeżywaniem przez nas wiary. „Aby zacząć z Bogiem, trzeba zerwać z grzechem” – to motto, które może stanowić podsumowanie całych rekolekcji.

 

Jubileusz ks. Pawła Bubalika

W niedzielę 9 kwietnia 2017 roku jubileusz 40. rocznicy święceń kapłańskich obchodził pomagający w naszej parafii ks. emeryt Paweł Bubalik. Ks. Paweł pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach – Bobrownikach Śląskich. Święcenia kapłańskie przyjął 7 kwietnia 1977 roku z rąk biskupa katowickiego Herberta Bednorza.
Po święceniach pracował m.in. w Rudzie Śląskiej – Halembie i Wodzisławiu. Przez ostatnich 29 lat był proboszczem w Mysłowicach – Brzezince. Obecnie ks. Paweł mieszka w Gliwicach i duszpastersko pomaga w naszej parafii. Życzymy naszemu Jubilatowi wielu łask Bożych i doczekania w zdrowiu kolejnych jubileuszy.

 

Triduum Paschalne

Łacińskie słowo Triduum oznacza dokładnie „trzy dni”. Możemy więc popatrzeć na triduum jak na trzy etapy dzieła odkupienia: Ostatnia Wieczerza, śmierć Chrystusa na krzyżu oraz złożenie do grobu i cud zmartwychwstania
Obchody rozpoczynają się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej celebrowaną w Wielki Czwartek, a kończą nabożeństwem nieszporów w Niedzielę Wielkanocną.
W tym roku uroczystościom w Wielki Czwartek przewodniczył ks. proboszcz, w Wielki Piątek ks. Tomasz Brol, w Wielką Sobotę ks. Piotr Górecki i w Niedzielę Wielkanocną ks. Piotr Dyduch.

 

Maj 2017

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

Dnia 3 maja 2017 roku – w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski rekordowa liczba, bo dokładnie 150 dzieci z naszej parafii przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej.
W kazaniu ksiądz proboszcz nawiązując do 100. rocznicy Objawień Fatimskich zachęcał, by dzieci próbowały w swoim życiu naśladować cnoty oraz świętość dzieci fatimskich. Po południu wszystkie dzieci wraz z zaproszonymi gośćmi uczestniczyły w nabożeństwie dziękczynnym.

 

Czerwiec 2017

Jubileusz grupy niemieckojęzycznej

W sobotę – 3 czerwca 2017 roku miała miejsce w naszej parafii uroczystość jubileuszu 25-lecia Mszy świętej sprawowanej w języku niemieckim. Uroczystą Mszę święta celebrowali ks. dr Piotr Górecki oraz ks. Józef Kara. Muzyczną oprawę uroczystości wraz z organistą p. Józefem Rutkowskim stworzył zespół „Nasza Orkiestra Dęta” z Gliwic.
Po Mszy świętej uczestnicy spotkania udali się pod grotę maryjną oraz do grobu ks. prałata Gerarda Kowolika, a następnie przeszli do restauracji „Pod Kasztanami”. Tam wysłuchano wykładów na temat duszpasterstwa niemieckojęzycznego na Górnym Śląsku oraz sytuacji języka niemieckiego w polskich szkołach.
W spotkaniu uczestniczyli między innymi p. Jan Pawluch – wiceprezydent Zabrza, p. Bernard Gaida oraz p. Martin Lippa – przedstawiciele Związku Niemieckich Organizacji w Polsce, p. Stephan Rauchut oraz p. Damian Spielvogel – członkowie kierownictwa Ziomkostwa Śląskiego w Niemczech oraz zaproszeni kapłani na czele z księdzem proboszczem Arkadiuszem Kinelem. Nad całością czuwał prowadzący parafialną grupę języka niemieckiego Tomasz Daschek oraz p. Joachim Kalisch – przewodniczący oddziału Zabrze Śródmieście Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców.

 

Srebrny jubileusz kapłaństwa Księdza Proboszcza

W niedzielę – 4 czerwca 2017 roku proboszcz naszej parafii ksiądz Arkadiusz Kinel obchodził jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich.
W uroczystej Mszy świętej uczestniczyło ponad dwudziestu kapłanów, rodzina Księdza Jubilata, zaproszeni goście oraz licznie przybyli parafianie. Kazanie wygłosił ks. Józef Kara – oficjał Sądu Biskupiego w Gliwicach. Na zakończenie Mszy świętej życzenia złożyła Prezydent Miasta – Małgorzata Mańka Szulik, przedstawiciele Rady Parafialnej oraz w imieniu kapłanów – ks. Piotr Górecki.
Ksiądz proboszcz po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, w dniu 16 maja 1992 przyjął w katedrze katowickiej święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego Metropolity Katowickiego księdza arcybiskupa Damiana Zimonia.
Po świeceniach przez cztery lata pracował jako wikary w parafii św. Michała Archanioła w Bytomiu Suchej Górze. Następnie od 1996 roku najpierw jako wikary, a od 12 lat jako proboszcz posługuje w parafii św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu. Dostojnemu Jubilatowi życzymy doczekania w zdrowiu Złotego Jubileuszu Kapłaństwa.

 

Rozesłanie przed letnimi rekolekcjami oazowymi

W sobotę – 17 czerwca 2017 roku odbył się w naszej parafii diecezjalny dzień wspólnoty połączony z rozesłaniem przed letnimi rekolekcjami oazowymi.
Mszy świętej, w której uczestniczyło blisko 10 kapłanów na czele z moderatorem diecezjalnym ks. Piotrem Dyduchem przewodniczył oraz kazanie wygłosił o. Hubert Lupa, werbista, który przez 20 lat współpracował z ks. Franciszkiem Blachnickim. Po Eucharystii odbyła się uroczystość przyjęcia nowych małżeństw do wspólnoty Domowego Kościoła. Następnie moderatorzy i odpowiedzialni za letnie rekolekcje odebrali świece oazy oraz materiały formacyjne.
Druga cześć spotkania odbyła się w ogrodzie parafialnym. Pochmurna pogoda nie popsuła pikniku rodzinnego i zabaw dla dzieci. Spotkanie zakończono modlitwą uwielbienia oraz adoracją Najświętszego Sakramentu.

 

Lipiec 2017

Wyróżnienie imienia św. Kamila dla księdza proboszcza

W sobotę – 15 lipca 2017 roku w Teatrze Nowym w Zabrzu odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Wyróżnienia imienia św. Kamila”. Jednym z tegorocznych laureatów został nasz proboszcz – ks. Arkadiusz Kinel. Jak podkreślają członkowie Kapituły przyznającej wyróżnienie otrzymał za ponad 20-letnią działalność na rzecz integracji i aktywizacji mieszkańców miasta, działanie na rzecz upowszechniana kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.
Wyróżnienia imienia św. Kamila wręczanie są od 2001 roku. Honorowane są nimi osoby i instytucje działające na rzecz miasta i mieszkańców oraz zaangażowanych w działalność charytatywną. Serdecznie gratulujemy naszemu proboszczowi!