Grudzień 2006

Nauki stanowe w II dzień Świąt Narodzenia Pańskiego

W drugim dniu Świąt Narodzenia Pańskiego wierni naszej parafii wysłuchali tradycyjnych nauk stanowych wygłoszonych dla mężczyzn i kobiet, tym razem przez ks. Tomasza Jaklewicza, redaktora „Gościa Niedzielnego”.
Kaznodzieja w niezwykle sugestywny sposób starał się przybliżyć słuchaczom tajemnicę miłości Boga do człowieka objawioną w Noc Betlejemską, jak również wartość naszego człowieczeństwa wynikającą z faktu, że Bóg stał się człowiekiem.
Ogromnie wdzięczni za niesamowity dar słowa, czekamy i liczymy na kolejne spotkania z ks. Tomaszem Jaklewiczem.

Wigilia dla samotnych

W sobotę – 23 grudnia 2006 roku w salkach domu katechetycznego odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne dla osób starszych i samotnych. W spotkaniu uczestniczyło blisko trzydziestu naszych parafian, którzy z różnych powodów są zmuszeni spędzać święta samotnie.
Po obejrzeniu przygotowanej przez młodzież inscenizacji Jasełek zaproszeni goście wysłuchali życzeń ks. proboszcza, a następnie sami złożyli sobie życzenia oraz spożyli wieczerzę wigilijną. Dziękujemy panu Krzysztofowi Spętanemu z restauracji „Pod Kasztanami” jak również naszym paniom z parafialnego koła Caritas za przygotowanie oraz zorganizowanie tego niezwykle wzruszającego spotkania.

Spotkanie opłatkowe kapłanów

W dniu 20 grudnia 2006 roku na probostwie parafii św. Andrzeja odbyło się spotkanie opłatkowe kapłanów wszystkich zabrzańskich parafii. W spotkaniu uczestniczył Biskup Ordynariusz Jan Wieczorek oraz blisko 50 kapłanów parafii zabrzańskich. Po odśpiewaniu pieśni adwentowej oraz odmówieniu modlitwy, ksiądz biskup poświęcił opłatki, którymi następnie wszyscy kapłani podzielili się, składając sobie życzenia świąteczne.
Następnie ks. infułat Paweł Pyrchała w imieniu wszystkich kapłanów złożył życzenia Ks. Biskupowi.
Ks. Biskup zabierając głos, życzył wszystkim kapłanom, by przychodzący Chrystus umacniał ich jedność. Spotkanie zakończono wspólnym kolędowaniem.

Kampania „Nie daj się okraść”

Dnia 12 grudnia 20006 roku w salkach Domu Katechetycznego przy parafii św. Andrzeja odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach kampanii „Nie daj się okraść”.
W związku z występującymi przypadkami kradzieży mieszkań oraz oszustw, których ofiarami najczęściej padają osoby starsze, samotnie mieszkające, policjanci z zabrzańskiej Komendy zorganizowali pogadankę na temat występujących zagrożeń oraz sposobów ich zapobiegania. Zwrócono m. in. uwagę na konieczność zachowania czujności względem osób nieznanych, zabezpieczenia noszonych przy sobie dokumentów oraz pieniędzy oraz unikanie przeprowadzania transakcji z osobami podającymi się za inkasentów lub akwizytorów.

Adwentowe Dni Skupienia w Brennej

Już po raz kolejny, w dniach od 8 do 10 grudnia 2006 roku bardzo liczna, 70-osobowa grupa naszych parafian wyjechała wraz z księdzem proboszczem Arkadiuszem Kinelem na Adwentowe Dni Skupienia do Brennej.
Trzydniowy pobyt w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Katowickiej stał się okazją do podjęcia refleksji na temat modlitwy oraz wartości Słowa Bożego w życiu chrześcijanina. Kolejny wyjazd zaplanowano na październik przyszłego roku.

