Styczeń 2017

Koncerty kolędowe

Podobnie jak w poprzednich latach, w okresie bożonarodzeniowym gościliśmy w naszym kościele znanych artystów z koncertami kolędowymi.

W niedzielę – 8 stycznia 2017 roku, odbył się już po raz drugi organizowany przez Akademię Muzyczną w Katowicach i ks. Pawła Sobierajskiego koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej. W koncercie uczestniczyli najwybitniejsi młodzi polscy artyści, którzy zaprezentowali najpiękniejsze polskie kolędy.

Dwa dni później, 10 stycznia 2017 roku z koncertem kolęd wystąpił znany zespół „Pectus”. Czterej bracia Szczepanikowie zachwycili publiczność wspaniałym, niezwykle ekspresyjnym wykonaniem znanych kolęd i pastorałek.

Z kolei 15 stycznia 2017 roku w ramach podsumowania akcji „Szlachetna Paczka” z koncertem kolęd wystąpił znany zabrzański chór młodzieżowy „Resonans con tutti”.

 

Wyjazd na Oazę Ewangelizacji

W dniach od 23 do 27 stycznia 2017 roku ks. Piotr Dyduch zorganizował w Olsztynie koło Częstochowy dla młodzieży naszej parafii Oazę Ewangelizacyjną.

Pięciodniowe rekolekcje pod hasłem „Otworzysz?” prowadziła Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji. Uczestniczyło w nich 26 osób nie tylko z naszej parafii, ale także z Bytomia, Gliwic i Tarnowskich Gór. Wszyscy mieszkali w „Świętej Puszczy”, ośrodku archidiecezji częstochowskiej.

Oaza Ewangelizacji ma na celu otwarcie się na spotkanie z  żywym Bogiem poprzez spotkania z konkretnymi postaciami biblijnymi. Chodzi o to, by w różnych kontekstach pokazać spotkanie z Bogiem, który jest żywy i który kocha, który jest mocniejszy od naszego grzechu i wydobywa nas z wszelkich słabości.

Ważnymi elementami rekolekcji były nabożeństwa, wspólna modlitwa, spotkania w grupach, adoracja i Eucharystia, ale także wypoczynek i rekreacja.

 

Luty 2017

Randka w kościele

W niedzielę – 19 lutego 2017 roku małżonkowie, narzeczeni i zakochani spotkani się na randce w kościele św. Andrzeja Apostoła. To pierwsza taka inicjatywa w diecezji gliwickiej. Przedsięwzięcie ma na celu odnowienie oraz ożywienie relacji w związku, dlatego rozmawiano o wyrażaniu sympatii i podziwu oraz ich wpływie na więź małżeńską.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy ks. Piotra Dyducha, a prowadzili je państwo Marzena i Maciej Petelowie, małżonkowie z Domowego Kościoła. W świątyni zjawiło się prawie pięćdziesiąt par. Niektórzy przyszli ze swoimi dziećmi, dla których zapewniono odpowiednią opiekę. W planie jest zorganizowanie następnych takich spotkań, także w innych parafiach diecezji.

 

Marzec 2017

Spotkania ze świadkami wiary

W ramach spotkań rekolekcyjnych dla młodzieży już po raz drugi odbywały się w naszym kościele spotkania ze świadkami wiary. To osoby, które doświadczyły niezwykłej łaski spotkania z Chrystusem i pragną się tym świadectwem podzielić.
13 marca 2017 roku gościliśmy Annę Golędzinowską – byłą modelkę, aktorkę i prezenterkę telewizyjną, autorkę książek: „Ocalona z piekła – wyznania byłej modelki”, „Z ciemności do światła” oraz „Jestem grzesznikiem – na spowiedź nigdy nie jest za wcześnie”.
23 marca 2017 roku odbyło się spotkanie z uczestnikami pielgrzymki rowerowej do La Salette.
Natomiast 30 marca 2017 roku naszym gościem był Andrzej „Kogut” Sowa – były narkoman, autor książki „Ocalony – ćpun w kościele”, któremu – jak sam twierdzi – Jezus podarował nowe życie.

