Styczeń 2017

Koncerty kolędowe

Podobnie jak w poprzednich latach, w okresie bożonarodzeniowym gościliśmy w naszym kościele znanych artystów z koncertami kolędowymi.

W niedzielę – 8 stycznia 2017 roku, odbył się już po raz drugi organizowany przez Akademię Muzyczną w Katowicach i ks. Pawła Sobierajskiego koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej. W koncercie uczestniczyli najwybitniejsi młodzi polscy artyści, którzy zaprezentowali najpiękniejsze polskie kolędy.

Dwa dni później, 10 stycznia 2017 roku z koncertem kolęd wystąpił znany zespół „Pectus”. Czterej bracia Szczepanikowie zachwycili publiczność wspaniałym, niezwykle ekspresyjnym wykonaniem znanych kolęd i pastorałek.

Z kolei 15 stycznia 2017 roku w ramach podsumowania akcji „Szlachetna Paczka” z koncertem kolęd wystąpił znany zabrzański chór młodzieżowy „Resonans con tutti”.

 

Wyjazd na Oazę Ewangelizacji

W dniach od 23 do 27 stycznia 2017 roku ks. Piotr Dyduch zorganizował w Olsztynie koło Częstochowy dla młodzieży naszej parafii Oazę Ewangelizacyjną.

Pięciodniowe rekolekcje pod hasłem „Otworzysz?” prowadziła Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji. Uczestniczyło w nich 26 osób nie tylko z naszej parafii, ale także z Bytomia, Gliwic i Tarnowskich Gór. Wszyscy mieszkali w „Świętej Puszczy”, ośrodku archidiecezji częstochowskiej.

Oaza Ewangelizacji ma na celu otwarcie się na spotkanie z  żywym Bogiem poprzez spotkania z konkretnymi postaciami biblijnymi. Chodzi o to, by w różnych kontekstach pokazać spotkanie z Bogiem, który jest żywy i który kocha, który jest mocniejszy od naszego grzechu i wydobywa nas z wszelkich słabości.

Ważnymi elementami rekolekcji były nabożeństwa, wspólna modlitwa, spotkania w grupach, adoracja i Eucharystia, ale także wypoczynek i rekreacja.

 

Luty 2017

Randka w kościele

W niedzielę – 19 lutego 2017 roku małżonkowie, narzeczeni i zakochani spotkani się na randce w kościele św. Andrzeja Apostoła. To pierwsza taka inicjatywa w diecezji gliwickiej. Przedsięwzięcie ma na celu odnowienie oraz ożywienie relacji w związku, dlatego rozmawiano o wyrażaniu sympatii i podziwu oraz ich wpływie na więź małżeńską.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy ks. Piotra Dyducha, a prowadzili je państwo Marzena i Maciej Petelowie, małżonkowie z Domowego Kościoła. W świątyni zjawiło się prawie pięćdziesiąt par. Niektórzy przyszli ze swoimi dziećmi, dla których zapewniono odpowiednią opiekę. W planie jest zorganizowanie następnych takich spotkań, także w innych parafiach diecezji.

 

Marzec 2017

Spotkania ze świadkami wiary

W ramach spotkań rekolekcyjnych dla młodzieży już po raz drugi odbywały się w naszym kościele spotkania ze świadkami wiary. To osoby, które doświadczyły niezwykłej łaski spotkania z Chrystusem i pragną się tym świadectwem podzielić.
13 marca 2017 roku gościliśmy Annę Golędzinowską – byłą modelkę, aktorkę i prezenterkę telewizyjną, autorkę książek: „Ocalona z piekła – wyznania byłej modelki”, „Z ciemności do światła” oraz „Jestem grzesznikiem – na spowiedź nigdy nie jest za wcześnie”.
23 marca 2017 roku odbyło się spotkanie z uczestnikami pielgrzymki rowerowej do La Salette.
Natomiast 30 marca 2017 roku naszym gościem był Andrzej „Kogut” Sowa – były narkoman, autor książki „Ocalony – ćpun w kościele”, któremu – jak sam twierdzi – Jezus podarował nowe życie.

 

Sakrament Bierzmowania

We wtorek – 21 marca 2017 roku, podobnie jak przed rokiem ks. prałat Henryk Oleś proboszcz parafii Bożego Ciała w Bytomiu Miechowicach udzielił młodzieży naszej parafii oraz parafii św. Macieja sakramentu bierzmowania.
Życzmy wszystkim przyjmującym ten sakrament, by tak jak to zostało wyrażone w modlitwie prośby przed bierzmowaniem „Duch święty umocnił ich do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad”.