Wyjazd na Jarmark Adwentowy do Wiednia

W dniach od 1 do 3 grudnia 2006 roku blisko 100-osobowa grupa parafian wyjechała wraz z naszymi wikarymi: ks. Arturem Sznajderem oraz ks. Robertem Maszczykiem na tradycyjny Jarmark Adwentowy do Wiednia.
Pielgrzymi – turyści zwiedzili zabytki Wiednia, uczestniczyli we Mszy świętej sprawowanej na historycznym wzgórzu Kahlenberg, a następnie spędzili miło czas na tradycyjnym jarmarku. Wyjazd i pobyt w stolicy Austrii dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Listopad 2006

Uroczystość odpustowa

W niedzielę – 26 listopada 2006 roku nasza parafia obchodziła doroczną uroczystość odpustową ku czci naszego patrona – św. Andrzeja Apostoła. Uroczystej sumie, którą celebrowało 9 kapłanów przewodniczył ks. Bolesław Waśkiewicz – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zabrzu Biskupicach. Kazanie wygłosił ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”. Nawiązując do tragicznych wydarzeń na kopalni „Halemba” (śmierć 23 górników) wskazał m. in. na konieczność rozwijania w sobie chrześcijańskiej cnoty nadziei, która przekracza próg śmierci.
Po Mszy świętej, przy niezwykle pięknej pogodzie kapłani i wierni uczestniczyli w procesji eucharystycznej wokół kościoła.

Zuchwała kradzież

W nocy z 19 na 20 listopada 2006 roku dokonano w naszym kościele niezwykle zuchwałej kradzieży. Otóż trzej złodzieje skradli rynny z kaplicy bocznej naszego kościoła. Sprawcy zostali złapani przez policję dzięki pasażerowi przejeżdżającego nieopodal pociągu. Zadzwonił on na policję i przekazał informację, że wokół kościoła jest jakiś dziwny ruch, widzi kilku mężczyzn, którzy coś noszą. Chwilę później z podobną informacją zadzwoniła kobieta. Policja ujęła trzech mężczyzn w wieku od 19 do 27 lat. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu. Rynny chcieli sprzedać na złomowisku.
Nie jest to pierwszy przypadek kradzieży w ostatnim czasie. Kilka miesięcy wcześniej nieznani sprawcy skradli z pomnika powstańców śląskich pamiątkową tablicę. Stale też są niszczone pomniki oraz nagrobki.

Październik 2006

Figura MB Fatimskiej oraz relikwie bł. Hiacynty i Franciszka

Podczas zorganizowanej kilka miesięcy temu parafialnej pielgrzymki do Fatimy podjęto starania o sprowadzenie do naszej parafii figury Matki Boskiej Fatimskiej oraz relikwii bł. Hiacynty i Franciszka. Dzięki pomocy pani Jolanty Potempy, dyrektor Archidiecezjalnego Biura Pielgrzymkowego w Katowicach starania te zostały uwieńczone sukcesem i mogliśmy w sposób uroczysty wprowadzić do naszej parafii figurę Matki Boskiej Fatimskiej jak i relikwie Dzieci Fatimskich.
Uroczystość odbyła się dnia 13 października 2006 roku i przewodniczył jej ks. Infułat Paweł Pyrchała, emerytowany proboszcz parafii św. Józefa w Zabrzu. Uczestniczyli w niej także ks. prałat Gerard Kowolik oraz ks. proboszcz Arkadiusz Kinel. Po Mszy świętej wyruszono w procesji z figurą Matki Bożej oraz relikwiami do Groty, gdzie odprawiono Nabożeństwo Fatimskie.
Na zakończenie wierni mogli wysłuchać koncertu muzyki religijnej w wykonaniu p. Artura Thomasa. Zobacz zdjęcia>>>

Gruntowny remont Groty

W pierwszych dniach października zakończono gruntowny remont Groty Lourdzkiej. Ta ponad sześćdziesięcioletnia konstrukcja groziła wręcz zawaleniem. Remont blisko dwa miesiące. W tym czasie wzmocniono całą konstrukcję, uzupełniono brakujące elementy, wyczyszczono całą grotę oraz naprawiono schody prowadzące do niej. Szczególne słowa podziękowania należą się naszym parafianom: Stanisławowi Paluchowi, Stanisławowi Malkuszowi oraz Krystianowi Słupiankowi.
W międzyczasie dokończono również budowę toalet przy kościele. Mamy nadzieję, że jak najdłużej będą służyć wszystkim wiernym odwiedzającym nasz kościół oraz cmentarz.

