Papież Franciszek zainaugurował Jubileusz Roku Miłosierdzia otwierając Drzwi Święte w Bazylice Św. Piotra w Watykanie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Ceremonia odbyła się na zakończenie Mszy Świętej odprawianej na placu Św. Piotra z udziałem około pięćdziesięciu tysięcy wiernych.

Ojciec Święty udał się pod koniec Mszy Świętej do przedsionka bazyliki watykańskiej, gdzie przywitał się z papieżem seniorem Benedyktem XVI. Po słowach „Boże, który objawiasz swoją wszechmoc przede wszystkim poprzez miłosierdzie i przebaczenie, daj nam przeżyć rok łaski, czas sprzyjający miłowaniu Ciebie i braci, w radości Ewangelii. Nieustannie zsyłaj na nas swego Ducha Świętego, abyśmy niestrudzenie z ufnością kierowali spojrzenie na Tego, którego przebiliśmy, Twego Syna, który stał się człowiekiem, jaśniejące oblicze Twego nieskończonego miłosierdzia, pewne schronienie dla nas wszystkich, grzeszników, potrzebujących przebaczenia i pokoju, prawdy, która wyzwala i zbawia. On jest Bramą, przez którą przychodzimy do Ciebie, niewyczerpalne źródło pocieszenia dla wszystkich, piękno, które nie zna zachodu, radość doskonałą w życiu bez końca. Niech się za nami wstawia Niepokalana Dziewica, pierwszy i wspaniały owoc paschalnego zwycięstwa, jaśniejąca jutrzenka nowych niebios i ziemi nowej, szczęśliwy cel naszej ziemskiej pielgrzymki. Tobie Ojcze Święty, Twemu Synowi, naszemu Odkupicielowi, Duchowi Świętemu, Pocieszycielowi wszelka cześć i chwała na wieki wieków” pchnął Drzwi Święte, prowadzące do Bazyliki Św. Piotra. Po wejściu oddał się modlitwie, a tuż za nim udali się w procesji do konfesji Św. Piotra papież senior, kardynałowie, biskupi oraz pozostali kapłani koncelebrujący Mszę Świętą. Przy konfesji Św. Piotra papież udzielił błogosławieństwa, tym samym kończąc Mszę Świętą inaugurującą Jubileusz Roku Miłosierdzia.

13 grudnia Bramy Miłosierdzia zostaną otwarte we wszystkich kościołach katedralnych na świecie, wielu sanktuariach, a także specjalnie wyznaczonych kościołach jubileuszowych. Pielgrzymując przez nie wierni, przez cały rok będą mogli uzyskać odpust dla siebie lub dla zmarłych.

W diecezji gliwickiej są to świątynie:miłosierni jak ojciec

  • Kościół katedralny Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach
  • Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach
  • Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach
  • Kościół Św. Anny w Zabrzu
  • Kościół Wniebowzięcia NMP w Bytomiu
  • Kościół Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach-Bobrownikach Śląskich
  • Kościół Św. Stanisława Kostki w Lublińcu
Kategorie: Aktualności