Zebrali się u Jezusa faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie umytymi rękami. Faryzeusze bowiem i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.
Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Dlaczego twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?” Odpowiedział im: „Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: «Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie. Ale czci na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi». Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji”.
Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: „Słuchajcie mnie wszyscy i zrozumiejcie. Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Wszystko to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym”.
Mk 7, 1-8. 14-15. 21-23

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXII Niedziela Zwykła

02-09.09.2012 r.

 • Dzisiaj o godzinie 18.00 – Msza święta wieczorna, a po niej w domu katechetycznym nauka przedślubna narzeczonych. Zapraszamy zainteresowanych. 
 • Także dzisiaj o godzinie 19.00 ostatni z cyklu koncertów letnich. Wystąpi zespół kameralistów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z utworem Józefa Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”. Serdecznie zapraszamy na ten wyjątkowy koncert. (w związku z tym nie będzie dzisiaj nabożeństwa popołudniowego).
 • Za złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Przed kościołem ma miejsce comiesięczna zbiórka Caritasu na potrzeby biednych. Za tydzień kolekta przeznaczona na potrzeby parafii.
 • Również dzisiaj ma miejsce organizowana przez Caritas zbiórka zeszytów, tornistrów oraz innych przyborów szkolnych dla dzieci z rodzin biednych. Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.
 • W poniedziałek o godzinie 8.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego i katechetycznego. Zapraszamy wszystkie dzieci, rodziców, nauczycieli, katechetów i wychowawców. Podczas Mszy udzielimy pierwszoklasistom specjalnego błogosławieństwa oraz poświecimy przybory szkolne.
 • We wtorek zapraszamy do udziału w nabożeństwach ku czci Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. O godzinie 18.00 – Msza święta i Nowenna Nieustająca.
 • W tym tygodniu przypada I Czwartek i Piątek Miesiąca. Zachęcamy do comiesięcznej spowiedzi i Komunii świętej wynagradzającej. Okazja do spowiedzi codziennie przed Mszą świętą oraz w piątek i sobotę od godziny 17.00.
 • Dzieci mają swoją spowiedź w czwartek od godziny 16.30. Następnie o 17.00 – Msza święta szkolna. Prosimy rodziców, by przypominali dzieciom o tym obowiązku.
 • Także w czwartek od godziny 17.00 czynna jest w domu katechetycznym Poradnia Życia Rodzinnego. Zapraszamy zainteresowanych.
 • Również w czwartek o godzinie 18.00 w domu katechetycznym ma miejsce nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych, których dzieci w najbliższą niedzielę przyjmą sakrament chrztu świętego. Obecność na spotkaniu obowiązkowa.   
 • W piątek po Mszy świętej o godzinie 7.30 odbędzie się w domu katechetycznym comiesięczne spotkanie seniorów. Zapraszamy.
 • W tym samym dniu od godziny 17.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu, o godzinie 18.00 – Msza święta w intencji czcicieli Serca Jezusowego.
 • Także w piątek o godzinie 19.00 – Msza święta młodzieżowa na rozpoczęcie nowego roku szkolno – katechetycznego (wcześniej okazja do spowiedzi). Po Mszy spotkanie w salkach „Skąd przybywasz?” Serdecznie zapraszamy.  
 • W sobotę o godzinie 9.00 zostanie odprawiona Msza święta w języku niemieckim. Po Mszy spotkanie w domu katechetycznym.
 • Także w sobotę, po przerwie wakacyjnej rozpoczynają swoje spotkania poszczególne grupy parafialne:
 • – o godzinie 9.00 – spotkanie grupy Dzieci Maryi oraz tych dziewczyn, które chciałaby należeć do tej wspólnoty
 • – o godzinie 10.00 – spotkanie wszystkich kandydatów, ministrantów i lektorów
 • – o godzinie 10.00 – spotkanie Oazy Dzieci Bożych
 • W najbliższą niedzielę ks. Mateusz Kotowicz – nasz nowy wikariusz, a jednocześnie tegoroczny neoprezbiter udzieli po każdej Mszy św. błogosławieństwa prymicyjnego.
 • Niestety, z powodu małego zainteresowania jesteśmy zmuszeni odwołać parafialne dni skupienia w Brennej. Zainteresowanych prosimy o kontakt w kancelarii.
 • Jednocześnie przypominamy o propozycji wyjazdu na parafialną pielgrzymkę na jasną Górę oraz do sanktuarium w Gidlach. Bliższe informacje oraz zapisy w kancelarii parafialnej.
 • Wczoraj rozpoczął się już po raz kolejny Zabrzański Międzynarodowy Festiwal Organowy. Szczegółowy plan koncertów został umieszczony na plakacie wywieszonym gablotce. W imieniu organizatorów zapraszamy.
 • W najbliższą sobotę w godzinach od 14.00 do 20.00 na Kąpielisku Leśnym w Zabrzu odbędą się Zabrzańskie Spotkania z Niepełnosprawnością. W programie gry, zabawy, wykłady oraz filmy. W imieniu organizatorów również serdecznie zapraszamy.
 • Od jutra będzie odprawiana w dni powszednie Msza święta o godzinie 6.30. Również kancelaria parafialna będzie czynna codziennie od 8.00 do 11.00 oraz po południu od 15.00 do 17.00.
 • Tradycyjnie zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W zakrystii oraz przy wyjściu z kościoła można nabyć najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”. W nim między innymi o tym jaka naprawdę jest polska szkoła. Jest także wiele innych ciekawych artykułów.

