Grudzień 2010

Ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii

Dnia 8 grudnia 2010 roku ksiądz biskup Jan Wieczorek ustanowił w katedrze gliwickiej nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Wśród 24 nowo ustanowionych szafarzy są także dwaj nasi parafianie: Rafał Babik i Tomasz Daschek.

Od tej pory będą oni mogli pomagać w rozdawaniu Komunii świętej podczas Mszy świętej oraz zanoszeniu Jej do osób chorych i starszych wiekiem.

Kolejny etap renowacji witraży

W grudniu 2010 roku zakończony został kolejny etap renowacji witraży w naszym kościele. W kończącym się roku odnowiono sześć dużych witraży tzw. figuralnych od strony południowej, witraże znajdujące się nad drzwiami wejściowymi oraz w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej.

Warto wspomnieć, że prace renowacyjne są wykonywane przez pracownie witrażową państwa Agaty i Dariusza Loga z Bielska Białej  i w połowie finansowane dzięki dotacji Gminy Zabrze.

Październik-Listopad 2010

Uroczystość odpustowa

W niedzielę – 28 listopada 2010 roku przeżywaliśmy doroczną uroczystość odpustową ku czci naszej patrona św. Andrzeja Apostola. Sumie odpustowej przewodniczył kamilianin o. Wojciech Węglicki – proboszcz parafii św. Kamila (to kolejna parafia, która „wyrosła” z parafii św. Andrzeja). W kazaniu ks. Bolesław Waśkiewicz – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zabrzu Biskupicach zwrócił uwagę na potrzebę dawania świadectwa wierze. Przedstawił również współczesne przykłady prześladowania wyznawców Chrystusa.

Cieszymy się, że w procesji wokół kościoła, którą mogliśmy odprawić na zakończenie sumy uczestniczyło blisko pięćdziesięciu kapłanów oraz całe rzesze wiernych.

Renowacja stacji Drogi Krzyżowej

Jeszcze wiosną 2010 roku rozpoczęły się w naszym kościele prace związane z renowacją poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej. Została ona wykonana najprawdopodobniej w pierwszej połowie XX wieku, uzupełniona o elementy z tzw. metaloplastyki w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Na przełomie października i listopada 2010 roku zakończono renowację pierwszych pięciu stacji. Prace renowacyjne polegają na zdjęciu tzw. werniksu, oczyszczeniu, uzupełnieniu braków i spękań, naprawieniu zniszczeń oraz nałożeniu nowej warstwy ochronnej jak również odnowieniu samej ramy. Zakończenie renowacji wszystkich stacji planowane jest na koniec 2011 roku.

Wrzesień 2010

Pielgrzymka szlakiem sanktuariów Warmii i Mazur

W drugiej połowie września 2010 roku nasi parafianie wraz z ks. proboszczem udali się na pielgrzymkę szlakiem sanktuariów Warmii i Mazur. W ciągu pięciu dni mogliśmy zwiedzić przepięknie miejsca Polski Północno – Wschodniej, w tym sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce, w Studzienicznej oraz Kodniu. Ponadto odwiedziliśmy Kętrzyn, Reszel, Augustów, Białystok oraz rezerwat żubrów w Białowieskim Parku Narodowym. Niezwykle atrakcyjny okazał się rejs statkiem papieskim ze Studzienicznej do Augustowa.

To pierwsza pielgrzymka z naszej parafii, w ramach której mogliśmy odwiedzić te okolice, chcemy jednak tam jeszcze wrócić.

Lipiec i Sierpień 2010

Wizyta misjonarza z Zambii

Dnia 01 sierpnia 2010 roku, już po raz drugi mogliśmy gościć w naszej parafii ks. Piotra Kołcza – kapłana archidiecezji katowickiej, pracującego od ośmiu lat na misjach w Zambii. W czasie głoszonych kazań ks. Piotr podzielił się swoim świadectwem na temat pracy misyjnej, podziękował także za wsparcie modlitewne i materialne.