 

Sakrament Bierzmowania

We wtorek – 21 marca 2017 roku, podobnie jak przed rokiem ks. prałat Henryk Oleś proboszcz parafii Bożego Ciała w Bytomiu Miechowicach udzielił młodzieży naszej parafii oraz parafii św. Macieja sakramentu bierzmowania.
Życzmy wszystkim przyjmującym ten sakrament, by tak jak to zostało wyrażone w modlitwie prośby przed bierzmowaniem „Duch święty umocnił ich do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad”.

 

Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej

Dnia 25 marca 2017 roku – w uroczystość Zwiastowania Pańskiego diecezja gliwicka świętowała dwudziestą piątą rocznicę jej utworzenia. Centralne uroczystości odbyły się w katedrze gliwickiej. Podczas uroczystej Mszy świętej dziękowano za ćwierć wieku jej istnienia.
Za zakończenie Mszy świętej biskup gliwicki Jan Kopiec uroczyście otworzył I Synod Diecezji Gliwickiej.

 

Kwiecień 2017

Rekolekcje wielkopostne

W dniach od 2 do 5 kwietnia 2017 roku odbyły się w naszym kościele parafialne rekolekcje wielkopostne. W tym roku rekolekcje prowadził ks. Krzysztof Trembecki – rekolekcjonista diecezjalny z Opola, pełniący jednocześnie funkcję penitencjarza kościoła katedralnego oraz asystenta egzorcysty diecezjalnego.
Ksiądz rekolekcjonista w bardzo rozbudowanych, ale niezwykle ciekawych kazaniach zwracał uwagę na istotne problemy związane z naszą duchowością oraz przeżywaniem przez nas wiary. „Aby zacząć z Bogiem, trzeba zerwać z grzechem” – to motto, które może stanowić podsumowanie całych rekolekcji.

 

Jubileusz ks. Pawła Bubalika

W niedzielę 9 kwietnia 2017 roku jubileusz 40. rocznicy święceń kapłańskich obchodził pomagający w naszej parafii ks. emeryt Paweł Bubalik. Ks. Paweł pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach – Bobrownikach Śląskich. Święcenia kapłańskie przyjął 7 kwietnia 1977 roku z rąk biskupa katowickiego Herberta Bednorza.
Po święceniach pracował m.in. w Rudzie Śląskiej – Halembie i Wodzisławiu. Przez ostatnich 29 lat był proboszczem w Mysłowicach – Brzezince. Obecnie ks. Paweł mieszka w Gliwicach i duszpastersko pomaga w naszej parafii. Życzymy naszemu Jubilatowi wielu łask Bożych i doczekania w zdrowiu kolejnych jubileuszy.

 

Triduum Paschalne

Łacińskie słowo Triduum oznacza dokładnie „trzy dni”. Możemy więc popatrzeć na triduum jak na trzy etapy dzieła odkupienia: Ostatnia Wieczerza, śmierć Chrystusa na krzyżu oraz złożenie do grobu i cud zmartwychwstania
Obchody rozpoczynają się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej celebrowaną w Wielki Czwartek, a kończą nabożeństwem nieszporów w Niedzielę Wielkanocną.
W tym roku uroczystościom w Wielki Czwartek przewodniczył ks. proboszcz, w Wielki Piątek ks. Tomasz Brol, w Wielką Sobotę ks. Piotr Górecki i w Niedzielę Wielkanocną ks. Piotr Dyduch.

