Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oficjalnie rozpoczną się Ceremonią Otwarcia, której centralnym punktem będzie Msza Święta pod przewodnictwem biskupa miejsca – kardynała Stanisława Dziwisza. Msza Św. zacznie się o godz. 17.30 we wtorek – 26 lipca.

Tymczasem trwają Dni w Diecezjach przed ŚDM. To czas, w którym pielgrzymi przyjeżdżają do parafii, do rodzin, do ludzi, wśród których spędzą najbliższe dni, aby w przyszłym tygodniu wybrać się do Krakowa. To także czas, w którym goście będą mieli okazję zwiedzić miasto, okolice, zabytki.

Do Zabrza przybędą pielgrzymi z Niemiec, Austrii i Włoch w łącznej liczbie 346 osób. W niektórych parafiach pojawili się już pierwsi goście, a u nas zawitają w sobotę ok. 15-16. Będą to pielgrzymi z Niemiec – 40 osób, z parafii św. Andrzeja w Velen w diecezji Munster. Pojawią się wraz z ks. Markusem Thomallą.

Nasi goście wezmą udział we Mszy Św. w niedzielę o godz. 10.30. Po Mszy Św. zapraszamy na wspólne spotkanie w kościele.

Dni w Diecezjach to szereg wydarzeń kulturalnych, organizowanych w wielu miastach. Największym w naszej aglomeracji będzie „Góra Karmel” – 23 lipca od godz. 15 na katowickim Muchowcu. Na godz. 17.30 zaplanowaną wspólną Mszę Św., a o godz. 20 koncert z udziałem zespołów – Colony House, Steven Curtis Chapman, TGD i przyjaciele.

W dniach 21-23 lipca Kopalnię Guido i Sztolnię Królowa Luiza ma zobaczyć ok. 2 tysięcy pielgrzymów z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Słowacji, Anglii, Włoch, Węgier, Rosji czy Burkina Faso.

23 lipca o godz. 16.30 w ogrodzie parafialnym w Rokitnicy odbędzie się wieczór muzyczny, na którym wystąpi Orkiestra Kopalni Bielszowice wraz z zespołem Gromowładni, który zagra na cewkach Tesli.

24 lipca o godz. 15.15 w kościele św. Józefa odbędzie się koncert gospelowy zespołu Przymierze. W tym samym dniu goście zwiedzą Arenę Zabrze oraz Miejski Ogród Botaniczny, gdzie o godz. 18 będzie miał miejsce koncert Orkiestry Dętej Makoszowy.

 

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących, głównych obchodach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz zachęcamy do modlitwy w intencji dobrych owoców ŚDM.

 

Plan pobytu gości z Niemiec w naszej parafii

 

Sobota – 23 lipca

popołudnie – przybycie do Zabrza

ok. 18.00 – kolacja dla gości w „Restauracji pod Kasztanami”

odebranie młodzieży przez rodziny, które ich przyjmują

 

Niedziela – 24 lipca

ok. 9.00 – śniadanie u rodzin

10.30 – 11.30 – Msza Św. (grupa niemiecka włączy się w śpiew, modlitwę wiernych w jęz. PL/DE)

ok. 15 min. pytania do grupy (krótko)

12.00 – 12.45 – obiad dla gości w „Restauracji pod Kasztanami”

13.00 – przejazd autokarem na Guido (mijając odpust w parafii św. Anny)

13.30 – zjazd 1. grupy / 13.45 – zjazd 2. grupy – zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Guido poziom 320

(zwiedzanie trasy 1,5 – 2 h. do ok. 16.00, można chwilkę dłużej zostać w pubie poziom 320 – kromka ze smalcem, piwo, pamiątki)

ok. 16.30 – przejazd do Gliwic, kościół Wszystkich Świętych – Jarmark średniowieczny „Klamra Tysiąclecia”

18.00 – 19.00 – wejście do Palmiarni, spacer po Gliwicach (katedra, rynek)

19.30 – powrót autokarem Gliwice – Zabrze

20.00 – kolacja dla gości w „Restauracji pod Kasztanami”

21.00 – 21.30 – krótka modlitwa wieczorna w kościele – Apel Jasnogórski + kanony Taize

 

Poniedziałek – 25 lipca

9.00 – śniadanie u rodzin

ok. 10.00 – spotkanie w Urzędzie Miasta Zabrze

zwiedzanie miasta: kościół św. Józefa – architekta Dominikusa Böhma

ok. 12.00 – Stadion Górnika – drużyny z pierwszej ligi polskiej 🙂 z oprowadzeniem (szatnie, murawa, trybuny, sklepiki) – odpowiedzialny: kleryk Marcin Maciejczyk

14.00 – 15.00 – obiad dla gości w „Restauracji pod Kasztanami”

15.00 – 17.30 – wspólny czas z rodziną (inwencja własna: spacer po mieście, aplikacja na komórki TRIP w jęz. niem., nowość Park 12 C przy kopalni Królowa Luiza, Szyb Maciej, kąpielisko leśne, itp.; albo zwykła rodzinna kawka/herbatka w domku/przydomowym ogródku)

* w razie braku czasu i możliwości sprawowania opieki przez gospodarzy, można połączyć młodzież z różnych domów i zorganizować im wspólne popołudnie w szerszym gronie; jednak prosimy o wcześniejsze poinformowanie, aby organizatorzy zapewnili opiekę gościom

18.00 – Msza Św. wieczorna dla chętnych (dwujęzyczna)

18.30 – grill w ogrodzie przy probostwie (przy złej pogodzie przeniesiemy pożegnalny wieczór do „Restauracji pod Kasztanami”) – zaproszeni są wszyscy goście, młodzież jadąca do Krakowa i rodziny goszczące grupę w naszej parafii; w programie wieczornym – zabawy integracyjne, sportowe, nauka tańca, śpiew

 

Wtorek – 26 lipca

śniadanie u rodzin, błogosławieństwo na drogę przy autobusie, odjazd do Krakowa

Kategorie: Aktualności