Wrzesień 2006

Sprowadzenie relikwii serca św. Kamila do Zabrza

W dniach od 30 września do 8 października 2006 roku gościliśmy w Zabrzu relikwie serca św. Kamila – patrona naszego miasta. Po raz pierwszy serce św. Kamila „opuściło” Włochy, by przybyć do Polski. Przez cały tydzień wierni z całego miasta pielgrzymowali do kościoła św. Kamila, by tam modlić się i za Jego przyczyną wypraszać potrzebne łaski. W poniedziałek – 2 października nasza parafia uczestniczyła w czuwaniu modlitewnym oraz uroczystej Mszy świętej ku czci św. Kamila. Nasz Święty Patronie – módl się za nami!

Powstanie grupy Legionu Maryi

Dnia 12 października 2006 roku podczas spotkania w Chorzowie, w sposób uroczysty została zatwierdzona grupa Legionu Maryi przy parafii św. Andrzeja w Zabrzu.
Legion Maryi to międzynarodowe stowarzyszenie katolickie, które wspiera działania Kościoła na polu ewangelizacyjnym. Nazwa Legion wskazuje gotowość jego członków do walki ze złem oraz stałą dyspozycyjność w służbie Kościołowi pod przewodnictwem Maryi Niepokalanej.
Szczególnym charyzmatem Legionu Maryi jest prowadzenie ewangelizacji misyjnej wśród mieszkańców parafii. Spotkania grupy Legionu w parafii św. Andrzeja odbywają się w każdą środę w salkach domu katechetycznego.

Pielgrzymka do Włoch

W dniach od 24 września do 2 października 2006 roku miała miejsce parafialna pielgrzymka do Włoch śladami Ojca Świętego Jana Pawła II. Pielgrzymi modlili się przy grobie Sługi Bożego w podziemiach Bazyliki św. Piotra. Uczestniczyli także w audiencji generalnej z udziałem Ojca Świętego Benedykta XVI.
W programie pielgrzymki znalazły się ponadto: San Giovanni Rotondo – miejsce związane z kultem św. Ojca Pio, Asyż, Monte Cassino, Monte San Angelo i Loreto. Miejscem, które szczególnie pozostanie w naszej pamięci jest maleńka miejscowość położona w górach Abruzji – Manopello. To tam można podziwiać i kontemplować Świętą Chustę z prawdziwym Obliczem Chrystusa.

Odwiedziny biskupa z Boliwii

Dnia 19 września 2006 roku gośćmi naszej parafii byli franciszkańscy misjonarze z Boliwii: biskup Antonio Reimann oraz brat Tarsycjusz Lamik. Towarzyszył im. o. Krystian Pieczka, moderator ewangelizacji misyjnej z Góry św. Anny. Bp Antonio Reimann pochodzi z Kadłuba Turawskiego na Opolszczyźnie, a brat Tarsycjusz z naszej parafii. Po Mszy świętej i Nowennie odbyło się spotkanie z parafianami, podczas którego ojcowie franciszkanie przybliżyli realia pracy misyjnej w Boliwii, dziękując równocześnie za wsparcie modlitewne i finansowe tego dzieła.

Sierpień 2006

Pielgrzymki do Lichenia i Tuchowa

Na przełomie lipca i sierpnia 2006 roku nasi parafianie uczestniczyli w dwóch pielgrzymkach: do Lichenia oraz Tuchowa.
Podczas pielgrzymki do Lichenia sprawowaliśmy Eucharystię w nowo konsekrowanej bazylice, do której przeniesiono łaskami słynący obraz Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Pielgrzymi odwiedzili również Gniezno – miejsce kultu św. Wojciecha, głównego patrona Polski.
Podczas drugiej z pielgrzymek odwiedziliśmy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a następnie sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej – Pani Ziemi Tarnowskiej. Była to pierwsza w historii pielgrzymka z naszej parafii do tego sanktuarium.

Zmiany personalne

W sierpniu 2006 roku nastąpiły w naszej parafii zmiany personalne. Po siedmiu latach pracy duszpasterskiej, nasz wikariusz ks. Rafał Szot został przeniesiony do parafii św. Antoniego w Tworogu. Dziękujemy Mu za Jego posługę sakramentów, dar Słowa Bożego i wielką dobroć.
Na mocy dekretu ks. Biskupa Ordynariusza nowym wikariuszem w naszej parafii został mianowany tegoroczny neoprezbiter ks. Artur Sznajder. Ks. Artur pochodzi z parafii Bożego Ciała w Bytomiu – Miechowicach. Życzymy Mu w jego posłudze wielu łask Bożych oraz opieki naszego patrona – św. Andrzeja Apostoła.