 

Wycieczko-pielgrzymka do Warszawy

W dniach od 29 kwietnia do 1 maja 2017 roku 57-osobowa grupa pielgrzymów udała się na wycieczko-pielgrzymkę do Warszawy. Wyjazd zorganizowany został dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Zabrze, Fundacji „Andrzej” na rzecz Parafii św. Andrzeja w Zabrzu oraz właścicieli „Restauracji pod Wawrzynem” w Zabrzu.
Dzięki naszym dobrodziejom mogliśmy uczestniczyć w musicalu w Teatrze „Studio Buffo” oraz zwiedzić Centrum Nauki Kopernik. Ponadto zwiedziliśmy gmachy Sejmu, Belwederu, spacerowaliśmy po Starówce Warszawskiej i Wilanowie, biesiadowaliśmy w ciastkarni u Bliklego. Nasze kroki pielgrzymie skierowaliśmy do kościołów: Świętego Krzyża, św. Anny, Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, św. Stanisława Kostki na Żoliborzu (gdzie znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki) i Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli. W drodze powrotnej modliliśmy się także w świątyni Bożej Opatrzności na warszawskim Wilanowie oraz u grobu św. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii.
Na wszystkich pielgrzymach Warszawa wywarła ogromne wrażenie. Z dumą podziwialiśmy nowoczesne oblicze naszej stolicy, chłonęliśmy przeszłość i duchowe dziedzictwo miasta. Ułatwiały nam to liczne imprezy kulturalne organizowane w czasie tzw. długiego weekendu majowego.

 

Maj 2017

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

Dnia 3 maja 2017 roku – w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski rekordowa liczba, bo dokładnie 150 dzieci z naszej parafii przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej.
W kazaniu ksiądz proboszcz nawiązując do 100. rocznicy Objawień Fatimskich zachęcał, by dzieci próbowały w swoim życiu naśladować cnoty oraz świętość dzieci fatimskich. Po południu wszystkie dzieci wraz z zaproszonymi gośćmi uczestniczyły w nabożeństwie dziękczynnym.

 

Pielgrzymka do kościoła w Zabrzu-Helence

30 maja nasi seniorzy udali się na pielgrzymkę do kościoła pw. Maryi Matki Kościoła w Zabrzu-Helence. Tam – razem z seniorami tamtejszej parafii – uczestniczyliśmy w okolicznościowej Mszy św. z okazji 1. rocznicy święceń kapłańskich naszego ks. wikarego Tomasza Brola. Wspólna agapa była okazją do wymiany doświadczeń w pracy duszpasterskiej, szczególnie wśród osób starszych w obu parafiach.
W drodze powrotnej nawiedziliśmy parafię Matki Bożej w Zabrzu-Grzybowicach podziwiając dzieło budowy nowego kościoła i słuchając opowieści ks. proboszcza Mariana Krojenki o prowadzonej inwestycji, której wyraźne postępy można zawdzięczać Bożej Opatrzności, ofiarności samych parafian i wielu ludzi dobrej woli. Była to również okazja, abyśmy i my sami mogli chociaż w małym stopniu włączyć się materialnie i modlitewnie w dzieło budowy najnowszego kościoła w Zabrzu.

 

Czerwiec 2017

Jubileusz grupy niemieckojęzycznej

W sobotę – 3 czerwca 2017 roku miała miejsce w naszej parafii uroczystość jubileuszu 25-lecia Mszy świętej sprawowanej w języku niemieckim. Uroczystą Mszę święta celebrowali ks. dr Piotr Górecki oraz ks. Józef Kara. Muzyczną oprawę uroczystości wraz z organistą p. Józefem Rutkowskim stworzył zespół „Nasza Orkiestra Dęta” z Gliwic.
Po Mszy świętej uczestnicy spotkania udali się pod grotę maryjną oraz do grobu ks. prałata Gerarda Kowolika, a następnie przeszli do restauracji „Pod Kasztanami”. Tam wysłuchano wykładów na temat duszpasterstwa niemieckojęzycznego na Górnym Śląsku oraz sytuacji języka niemieckiego w polskich szkołach.
W spotkaniu uczestniczyli między innymi p. Jan Pawluch – wiceprezydent Zabrza, p. Bernard Gaida oraz p. Martin Lippa – przedstawiciele Związku Niemieckich Organizacji w Polsce, p. Stephan Rauchut oraz p. Damian Spielvogel – członkowie kierownictwa Ziomkostwa Śląskiego w Niemczech oraz zaproszeni kapłani na czele z księdzem proboszczem Arkadiuszem Kinelem. Nad całością czuwał prowadzący parafialną grupę języka niemieckiego Tomasz Daschek oraz p. Joachim Kalisch – przewodniczący oddziału Zabrze Śródmieście Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców.

