Luty 2021

Malowanie kościoła

Na przełomie lutego i marca 2021 roku, mimo pandemii udało się zrealizować w parafii bardzo ważną inwestycję, mianowicie malowanie i odnowienie wnętrza kościoła. Całość prac wykonała firma „Piontek” z Bodzanowic koło Olesna. Jest to firma rodzinna, która od ponad 40 lat świadczy swoje usługi na terenie całej Polski. Jak czytamy na stronie internetowej, specjalizacją firmy jest „bezinwazyjne malowanie kościołów”. /galeria zdjęć/

O prawdziwości tych słów, a jednocześnie niezwykłej rzetelności firmy mogliśmy się przekonać obserwując postęp prac oraz realizowaną inwestycję. Prace trwały niespełna cztery tygodnie. Kościół został pięknie odnowiony. Zostało także wymienione, a tym samym wzmocnione oświetlenie prezbiterium. Na stronie internetowej można zobaczyć efekty prac. /galeria zdjęć/

 

Marzec 2021

Remont organów

W marcu 2021 roku rozpoczęliśmy w parafii kolejną niezwykle ważną inwestycję, mianowicie remont generalny organów w naszym kościele.

Organy w kościele św. Andrzeja zostały zbudowane w 1935 roku w fabryce budowy organów braci Rieger w czeskim Krnovie. Do dnia dzisiejszego zachowały się w oryginalnych podzespołach.

Instrument posiada niezwykle interesujące walory brzmieniowe. Jest ciekawym i niepowtarzalnym przykładem realizacji wersji trzymanuałowej w oparciu o 37 głosów. Instrument przetrwał do naszych czasów w swoich oryginalnych wzorcach, zgodnie z estetyką brzmieniową jaka wówczas panowała.

Z tych właśnie powodów organy warto otoczyć szczególną troską i opieką, dokładając wszelkich możliwych starań, by przywrócić im pierwotny blask. /galeria zdjęć/

Remontu instrumentu podjęła się firma „Ars Organum” z Sulechowa w województwie lubuskim. Prace potrwają dwa lata. Na czas remontu organy zostały zdemontowane i zastąpione innym instrumentem.

 

Rekolekcje wielkopostne

W dniach od 21 do 24 marca 2021 roku mogliśmy jako wspólnota parafialna uczestniczyć w tradycyjnych rekolekcjach wielkopostnych. Rekolekcje wygłosił ks. Adam Fabiańczyk, notariusz kurii diecezjalnej w Gliwicach.

„Stwórz Boże, we mnie serce czyste.” – to myśl przewodnia tegorocznych rozważań. Pomóc w tym może odbudowanie relacji z Bogiem, drugim człowiekiem oraz samym sobą.

Jak mówił ks. Adam „Kościół daje nam pewien zestaw kluczy do drzwi prowadzących do spotkania z Bogiem. Każdy może znaleźć ten właściwy klucz, swoją własną drogę prowadzącą do Boga.” Parafrazując te słowa, można powiedzieć, że głoszone w sposób niezwykle przystępny nauki dla wielu z nas mogły stać się takim kluczem prowadzącym do Boga.

Dziękujemy ks. Adamowi oraz wszystkim, którzy – mimo istniejących obostrzeń – mogli uczestniczyć w tegorocznych rekolekcjach.

 

Kwiecień 2021

Sakrament bierzmowania

W tym roku, ze względu na istniejące ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, na mocy specjalnego zezwolenia sakramentu bierzmowania udzielili kapłani posługujący w naszej parafii: ks. Józef Kara oraz ks. proboszcz Arkadiusz Kinel. W dniach 14 oraz 16 kwietnia 2021 roku, łącznie w czterech grupach sakrament przyjęło 58 osób.

W kazaniu ks. proboszcz przypomniał, że wobec każdego nas Pan Bóg ma plan zbawienia, jesteśmy Bogu potrzebni i przekonuje nas o tym nieustannie Duch Święty.

Dziękujemy ks. Piotrowi Dyduchowi oraz wszystkich osobom odpowiedzialnym za przygotowanie młodzieży do tego sakramentu. /galeria zdjęć cz.I/ /galeria zdjęć cz.II/ /galeria zdjęć cz.III/ /galeria zdjęć cz.IV/

 

Zmarł ks. Jerzy Koziński

W sobotę 24 kwietnia 2021 roku zmarł pochodzący z naszej parafii ks. Jerzy Koziński. Urodził się w 1949 roku w Zabrzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1973 roku. Jako neoprezbiter został skierowany do pracy wikariuszowskiej w parafii w Kędzierzynie-Koźlu. W latach 1975-1978 był wikariuszem w parafii w Starych Budkowicach, a w latach 1978-1982 w parafii św. Jacka w Bytomiu.

W lipcu 1982 roku został administratorem parafii Wniebowzięcia NMP w Bąkowie koło Kluczborka, a wkrótce jej proboszczem. W Bąkowie duszpasterzował przez ponad 37 lat aż do przejścia na emeryturę w sierpniu 2019 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 30 kwietnia 2021 roku w kościele parafialnym w Bąkowie.

 

Maj 2021

100-lecie Powstań Śląskich

Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, w niedzielę 2 maja 2021 roku odbyło się w naszym mieście szereg wydarzeń upamiętniających ten wyjątkowy zryw narodowy.

Obchody zainaugurowano w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła, gdzie o godzinie 10.30 została odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. proboszcza Arkadiusza Kinela. W kazaniu ks. Piotr Górecki w bardzo ciekawy sposób przypomniał historię walk powstańczych na ziemi zabrzańskiej. Została również przygotowana okolicznościowa broszura. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbała Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, która wykonała wiązankę pieśni powstańczych.

Po Mszy nastąpiło symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem nagrobnym Powstańców Śląskich przez reprezentację władz samorządowych miasta na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką Szulik.