 

Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej

Dnia 25 marca 2017 roku – w uroczystość Zwiastowania Pańskiego diecezja gliwicka świętowała dwudziestą piątą rocznicę jej utworzenia. Centralne uroczystości odbyły się w katedrze gliwickiej. Podczas uroczystej Mszy świętej dziękowano za ćwierć wieku jej istnienia.
Za zakończenie Mszy świętej biskup gliwicki Jan Kopiec uroczyście otworzył I Synod Diecezji Gliwickiej.

 

Kwiecień 2017

Rekolekcje wielkopostne

W dniach od 2 do 5 kwietnia 2017 roku odbyły się w naszym kościele parafialne rekolekcje wielkopostne. W tym roku rekolekcje prowadził ks. Krzysztof Trembecki – rekolekcjonista diecezjalny z Opola, pełniący jednocześnie funkcję penitencjarza kościoła katedralnego oraz asystenta egzorcysty diecezjalnego.
Ksiądz rekolekcjonista w bardzo rozbudowanych, ale niezwykle ciekawych kazaniach zwracał uwagę na istotne problemy związane z naszą duchowością oraz przeżywaniem przez nas wiary. „Aby zacząć z Bogiem, trzeba zerwać z grzechem” – to motto, które może stanowić podsumowanie całych rekolekcji.

 

Jubileusz ks. Pawła Bubalika

W niedzielę 9 kwietnia 2017 roku jubileusz 40. rocznicy święceń kapłańskich obchodził pomagający w naszej parafii ks. emeryt Paweł Bubalik. Ks. Paweł pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach – Bobrownikach Śląskich. Święcenia kapłańskie przyjął 7 kwietnia 1977 roku z rąk biskupa katowickiego Herberta Bednorza.
Po święceniach pracował m.in. w Rudzie Śląskiej – Halembie i Wodzisławiu. Przez ostatnich 29 lat był proboszczem w Mysłowicach – Brzezince. Obecnie ks. Paweł mieszka w Gliwicach i duszpastersko pomaga w naszej parafii. Życzymy naszemu Jubilatowi wielu łask Bożych i doczekania w zdrowiu kolejnych jubileuszy.

 

Triduum Paschalne

Łacińskie słowo Triduum oznacza dokładnie „trzy dni”. Możemy więc popatrzeć na triduum jak na trzy etapy dzieła odkupienia: Ostatnia Wieczerza, śmierć Chrystusa na krzyżu oraz złożenie do grobu i cud zmartwychwstania
Obchody rozpoczynają się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej celebrowaną w Wielki Czwartek, a kończą nabożeństwem nieszporów w Niedzielę Wielkanocną.
W tym roku uroczystościom w Wielki Czwartek przewodniczył ks. proboszcz, w Wielki Piątek ks. Tomasz Brol, w Wielką Sobotę ks. Piotr Górecki i w Niedzielę Wielkanocną ks. Piotr Dyduch.

 

Wycieczko-pielgrzymka do Warszawy

W dniach od 29 kwietnia do 1 maja 2017 roku 57-osobowa grupa pielgrzymów udała się na wycieczko-pielgrzymkę do Warszawy. Wyjazd zorganizowany został dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Zabrze, Fundacji „Andrzej” na rzecz Parafii św. Andrzeja w Zabrzu oraz właścicieli „Restauracji pod Wawrzynem” w Zabrzu.
Dzięki naszym dobrodziejom mogliśmy uczestniczyć w musicalu w Teatrze „Studio Buffo” oraz zwiedzić Centrum Nauki Kopernik. Ponadto zwiedziliśmy gmachy Sejmu, Belwederu, spacerowaliśmy po Starówce Warszawskiej i Wilanowie, biesiadowaliśmy w ciastkarni u Bliklego. Nasze kroki pielgrzymie skierowaliśmy do kościołów: Świętego Krzyża, św. Anny, Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, św. Stanisława Kostki na Żoliborzu (gdzie znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki) i Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli. W drodze powrotnej modliliśmy się także w świątyni Bożej Opatrzności na warszawskim Wilanowie oraz u grobu św. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii.
Na wszystkich pielgrzymach Warszawa wywarła ogromne wrażenie. Z dumą podziwialiśmy nowoczesne oblicze naszej stolicy, chłonęliśmy przeszłość i duchowe dziedzictwo miasta. Ułatwiały nam to liczne imprezy kulturalne organizowane w czasie tzw. długiego weekendu majowego.