 

Srebrny jubileusz kapłaństwa Księdza Proboszcza

W niedzielę – 4 czerwca 2017 roku proboszcz naszej parafii ksiądz Arkadiusz Kinel obchodził jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich.
W uroczystej Mszy świętej uczestniczyło ponad dwudziestu kapłanów, rodzina Księdza Jubilata, zaproszeni goście oraz licznie przybyli parafianie. Kazanie wygłosił ks. Józef Kara – oficjał Sądu Biskupiego w Gliwicach. Na zakończenie Mszy świętej życzenia złożyła Prezydent Miasta – Małgorzata Mańka Szulik, przedstawiciele Rady Parafialnej oraz w imieniu kapłanów – ks. Piotr Górecki.
Ksiądz proboszcz po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, w dniu 16 maja 1992 przyjął w katedrze katowickiej święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego Metropolity Katowickiego księdza arcybiskupa Damiana Zimonia.
Po świeceniach przez cztery lata pracował jako wikary w parafii św. Michała Archanioła w Bytomiu Suchej Górze. Następnie od 1996 roku najpierw jako wikary, a od 12 lat jako proboszcz posługuje w parafii św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu. Dostojnemu Jubilatowi życzymy doczekania w zdrowiu Złotego Jubileuszu Kapłaństwa.

 

Rozesłanie przed letnimi rekolekcjami oazowymi

W sobotę – 17 czerwca 2017 roku odbył się w naszej parafii diecezjalny dzień wspólnoty połączony z rozesłaniem przed letnimi rekolekcjami oazowymi.
Mszy świętej, w której uczestniczyło blisko 10 kapłanów na czele z moderatorem diecezjalnym ks. Piotrem Dyduchem przewodniczył oraz kazanie wygłosił o. Hubert Lupa, werbista, który przez 20 lat współpracował z ks. Franciszkiem Blachnickim. Po Eucharystii odbyła się uroczystość przyjęcia nowych małżeństw do wspólnoty Domowego Kościoła. Następnie moderatorzy i odpowiedzialni za letnie rekolekcje odebrali świece oazy oraz materiały formacyjne.
Druga cześć spotkania odbyła się w ogrodzie parafialnym. Pochmurna pogoda nie popsuła pikniku rodzinnego i zabaw dla dzieci. Spotkanie zakończono modlitwą uwielbienia oraz adoracją Najświętszego Sakramentu.

 

Lipiec 2017

Wyróżnienie imienia św. Kamila dla księdza proboszcza

W sobotę – 15 lipca 2017 roku w Teatrze Nowym w Zabrzu odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Wyróżnienia imienia św. Kamila”. Jednym z tegorocznych laureatów został nasz proboszcz – ks. Arkadiusz Kinel. Jak podkreślają członkowie Kapituły przyznającej wyróżnienie otrzymał za ponad 20-letnią działalność na rzecz integracji i aktywizacji mieszkańców miasta, działanie na rzecz upowszechniana kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.
Wyróżnienia imienia św. Kamila wręczanie są od 2001 roku. Honorowane są nimi osoby i instytucje działające na rzecz miasta i mieszkańców oraz zaangażowanych w działalność charytatywną. Serdecznie gratulujemy naszemu proboszczowi!