Cykl koncertów letnich

W lipcu i sierpniu 2010 roku już po raz drugi odbył się w naszym kościele cykl koncertów letnich propagujących muzykę poważną, zorganizowanych i współfinansowanych przez Urząd Miejski w Zabrzu, Górnośląską Spółkę Gazownictwa, Spółkę Dąbrowscy Sp. z o.o. oraz Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

W ramach cyklu gościliśmy kameralistów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz muzyków Orkiestry Kameralnej „Camerata Impuls” wraz z zaproszonymi solistami Opery Śląskiej oraz Teatru Muzycznego w Gliwicach. Podobnie jak w ubiegłym roku, koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Chcemy to kontynuować!

Pożegnanie ks. Roberta Maszczyka

Na początku sierpnia 2010 roku pożegnaliśmy naszego wikariusza – ks. Roberta Maszczyka. Przez pięć lat posługiwał w naszej parafii, szczególnie dając się poznać jako niezwykle gorliwy, zawsze uśmiechnięty kapłan oraz bardzo dobry kaznodzieja i spowiednik. Na mocy dekretu ks. biskupa został przeniesiony do parafii w Miasteczku Śląskim. Życzymy mu obfitości Bożych łask.

Nowy wikariusz

Dnia 16 sierpnia 2010 roku rozpoczął posługę w naszej parafii nowy wikariusz – ks. Tomasz Szumlas. Ks. Tomasz pochodzi z parafii Bozego Ciała w Bytomiu Miechowicach. Urodził się dnia 03 czerwca 1985 roku w Bytomiu. Dnia 22 maja 2010 roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze gliwickiej, jest więc tegorocznym neoprezbiterem. Życzymy mu Bożej opieki w posłudze duszpasterskiej w naszej parafii.

Wakacyjny wypoczynek dzieci i seniorów w Łebie

W drugiej połowie sierpnia 2010 roku, dzięki ogromnemu zaangażowaniu fundacji działającej na rzecz naszej parafii, na czele z p. Teresą Strzelecką udało się już po raz drugi zorganizować w Łebie nad morzem wakacyjny wypoczynek dla grupy blisko 90 dzieci z naszej parafii. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w przygotowanie, zorganizowanie oraz przeprowadzenie tego wyjazdu na czele z ks. Piotrem Góreckim.

Po raz pierwszy też udało się zorganizować pobyt wypoczynkowy nad morzem dla seniorów z naszej parafii. Piękna pogoda, ciekawe wycieczki, bliskość morza jak również niezwykły charyzmat osoby ks. Piotra sprawiły, że wyjazd okazał się bardzo udany, a wszyscy wrócili niezwykle zadowoleni.

Czerwiec 2010

Zakończenie kadencji Rady Parafialnej

We wtorek – 22 czerwca 2010 roku odbyło się na probostwie ostatnie, kończące pięcioletnia kadencję spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Dziękujemy wszystkim członkom rady, którzy dobrym słowem, cennymi uwagami, ale także swoim autorytetem moralnym wspierali księdza proboszca w jego poczynaniach w tych pierwszych latach jego posługi proboszczowskiej MW naszej parafii. We wrześniu zostanie wybrana nowa Rada Parafialna.

Pielgrzymka do Szwajcarii Saksońskiej

W ostatnich dniach czerwca 2010 roku miała miejsce z naszej parafii pielgrzymka do Czech, Drezna oraz Saksonii Szwajcarskiej.  Pielgrzymi na czele z ks. proboszczem oraz ks. Arturem Sznajderem zwiedzili Pragę, uczestnicząc we Mszy św. sprawowanej w sanktuarium Praskiego Dzieciątka, następnie zamek Krivoklat i Karlove Vary.