 

Maj 2017

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

Dnia 3 maja 2017 roku – w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski rekordowa liczba, bo dokładnie 150 dzieci z naszej parafii przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej.
W kazaniu ksiądz proboszcz nawiązując do 100. rocznicy Objawień Fatimskich zachęcał, by dzieci próbowały w swoim życiu naśladować cnoty oraz świętość dzieci fatimskich. Po południu wszystkie dzieci wraz z zaproszonymi gośćmi uczestniczyły w nabożeństwie dziękczynnym.

 

Pielgrzymka do kościoła w Zabrzu-Helence

30 maja nasi seniorzy udali się na pielgrzymkę do kościoła pw. Maryi Matki Kościoła w Zabrzu-Helence. Tam – razem z seniorami tamtejszej parafii – uczestniczyliśmy w okolicznościowej Mszy św. z okazji 1. rocznicy święceń kapłańskich naszego ks. wikarego Tomasza Brola. Wspólna agapa była okazją do wymiany doświadczeń w pracy duszpasterskiej, szczególnie wśród osób starszych w obu parafiach.
W drodze powrotnej nawiedziliśmy parafię Matki Bożej w Zabrzu-Grzybowicach podziwiając dzieło budowy nowego kościoła i słuchając opowieści ks. proboszcza Mariana Krojenki o prowadzonej inwestycji, której wyraźne postępy można zawdzięczać Bożej Opatrzności, ofiarności samych parafian i wielu ludzi dobrej woli. Była to również okazja, abyśmy i my sami mogli chociaż w małym stopniu włączyć się materialnie i modlitewnie w dzieło budowy najnowszego kościoła w Zabrzu.

 

Czerwiec 2017

Jubileusz grupy niemieckojęzycznej

W sobotę – 3 czerwca 2017 roku miała miejsce w naszej parafii uroczystość jubileuszu 25-lecia Mszy świętej sprawowanej w języku niemieckim. Uroczystą Mszę święta celebrowali ks. dr Piotr Górecki oraz ks. Józef Kara. Muzyczną oprawę uroczystości wraz z organistą p. Józefem Rutkowskim stworzył zespół „Nasza Orkiestra Dęta” z Gliwic.
Po Mszy świętej uczestnicy spotkania udali się pod grotę maryjną oraz do grobu ks. prałata Gerarda Kowolika, a następnie przeszli do restauracji „Pod Kasztanami”. Tam wysłuchano wykładów na temat duszpasterstwa niemieckojęzycznego na Górnym Śląsku oraz sytuacji języka niemieckiego w polskich szkołach.
W spotkaniu uczestniczyli między innymi p. Jan Pawluch – wiceprezydent Zabrza, p. Bernard Gaida oraz p. Martin Lippa – przedstawiciele Związku Niemieckich Organizacji w Polsce, p. Stephan Rauchut oraz p. Damian Spielvogel – członkowie kierownictwa Ziomkostwa Śląskiego w Niemczech oraz zaproszeni kapłani na czele z księdzem proboszczem Arkadiuszem Kinelem. Nad całością czuwał prowadzący parafialną grupę języka niemieckiego Tomasz Daschek oraz p. Joachim Kalisch – przewodniczący oddziału Zabrze Śródmieście Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców.

 

Srebrny jubileusz kapłaństwa Księdza Proboszcza

W niedzielę – 4 czerwca 2017 roku proboszcz naszej parafii ksiądz Arkadiusz Kinel obchodził jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich.
W uroczystej Mszy świętej uczestniczyło ponad dwudziestu kapłanów, rodzina Księdza Jubilata, zaproszeni goście oraz licznie przybyli parafianie. Kazanie wygłosił ks. Józef Kara – oficjał Sądu Biskupiego w Gliwicach. Na zakończenie Mszy świętej życzenia złożyła Prezydent Miasta – Małgorzata Mańka Szulik, przedstawiciele Rady Parafialnej oraz w imieniu kapłanów – ks. Piotr Górecki.
Ksiądz proboszcz po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, w dniu 16 maja 1992 przyjął w katedrze katowickiej święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego Metropolity Katowickiego księdza arcybiskupa Damiana Zimonia.
Po świeceniach przez cztery lata pracował jako wikary w parafii św. Michała Archanioła w Bytomiu Suchej Górze. Następnie od 1996 roku najpierw jako wikary, a od 12 lat jako proboszcz posługuje w parafii św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu. Dostojnemu Jubilatowi życzymy doczekania w zdrowiu Złotego Jubileuszu Kapłaństwa.