 

Sierpień 2017

Wyjazd szlakiem kościołów cysterskich

Dnia 7 sierpnia 2017 roku 60-osobowa grupa naszych parafian wraz z ks. Piotrem Góreckim udała się na jednodniowy wyjazd szlakiem kościołów cysterskich na ziemi gliwickiej. Na naszej trasie znalazły się kościoły w Żernicy, Stanicy i Rudach. Podziwialiśmy także piękniejącą z każdym rokiem starówkę w Raciborzu oraz tamtejszy zamek piastowski.
Głównym celem naszego wyjazdu były odwiedziny u naszego byłego wikariusza, obecnie proboszcza parafii w Pilchowicach – ks. Dariusza Gołka. Ks. Dariusz posługuje w tamtejszej parafii od 2006 roku. Prawie trzygodzinna wizyta w Pilchowicach była pięknym czasem wspomnień i okazją do podziękowania ks. Gołkowi za jego towarzyszenie w posłudze duchowej oraz różnych momentach życia.
Miłą gościnę zgotowali nam wolontariusze z Gminnego Ośrodka Kultury w Pilchowicach. Mogliśmy także nawiedzić Szpital Chorób Płuc, podziwiając jego bogatą historię i dzisiejszy proces przeobrażeń tej instytucji. W tamtejszej kaplicy sprawowaliśmy okolicznościowe nabożeństwo, po czym udaliśmy się do grobu ks. Konstantego Damrota. Jedna z ulic naszej parafii nosi imię tego śląskiego kapłana, nazywanego przez potomnych górnośląskim Homerem.

 

Turnus w Głuchołazach

Tradycyjnie w dniach od 27 sierpnia do 9 września 2017 roku 67-osobowa grupa seniorów wypoczywała na turnusie wypoczynkowo – rehabilitacyjnym w Głuchołazach. Oprócz zabiegów rehabilitacyjnych, ks. Piotr Górecki, który zorganizował wyjazd, zapewnił możliwość udziału w wycieczkach i pielgrzymkach po ziemi nyskiej i głuchołaskiej, a także do Jesenickich Lazni, Karlovej Studanki oraz do sanktuarium Matki Bożej w Zlatych Horach. Każdego dnia wierni gromadzili się w kaplicy na Mszy świętej i okolicznościowych nabożeństwach wieczornych.
Opiekun grupy – ks. Piotr Górecki za tematykę kazań obrał jubileusz 100. rocznicy objawień Matki Boskiej w Fatimie. Rozważania oparł na polskojęzycznym wydaniu książki Joao Cesar de Neves „Stulecie Fatimskie. Cudowne objawienia i klucz doi zrozumienia XX wieku”. Sfinalizowaniem tych nauk było odnowienie poświęcenia się Niepokalanego Sercu Maryi, jakie miało miejsce we wszystkich parafiach naszego kraju 8 września, w święto Narodzenia NMP.
Nie zabrakło także wspólnej zabawy, pokazów filmowych i spacerów. Uczestnicy tegorocznego wyjazdu z pewnością zapamiętają wspólne warsztaty, zorganizowane przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi w Wilamowicach Nyskich. Członkowie tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich od kilkunastu lat prowadzą w tej niewielkiej wsi warsztaty kulinarne, promując wiejską kulturę i tradycję. Można się na nich nauczyć m.in. wypieku chleba czy rogalików. Wielkie wrażenie zrobiła na nas także grupa gospodyń z nyskich Kopernik, które od lat wypiekają „Pierniki prosto z Kopernik” – produkt regionalny, skutecznie konkurujący z toruńskim piernikami. W taki sposób promują one w „Nyskim Księstwie Jezior i Gór” produkty lokalne oraz dobre imię swojej miejscowości, będącej miejscem urodzenia dziadka słynnego Mikołaja Kopernika.

 

