Informacje przed wyjazdem, Czarnogóra – Medjugorie;

1 – 14 sierpnia 2016 r.

 

Kochani Pielgrzymi!

* Wyjeżdżamy w poniedziałek (1 sierpnia) o godz. 20.00. Autobus ustawi się na uliczce przy plebanii (proszę nie zastawiać tego wjazdu samochodami).

* Nasz transport to autobus z Firmy „Emk-Transport”, pana Michała Kwaśnioka, Zabrze ul. Rymera 7/2. Autobus jest na 60 osób. Pojedzie nas 57 osób (będzie jeszcze rodzina od 2 kierowcy). Fotele będą miały numery i wsiadać będziemy wg wylosowanych numerów. Losowania dokona pilot autobusu, żeby było sprawiedliwiej.

* Mamy nocny przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię do Chorwacji. Około godz. 10.00 będziemy mieli 4 godziny postoju i możliwość zwiedzania Plitvickich Jezior (zabytek Unesco, bilet to około 20-23 Euro). Stamtąd mamy jeszcze 8-10 godzin jazdy na nocleg. Planowane przybycie to dopiero godz. 21.00-22.00. Proszę zaopatrzyć się w jedzenie i napoje na drogę. W autobusie kierowcy będę na postojach sprzedawać kawę, herbatę, wodę i inne napoje.

* Na podstawie umowy granicznej obywatele Polski mogą podróżować po krajach bałkańskich przy pomocy DOWODU OSOBISTEGO. Proszę o nim nie zapomnieć, albo wziąć PASZPORT!

* W dniach od 2 do 9 sierpnia (7 noclegów) jesteśmy w miejscowości BAR w CZARNOGÓRZE. Nasz hotel to BOGUMILA (strona internetowa: http://www.bogumila.me/). Pokoje są 2-osobowe z łazienkami, a ich podział będzie wg listy. Na miejscu mamy opiekę rezydenta, który już nas podzieli. Będzie na nas czekać kolacja (obojętnie, o której przyjedziemy). Na miejscu mamy 7 noclegów oraz 7 śniadań i 7 obiadokolacji. W pokojach jest pościel. Proszę zabrać ręczniki plażowe i do łazienki. Można zabrać ze sobą parasole. Plaże są darmowe, ale leżaki i parasole płatne. Plaże są kamieniste. Dobrze zabrać karimaty na plażę, konieczne obuwie do kąpania (pełne sandałki). W hotelu jest klimatyzacja, ale trzeba za nią zapłacić (ok. 3-5 Euro za dzień). Noclegi rezerwuje dla nas firma DAMPTOUR – strona internetowa: www.damptour.com.pl

* Na miejscu przewidujemy 2 wycieczki: Budva (miasto republiki weneckiej) i Cetinja (dawna stolica Czarnogóry z hotelami i ambasadami z XIX wieku). Będzie również fakultatywny rejs na Zatokę Kotorską (jedyny fiord na południu Europy) – wypożyczymy statek (to ok. 20 Euro od osoby).

* Pobyt w Czarnogórze zarezerwowany jest na kąpiele i plażowanie. Do morza mamy ok. 400 m, ale trzeba iść schodami i przez ruchliwą drogę, więc droga wydłuża się do prawie 800 m.

* 9 sierpnia (wtorek) wypakowanie i przejazd rano przez Dubrownik do Medjugorie (zakwaterowanie w domach prywatnych, 10 min. pieszo od sanktuarium. Noclegi udziela nam pani MICA OSTOJIC, u której wielokrotnie nocowali pielgrzymi z Polski. Będziemy jednak spać w kilku domach. Strona internetowa: http://www.mica-medjugorje.com. Pokoje są ładne i schludne z pościelą. Trzeba mieć ręczniki. Na miejscu mamy 4 śniadania i 4 obiadokolacje. Mieszkańcy są bardzo uprzejmi i gościnni.

* Pobyt w Medjugorie mamy wspólny. Rankiem będziemy wspólnie zwiedzać miejsca objawień Matki Boskiej: Góra Objawień, Križevac, Cenacolo, Mostar, Wodospady Kravica. Wracać będziemy na sjestę (zabrać ze sobą kawę, czajniki), a po obiadokolacji indywidualnie udamy się na wieczorne modlitwy, której trwają z adoracjami do później nocy (22.00-22.30). Dobrze zabrać ze sobą krzesełka, radia (będzie polskie tłumaczenie, lub komórki z zestawem radiowym). Koniecznie nakrycie na głowę i buty sportowe. Na górę Križevac ludzie wchodzą nawet w sandałach. Poza tym, najlepsze obuwie na te kraje to sandały wiązane na całą nogę. Dobrze zabrać płaszcz przeciwdeszczowy.

* Wracać będziemy w sobotę, 13 sierpnia. Po śniadaniu pakujemy się i wyjeżdżamy. Zatrzymamy się na 2-3 godziny w Wiedniu, ale to już będzie noc. Zrobimy sobie spacer po Wiedniu. Powrót do Zabrza nad ranem w niedzielę 14 sierpnia.

* Co do ubezpieczenia, to mamy proste ubezpieczenie turystyczne TUV Europa (NNW – 3 tys. Euro, Koszty Leczenia – 15 tys. Euro i na wyp. śmierci, bagaż 300 Euro). Jeżeli ktoś cierpi na choroby przewlekłe, to radzę się samemu dodatkowo ubezpieczyć. To jeszcze 85 zł – zgłaszać się do biura tel. 338524556.

* W Czarnogórze walutą oficjalną jest Euro, w Chorwacji Kuny a w Bośni ich pieniążki. Wszędzie można jednak płacić w Euro, a w Medjugorie można nawet płacić w złotówkach (ale przelicznik jest słabszy).

* Życzę owocnych przygotowań. Woda na miejscu jest smaczna, więc proszę zabrać wody raczej tylko na podróż. Suche ciastka i cukierki to dobry pomysł. Nie zabierać mięsa, ani czekoladowych cukierków, bo się topią. Konieczne nakrycie na głowę i stroje kąpielowe. Na parkingi zbiorę jeszcze po 10 Euro od osoby.

* DO ZOBACZENIA 1 sierpnia o godz. 20.00.

ks. Piotr Górecki i Grzegorz Gurbała – Wasi opiekunowie

 

Kategorie: Aktualności