 

Rozesłanie przed letnimi rekolekcjami oazowymi

W sobotę – 17 czerwca 2017 roku odbył się w naszej parafii diecezjalny dzień wspólnoty połączony z rozesłaniem przed letnimi rekolekcjami oazowymi.
Mszy świętej, w której uczestniczyło blisko 10 kapłanów na czele z moderatorem diecezjalnym ks. Piotrem Dyduchem przewodniczył oraz kazanie wygłosił o. Hubert Lupa, werbista, który przez 20 lat współpracował z ks. Franciszkiem Blachnickim. Po Eucharystii odbyła się uroczystość przyjęcia nowych małżeństw do wspólnoty Domowego Kościoła. Następnie moderatorzy i odpowiedzialni za letnie rekolekcje odebrali świece oazy oraz materiały formacyjne.
Druga cześć spotkania odbyła się w ogrodzie parafialnym. Pochmurna pogoda nie popsuła pikniku rodzinnego i zabaw dla dzieci. Spotkanie zakończono modlitwą uwielbienia oraz adoracją Najświętszego Sakramentu.

 

Lipiec 2017

Wyróżnienie imienia św. Kamila dla księdza proboszcza

W sobotę – 15 lipca 2017 roku w Teatrze Nowym w Zabrzu odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Wyróżnienia imienia św. Kamila”. Jednym z tegorocznych laureatów został nasz proboszcz – ks. Arkadiusz Kinel. Jak podkreślają członkowie Kapituły przyznającej wyróżnienie otrzymał za ponad 20-letnią działalność na rzecz integracji i aktywizacji mieszkańców miasta, działanie na rzecz upowszechniana kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.
Wyróżnienia imienia św. Kamila wręczanie są od 2001 roku. Honorowane są nimi osoby i instytucje działające na rzecz miasta i mieszkańców oraz zaangażowanych w działalność charytatywną. Serdecznie gratulujemy naszemu proboszczowi!

 

Sierpień 2017

Wyjazd szlakiem kościołów cysterskich

Dnia 7 sierpnia 2017 roku 60-osobowa grupa naszych parafian wraz z ks. Piotrem Góreckim udała się na jednodniowy wyjazd szlakiem kościołów cysterskich na ziemi gliwickiej. Na naszej trasie znalazły się kościoły w Żernicy, Stanicy i Rudach. Podziwialiśmy także piękniejącą z każdym rokiem starówkę w Raciborzu oraz tamtejszy zamek piastowski.
Głównym celem naszego wyjazdu były odwiedziny u naszego byłego wikariusza, obecnie proboszcza parafii w Pilchowicach – ks. Dariusza Gołka. Ks. Dariusz posługuje w tamtejszej parafii od 2006 roku. Prawie trzygodzinna wizyta w Pilchowicach była pięknym czasem wspomnień i okazją do podziękowania ks. Gołkowi za jego towarzyszenie w posłudze duchowej oraz różnych momentach życia.
Miłą gościnę zgotowali nam wolontariusze z Gminnego Ośrodka Kultury w Pilchowicach. Mogliśmy także nawiedzić Szpital Chorób Płuc, podziwiając jego bogatą historię i dzisiejszy proces przeobrażeń tej instytucji. W tamtejszej kaplicy sprawowaliśmy okolicznościowe nabożeństwo, po czym udaliśmy się do grobu ks. Konstantego Damrota. Jedna z ulic naszej parafii nosi imię tego śląskiego kapłana, nazywanego przez potomnych górnośląskim Homerem.

 