Wrzesień 2017

Pielgrzymka do Fatimy

W dniach od 23 września do 1 października 2017 roku zorganizowaliśmy parafialną pielgrzymkę do Fatimy. W ten sposób w roku jubileuszu 100. rocznicy objawień chcieliśmy jako wspólnota parafialna uczcić Matkę Bożą Fatimską.
W sobotę późnym popołudniem wylecieliśmy z Krakowa i po przesiadce we Frankfurcie o północy wylądowaliśmy szczęśliwie w Lizbonie. Od razu udaliśmy się do Fatimy, do hotelu, gdzie mieliśmy spędzić najbliższe cztery dni. W tym czasie codziennie rano uczestniczymy we Mszy świętej sprawowanej w miejscu objawień, a wieczorem w przepięknym nabożeństwie różańcowym oraz procesji ze świecami. Odprawiliśmy także Drogę Krzyżową na polu pastuszków oraz odwiedziliśmy wioskę pastuszków w Aljustrel.
W tym czasie zwiedziliśmy także kompleks klasztorny Zakonu Chrystusowego w Tomar, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz przepiękny klasztor Matki Bożej Zwycięskiej w Batahla.
W kolejnych dniach udaliśmy się do Santiago de Compostela, by nawiedzić w miejscowej katedrze Grób św. Jakuba. Mieliśmy również zaplanowywany wypoczynek nad Oceanem Atlantyckim w Nazare. Ostatnim etapem naszej pielgrzymki była Lizbona. Wracaliśmy do Polski nie tylko ubogaceni duchowo, ale również z gorącym zamiarem zorganizowania kolejnych pielgrzymek.

 

Październik 2017

Kolejne prace przy kościele

W kończącym się 2017 roku udało się zrealizować kolejne inwestycje związane z upiększeniem kościoła oraz jego otoczenia. Na wiosnę panowie Stanisław Malkusz i Marek Konarski przeprowadzili generalny remont Groty Matki Bożej z Lourdes. Między innymi wymieniono cały strop, odnowiono wnętrze oraz – po zniszczeniach związanych z przejściem trąby powietrznej – naprawiono schody.
Następnie została wypiaskowana, a następnie pozłocona znajdująca się na placu przed kościołem figura św. Andrzeja Apostoła.
Zostało również wyremontowane wejście główne prowadzące do kościoła. Między innymi położono granitową nową posadzkę oraz odnowiono ściany boczne.
W tym okresie cały czas trwa wymiana kolejnych drzwi w kościele. Wykonaniem oraz montażem drzwi zajmuje się firma p. Marka Mazura z Kobióra.
Ufamy, że wszystkie te prace sprawią, że w roku jubileuszu poświecenia naszego kościoła jego otoczenie stanie się jeszcze piękniejsze.

 

Listopad 2017

Nowy Biskup Gliwicki

W sobotę – 18 listopada 2017 roku Ojciec Święty Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej.
Biskup nominat Andrzej Iwanecki urodził się 3 listopada 1960 roku w Siemianowicach. Jego rodzice Anna i Wilhelm tworzyli zalążki Domowego Kościoła w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, a następnie w Katowicach przyjął z rąk biskupa Damiana Zimonia święcenia kapłańskie dnia 27 marca 1986 roku w katedrze w Katowicach i podjął pracę w charakterze wikariusza w następujących parafiach: Orzeszu, następnie w Bielsku Białej oraz Tarnowskich Górach Strzybnicy.
W roku 1995 został skierowany do parafii św. Franciszka w Zabrzu i po trzech latach ustanowiony proboszczem tej parafii. Był członkiem Rady Kapłańskiej oraz Kolegium Konsultorów. W 2008 roku został odznaczony papieskim tytułem Kapelana Jego Świątobliwości. Biskup nominat Andrzej Iwanecki otrzyma świecenia biskupie 7 stycznia 2018 roku w katedrze gliwickiej.

 

Grudzień 2017

Uroczystość odpustowa

W niedzielę – 3 grudnia 2017 roku obchodziliśmy doroczną uroczystość odpustową ku czci naszego patrona św. Andrzeja Apostoła.
W uroczystości odpustowej uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów.
Uroczystej sumie przewodniczył oraz kazanie wygłosił ks. Roman Buchta – dyrektor Wydziału Katechetycznego z Katowic. W kazaniu ks. Roman nawiązał do jubileuszu 150 – lecia naszego kościoła, który będziemy obchodzić w maju przyszłego roku. Można więc powiedzieć, że uroczystość odpustowa zaingurowała obchody roku jubileuszowego w naszej parafii.