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW

NIEDZIELA – 02.09.2012 r. – XXII Niedziela Zwykła 

7.00 – za zm. Stefana Nowackiego, zm. Mariannę i Władysława Nowackich, Annę i Stanisława Kaczmarek, zm. z rodziny oraz za dusze w czyśćcu cierpiące

9.00 – za zm. córkę Annę (w rocz. śm.) oraz zm. męża Bronisława

10.30 – za zm. Jadwigę  Zygmunta Skrzypczyk

12.00 – za zm. Alfreda Kelera, zm. rodziców i teściów oraz zm. z pokrewieństwa

13.15 – za zm. żonę i mamę Krystynę Świerczyńską, zm. rodziców Janinę i Józefa, Władysławę i Piotra oraz zm. brata Mieczysława

18.00 – za zm. rodziców Franciszkę i Franciszka (w rocz. śm.), zm. z pokrewieństwa z obydwu stron oraz za dusze w czyśćcu cierpiące

19.00 – koncert muzyki poważnej w wykonaniu zespołu kameralnego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

PONIEDZIAŁEK – 03.09.2012 r. – św. Grzegorza Wielkiego

6.30 – za zm. męża Wojciecha Martykę, rodziców Władysławę i Franciszka i zm. teściów

7.30 – 1) za zm. Antoninę Stypa, męża, syna, zm. rodziców i dusze w czyśćcu cierpiące

2) za zm. Felicję i Leona Malickich oraz zm. z pokrewieństwa

8.00 – Do Ducha Świętego w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli i wychowawców z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego

18.00 – 1) za zm. Joachima i Leona Rusin oraz zm. rodziców z obydwu stron

2) za zm. Jerzego Kontkiewicz (2. rocz. śm.)

WTOREK – 04.09.2012 r. – dzień powszedni  

6.30 – za zm. rodziców Marię i Franciszka Kisiel, siostrę Władysławę, zm. Apolonię, Józefa i Romana Pruski oraz zm. Bogusławę i Tadeusza Blicharz

7.30 – 1) za zm. matkę Rozalię Krawczewską (z okazji imienin)

2) za zm. żonę Ewę Smoląg (10. rocz. śm.)

3) za zm. Krystynę Kotysz (od koleżanek)

18.00 – Msza święta oraz nowenna do MBNP:

Do MBNP z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o zdrowie i dalszą opiekę w intencji Stanisławy i Leszka z okazji 40. rocznicy ślubu; do MBNP z prośbą o zdrowie i opiekę dla Maksymiliana Jaśkowskiego; do MBNP z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o łaskę zdrowia dla Heleny; do MBNP z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze dla rodziny Nowak oraz dary Ducha św. dla  synów Dawida i Jakuba; do MBNP z podziękowaniem za udane wakacje, z prośbą o opiekę i dary Ducha św. dla Anny oraz dar powołania dla Mateusza

ŚRODA – 05.09.2012 r. – dzień powszedni

6.30 – za zm. z rodzin Paszenda, Botor, Gatner i Tłuczykont

7.30 – 1) za zm. Hildegardę i Franciszka Smolarek oraz zm. rodziców

2) Do Bożej Opatrzności z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o błogosławieństwo i opiekę dla Marysi i Bartosza w pewnej intencji