Turnus w Głuchołazach

Tradycyjnie w dniach od 27 sierpnia do 9 września 2017 roku 67-osobowa grupa seniorów wypoczywała na turnusie wypoczynkowo – rehabilitacyjnym w Głuchołazach. Oprócz zabiegów rehabilitacyjnych, ks. Piotr Górecki, który zorganizował wyjazd, zapewnił możliwość udziału w wycieczkach i pielgrzymkach po ziemi nyskiej i głuchołaskiej, a także do Jesenickich Lazni, Karlovej Studanki oraz do sanktuarium Matki Bożej w Zlatych Horach. Każdego dnia wierni gromadzili się w kaplicy na Mszy świętej i okolicznościowych nabożeństwach wieczornych.
Opiekun grupy – ks. Piotr Górecki za tematykę kazań obrał jubileusz 100. rocznicy objawień Matki Boskiej w Fatimie. Rozważania oparł na polskojęzycznym wydaniu książki Joao Cesar de Neves „Stulecie Fatimskie. Cudowne objawienia i klucz doi zrozumienia XX wieku”. Sfinalizowaniem tych nauk było odnowienie poświęcenia się Niepokalanego Sercu Maryi, jakie miało miejsce we wszystkich parafiach naszego kraju 8 września, w święto Narodzenia NMP.
Nie zabrakło także wspólnej zabawy, pokazów filmowych i spacerów. Uczestnicy tegorocznego wyjazdu z pewnością zapamiętają wspólne warsztaty, zorganizowane przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi w Wilamowicach Nyskich. Członkowie tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich od kilkunastu lat prowadzą w tej niewielkiej wsi warsztaty kulinarne, promując wiejską kulturę i tradycję. Można się na nich nauczyć m.in. wypieku chleba czy rogalików. Wielkie wrażenie zrobiła na nas także grupa gospodyń z nyskich Kopernik, które od lat wypiekają „Pierniki prosto z Kopernik” – produkt regionalny, skutecznie konkurujący z toruńskim piernikami. W taki sposób promują one w „Nyskim Księstwie Jezior i Gór” produkty lokalne oraz dobre imię swojej miejscowości, będącej miejscem urodzenia dziadka słynnego Mikołaja Kopernika.

 

Wrzesień 2017

Pielgrzymka do Fatimy

W dniach od 23 września do 1 października 2017 roku zorganizowaliśmy parafialną pielgrzymkę do Fatimy. W ten sposób w roku jubileuszu 100. rocznicy objawień chcieliśmy jako wspólnota parafialna uczcić Matkę Bożą Fatimską.
W sobotę późnym popołudniem wylecieliśmy z Krakowa i po przesiadce we Frankfurcie o północy wylądowaliśmy szczęśliwie w Lizbonie. Od razu udaliśmy się do Fatimy, do hotelu, gdzie mieliśmy spędzić najbliższe cztery dni. W tym czasie codziennie rano uczestniczymy we Mszy świętej sprawowanej w miejscu objawień, a wieczorem w przepięknym nabożeństwie różańcowym oraz procesji ze świecami. Odprawiliśmy także Drogę Krzyżową na polu pastuszków oraz odwiedziliśmy wioskę pastuszków w Aljustrel.
W tym czasie zwiedziliśmy także kompleks klasztorny Zakonu Chrystusowego w Tomar, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz przepiękny klasztor Matki Bożej Zwycięskiej w Batahla.
W kolejnych dniach udaliśmy się do Santiago de Compostela, by nawiedzić w miejscowej katedrze Grób św. Jakuba. Mieliśmy również zaplanowywany wypoczynek nad Oceanem Atlantyckim w Nazare. Ostatnim etapem naszej pielgrzymki była Lizbona. Wracaliśmy do Polski nie tylko ubogaceni duchowo, ale również z gorącym zamiarem zorganizowania kolejnych pielgrzymek.

 

Październik 2017

Kolejne prace przy kościele

W kończącym się 2017 roku udało się zrealizować kolejne inwestycje związane z upiększeniem kościoła oraz jego otoczenia. Na wiosnę panowie Stanisław Malkusz i Marek Konarski przeprowadzili generalny remont Groty Matki Bożej z Lourdes. Między innymi wymieniono cały strop, odnowiono wnętrze oraz – po zniszczeniach związanych z przejściem trąby powietrznej – naprawiono schody.
Następnie została wypiaskowana, a następnie pozłocona znajdująca się na placu przed kościołem figura św. Andrzeja Apostoła.
Zostało również wyremontowane wejście główne prowadzące do kościoła. Między innymi położono granitową nową posadzkę oraz odnowiono ściany boczne.
W tym okresie cały czas trwa wymiana kolejnych drzwi w kościele. Wykonaniem oraz montażem drzwi zajmuje się firma p. Marka Mazura z Kobióra.
Ufamy, że wszystkie te prace sprawią, że w roku jubileuszu poświecenia naszego kościoła jego otoczenie stanie się jeszcze piękniejsze.