W kolejnych dniach, już w Niemczech mieli okazję odwiedzić Drezno, Miśnie oraz przepiękne miejsca Saksonii Szwajcarskiej. W ostatnim dniu, już w Polsce uczestniczyliśmy we Mszy św. w sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy oraz zwiedziliśmy Wrocław.

Maj 2010

Pierwsza Komunia Święta

W niedzielę – 09 maja 2010 roku odbyła się w naszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Po raz pierwszy w Eucharystii w sposób pełny uczestniczyło dokładnie 100 dzieci. Ks. proboszcz w kazaniu podkreślił, że to Pokarm Eucharystyczny jest tym, który „smakuje” szczególnie, a tym samym zapewnia nieśmiertelność.

W przeddzień tej uroczystości ks. proboszcz udzielił w klinice w Katowicach – Ligocie Pierwszej Komunii świętej małej Zuzi. Miała ona przystąpić do Stołu Pańskiego wraz z wszystkimi dziećmi, ale niestety, dwa tygodnie wcześniej uległa tragicznemu wypadkowi drogowemu. Wszystkie dzieci modliły się o jej zdrowie

Kwiecień 2010

Tragedia pod Smoleńskiem

Dzień 10 kwietnia 2010 roku zapisze się w historii Polski w sposób szczególny i jakże tragiczny. To w tym dniu rozbił się pod Smoleńskiem samolot prezydencki lecący wraz z 96 osobami na pokładzie na uroczystości katyńskie. W katastrofie zginął między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Jarosław Kaczyński wraz z małżonką.

W niedzielę – 11 kwietnia także w naszym kościele została odprawiona uroczysta Msza święta oraz nabożeństwo żałobne w intencji ofiar katastrofy.
Marzec 2010

Rekolekcje Wielkopostne

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne głosił w naszej parafii ks. Adam Wodarczyk – moderator Generalny Ruchu Światło –Życie. W kazaniach, które stanowiły swoistą egzegezę biblijną Ewangelii Janowej zwrócił uwagę na konieczność doświadczenia osobistego spotkania z Chrystusem.

Rekolekcje szkolne, które odbyły się tydzień później prowadził ks. Tomasz Sękowski – kapelan więzienny z Zabrza.

Sakrament Bierzmowania

We wtorek – 16 marca 2010 roku biskup Gerard Kusz udzielił w naszym kościele młodzieży naszej parafii oraz parafii św. Macieja sakramentu bierzmowania. Sakrament przyjęły z naszej parafii łącznie 122 osoby, w tym 18 dorosłych. W kazaniu Ks. Biskup zwrócił uwagę na konieczność dawania świadectwa o Chrystusie oraz potrzebie współpracy w Duchem Świętym.

Styczeń 2010

Występ Zespołu Regionalnego „Istebna”

W niedzielę – 17 stycznia 2010 roku wystąpił w naszym kościele z koncertem kolęd Zespół Regionalny „Istebna”. To czterdziestoosobowy zespół, składający się przede wszystkim z młodych ludzi, śpiewający kolędy w pięknej gwarze góralskiej. Niezwykły klimat kolęd, piękne głosy, ale także staranne wykonanie sprawiły, że wierni zgromadzeni w kościele mogli czuć się naprawdę ukontentowani. Zobacz zdjęcia z koncertu>>>

Koncert orkiestry wojskowej

We wtorek – 05 stycznia 2010 roku odbył się w naszym kościele kolejny z cyklu koncertów noworocznych w poprzednich latach gościliśmy zespoły: „Śląsk”, „Mazowsze” oraz „Słowiki Poznańskie”).
Tym razem, dzięki życzliwości i zaangażowaniu władz miasta mogliśmy zaprosić solistów oraz muzyków Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Wypełniony, jak zwykle przy takiej okazji po brzegi kościół oraz wykonane w przepięknej aranżacji nasze polskie kolędy sprawiły, że ten wyjątkowy wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci. Zobacz zdjęcia z tego koncertu>>>