18.00 – 1) za zm. męża Stanisława Kotfisz, zm. rodziców z obydwu stron, siostrę Helenę, brata Alojzego, Tadeusza, Wojciecha, krewnych oraz księży i siostry zakonne

2) za zm. Władysława Maruszak (5. rocz. śm.), Wiktora Banach (4. rocz. śm.) oraz zm. z rodzin Banach, Maruszak, Mazur, Kowalczyk i Jędrzejewski

CZWARTEK – 06.09.2012 r. – I Czwartek Miesiąca

6.30 – Do Bożej Opatrzności i MBNP z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o radość życia, siłę, zdrowie i światło Ducha św. dla Eugenii Gicala z rodziną

7.30 – 1) Do Chrystusa Wiecznego Kapłana w intencji Ojca św, biskupów i kapłanów o świętość ich życia orz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne

2) za zm. Tadeusza Rosłaniec (4. rocz. śm.) oraz zm. z rodziny Rosłaniec

17.00 – 1) za zm. rodziców Otylię i Józefa Szymura, zm rodziców z obydwu stron oraz zm. siostrę Bronisławę Mrowiec

2) za zm. Marię Kusz (5. r. śm.), męża Alojzego, zięcia Andrzeja, syna Henryka oraz zm. z obydwu stron

PIĄTEK – 07.09.2012 r. – I Piątek Miesiąca

6.30 – za zm. Leopoldynę Boydys (4. rocz. śm.), zm. rodziców z obydwu stron oraz zm. babcię Leopoldynę Kusz

7.30 – 1) za żywych i zmarłych członków Apostolstwa Dobrej Śmierci, Żywego Różańca oraz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

2) za zm. Irenę Klapper

3) za zm. Jana kożuch (od sąsiadów z ul. Wolności 124)

17.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu (okazja do spowiedzi św.)

18.00 – W intencji czcicieli Najświętszego Serca Jezusowego z naszej parafii

19.00 – Msza święta młodzieżowa

SOBOTA – 08.09.2012 r. – Narodzenie NMP

6.30 – za zm. Alfonsa Foit (w rocz. urodzin)

7.30 – Do Bożej Opatrzności i MBNP z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o błogosławieństwo, zdrowie i dalszą opiekę w intencji Elżbiety i Andrzeja z okazji 25. rocznicy ślubu oraz opiekę dla synów Mateusza i Marka

9.00 – Msza święta w języku niemieckim:

Do Miłosierdzia Bożego i MBNP z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę i powrót do zdrowia  dla Bernarda Widuch

12.00 – ślub konkordatowy: Patrycja Kolasińska – Adam Czana

13.00 – ślub konkordatowy: Katarzyna Jachimczyk – Tomasz Kwiatkowski

17.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu (okazja do spowiedzi św.)

18.00 – za zm. Zofię i Henryka Kisiel oraz zm. z rodziny

NIEDZIELA – 09.09.2012 r. – XXIII Niedziela Zwykła  

7.00 – Do Bożej Opatrzności i MBNP z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o zdrowie i dalszą opiekę w intencji Krystyny Nowak z okazji 75. rocznicy urodzin oraz błogosławieństwo dla całej rodziny

9.00 – za zm. Franciszka Hanusek (1. rocz. śm.)

10.30 –  Do Bożej Opatrzności z podziękowaniem za otrzymane łaski oraz tegoroczne plony, z prośbą o błogosławieństwo dla działkowców Rodzinnych Ogródków Działkowych „Kolejarz” oraz za zmarłych działkowców

12.00 – za zm. Marka Prorok, zm. z rodzin Prorok, Wyrzykowski, Felmrych i Cetnarowski, zm. z pokrewieństwa oraz za dusze w czyśćcu cierpiące

13.15 – W intencji dzieci mających przyjąć sakrament chrztu świętego (Igor Wolny, Julia Kusz, Tymon Pawlik, Kacper Lech, Michał Mączewski, Tymon Szewczyk, Jakub Kluf) oraz roczki (Tytus Wartak, Jan Jamorski)

17.30 – nabożeństwo popołudniowe

18.00 – za zm. Stanisława Gawron oraz zm. z rodziny

Drukuj wpis Drukuj wpis

Kategorie: Informacje