 

Listopad 2017

Nowy Biskup Gliwicki

W sobotę – 18 listopada 2017 roku Ojciec Święty Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej.
Biskup nominat Andrzej Iwanecki urodził się 3 listopada 1960 roku w Siemianowicach. Jego rodzice Anna i Wilhelm tworzyli zalążki Domowego Kościoła w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, a następnie w Katowicach przyjął z rąk biskupa Damiana Zimonia święcenia kapłańskie dnia 27 marca 1986 roku w katedrze w Katowicach i podjął pracę w charakterze wikariusza w następujących parafiach: Orzeszu, następnie w Bielsku Białej oraz Tarnowskich Górach Strzybnicy.
W roku 1995 został skierowany do parafii św. Franciszka w Zabrzu i po trzech latach ustanowiony proboszczem tej parafii. Był członkiem Rady Kapłańskiej oraz Kolegium Konsultorów. W 2008 roku został odznaczony papieskim tytułem Kapelana Jego Świątobliwości. Biskup nominat Andrzej Iwanecki otrzyma świecenia biskupie 7 stycznia 2018 roku w katedrze gliwickiej.

 

Grudzień 2017

Uroczystość odpustowa

W niedzielę – 3 grudnia 2017 roku obchodziliśmy doroczną uroczystość odpustową ku czci naszego patrona św. Andrzeja Apostoła.
W uroczystości odpustowej uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów.
Uroczystej sumie przewodniczył oraz kazanie wygłosił ks. Roman Buchta – dyrektor Wydziału Katechetycznego z Katowic. W kazaniu ks. Roman nawiązał do jubileuszu 150 – lecia naszego kościoła, który będziemy obchodzić w maju przyszłego roku. Można więc powiedzieć, że uroczystość odpustowa zaingurowała obchody roku jubileuszowego w naszej parafii.

 

Adwentowy wyjazd do Krakowa

W sobotę – 9 grudnia 2017 roku ks. Piotr Górecki wraz z grupą ponad 100 parafian udał się do Krakowa. W związku z uroczystością jubileuszu 150-lecia poświęcenia kościoła zrodził się pomysł, aby poprosić o relikwie „ex sanguine” św. Jana Pawła II. W ubiegłym roku niepowodzeniem zakończyły się starania o uzyskanie relikwii św. Andrzeja Apostoła. Ponieważ św. Piotr był starszym bratem św. Andrzeja, zaś następcą św. Piotra jest każdorazowy papież – biskup Rzymu, w związku z tym poproszono Jego Ekscelencję kardynała Stanisława Dziwisza o relikwie św. Jana Pawła II. Prośbę motywowano tym, że z każdym dniem wzmaga się w naszej parafii kult świętego papieża. Wierni z wielką czcią świętują rocznicę narodzin Karola Wojtyły, jego wyboru na Stolicę Piotrową, dzień narodzin dla nieba oraz dzień liturgicznego wspomnienia świętego papieża Polaka.
Od początku zrywu solidarnościowego działała przy naszej parafii grupa świeckich, która regularnie gromadziła się na spotkaniach, prowadząc konstruktywny dialog nad dziełami Ojca Świętego i nad jego myślą misji Kościoła w obecnym świecie. Po 1989 r. działania te kontynuowała parafialna grupa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Obecnie w naszej parafii pochylamy się nad nauczaniem św. Jana Pawła II podczas regularnej katechezy dla dorosłych.
W czasie licznych rozmów z parafianami wierni akcentowali tę myśl, że chcieliby, aby i w ich świątyni znajdowała się cząstka relikwii św. Jana Pawła II. Stosowne pismo do kardynała Stanisława Dziwisza zostało wystosowane 16 listopada 2017 r., a już 8 grudnia nadeszła do nas pozytywna odpowiedź, że jako parafia otrzymaliśmy cząstkę relikwii krwi św. Jana Pawła II, która została utrwalona na fragmencie bielizny papieża w dniu pamiętnego zamachu z 13 maja 1981 roku.
9 grudnia, razem z ks. Piotrem Borowiakiem z parafii św. Mikołaja w Pyskowicach oraz z grupą 110 parafian, pojechaliśmy na pielgrzymkę do grobu św. Stanisława do Krakowa. W katedrze na Wawelu sprawowaliśmy uroczystą Mszę św., po czym nawiedziliśmy groby polskich świętych, królów i bohaterów narodowych. Następnie w domu biskupim przy ul. Kanoniczej miało miejsce okolicznościowe przekazanie relikwii św. Jana Pawła II. Relikwie te zostaną złożone w nowym ołtarzu głównym naszego kościoła w czasie jego uroczystego poświęcenia 6 maja 2018 r. przez biskupa gliwickiego Jana Kopca.
Dalsza część naszego wspólnego pielgrzymowania została przeznaczona na wypoczynek na jarmarku bożonarodzeniowym na krakowskim Rynku oraz na wizytę w fabryce bombek w podkrakowskim Bęble.