Lipiec 2006

Pielgrzymka do Fatimy

W dniach od 2 do 16 lipca 2006 roku 45-osobowa grupa naszych parafian wraz z ks. proboszczem Arkadiuszem Kinelem uczestniczyła w pielgrzymce do Fatimy. Po drodze pielgrzymi odwiedzili następujące sanktuaria: Spiazzi we Włoszech, La Salette, Lourdes, Saragossę i Monserrat k. Barcelony.
Pielgrzymka, a szczególnie udział w poszczególnych nabożeństwach i procesjach dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń oraz przeżyć duchowych. Trwałym owocem pielgrzymki są podjęte starania, by sprowadzić do parafii Figurę Matki Boskiej Fatimskiej oraz relikwie Dzieci Fatimskich.

Czerwiec 2006

Jubileusz Księdza Prałata

W niedzielę – 18 czerwca 2006 roku miała miejsce w naszej parafii szczególna uroczystość – złoty jubileusz kapłaństwa długoletniego proboszcza naszej parafii, ks. Prałata Gerarda Kowolika. Uroczystej Mszy świętej dziękczynnej przewodniczył Dostojny Jubilat w asyście kapłanów – kolegów rocznikowych oraz obecnego proboszcza. Kazanie wygłosił ks. Bogdan Ferdek – były wikariusz naszej parafii, a obecnie profesor na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów: byłych wikariuszy, wychowanków oraz przyjaciół Księdza Prałata jak również całe rzesze wiernych. Został również odczytany specjalny list z życzeniami od Księdza Biskupa Ordynariusza Jana Wieczorka.

Kolejne inwestycje.

Na wiosnę 2006 roku dokończono rozpoczęte jesienią ubiegłego roku inwestycje. Między innymi wykonano instalację ogrzewania w prezbiterium, wymieniając przy okazji starą, zniszczoną posadzkę na nową, granitową. W ten sposób zakończono pierwszy etap prac związanych z remontem naszego kościoła. Warto wspomnieć, że udało się je przeprowadzić dzięki ogromnemu zaangażowaniu wiernych, którzy przez wiele tygodni przychodzili pomagać w pracach przy kościele. Dokończono również budowę toalet, które teraz mogą służyć wiernym przychodzącym na nabożeństwa.

Maj 2006

Uroczystość I Komunii świętej

W piękne, niedzielne przedpołudnie – 14 maja 2006 roku grupa 103 dzieci z naszej parafii po raz pierwszy uczestniczyła w sposób pełny w Eucharystii przystępując do Pierwszej Komunii świętej. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył nowy proboszcz – ks. Arkadiusz Kinel wraz z byłym proboszczem – ks. Prałatem Gerardem Kowolikiem. Po południu dzieci wraz z rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyły w nabożeństwie eucharystycznym.

Kwiecień 2006

Rekolekcje Wielkopostne

W dniach od 9 do 12 kwietnia 2006 roku nasza wspólnota parafialna przeżywała, jak co roku w Wielkim Tygodniu swoje rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Edward Nalepa -dyrektor Katolickiego Radia eM z Katowic. Udział w Eucharystii oraz korzystanie z sakramentu pokuty w połączeniu z niezwykle interesującą tematyką głoszonych kazań stanowiły dobre przygotowanie do zbliżających się świąt wielkanocnych.

Marzec 2006

Udzielenie sakramentu bierzmowania.

Dnia 29 marca 2006 roku ks. biskup Gerard Kusz udzielił podczas uroczystej Mszy świętej młodzieży gimnazjalnej oraz dorosłym sakramentu bierzmowania. Kierując podczas homilii swoje słowo do blisko 150 – osobowej grupy bierzmowanych prosił, by w swoim życiu – jak apostołowie – byli świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego.

Styczeń – Luty 2006

Zimowy wypoczynek w Zakopanem

Parafia św. Andrzeja wraz z parafią św. Jana Chrzciciela w Biskupicach zorganizowały wspólnie zimowy wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Do Zakopanego wyjechała bardzo liczna grupa blisko 90 osób. Wspaniała pogoda, wspólne wycieczki, zabawy na śniegu, a także zwiedzanie Zakopanego, w tym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach sprawiły, że wyjazd okazał się bardzo udany. Chcemy tu wrócić w przyszłym roku!